Informatyka dla szkoły podstawowej/Uruchomienie komputera

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na tej lekcji zostanie omówiona instrukcja jak włączyć i wyłączyć komputer.

Uruchomienie[edytuj]

Najpierw włączamy komputer poprzez wciśnięcie przycisku włączającego, znajdującego się na obudowie jednostki centralnej (zwykle jest nim największy klawisz). Jeśli mamy wyłączony monitor to wciskamy jego przycisk. Tak samo z głośnikami, drukarką, skanerem itp. W czasie uruchamiania komputera, zostaje sprawdzony cały sprzęt, znajdujący się wewnątrz skrzynki jednostki centralnej (sprawność płyty głównej, podłączenie stacji dysków twardych i wymiennych wraz z ich pojemnością, kości RAM itp.). Kolejną rzeczą jest uruchomienie systemu operacyjnego, a następnie zalogowanie - jeżeli w komputerze znajduje się tylko 1 konto, i nie posiada ono hasła, zostaje zalogowane automatycznie.

Wyłączenie w systemie Windows XP[edytuj]

Gdy chcemy zakończyć prace to:

  • Klikamy na start
  • Klikamy na wyłącz komputer, a potem wyłącz.
  • Czekamy kilka sekund na wyłączenie komputera (jeśli posiadamy starszy komputer pojawi się napis: można teraz bezpiecznie wyłączyć komputer - należy wtedy nacisnąć przycisk zasilania (ten sam co przy włączaniu).

Starajmy się nie wyłączać komputera odłączając zasilanie (np. wyciągając wtyczkę z gniazdka) gdy jest włączony. Dodatkowo w niektórych komputerach naciśnięcie przycisku zasilania nie spowoduje wyłączenia komputera od razu (jak w pozostałych komputerach) a jedynie pojawi się komunikat trwa zamykanie systemu Windows i komputer zostanie wyłączony (tak jak po kliknięciu wyłącz w menu start).

Wyłączanie w systemie Windows Vista i 7[edytuj]

Zakończenie pracy:

  • Klikamy na start
  • w prawym dolnym rogu "wyłącz" (jeśli nie ma tam przycisku "wyłącz", klikamy strzałkę w prawo myszą, a następnie "wyłącz")
  • System wyłączy się.