Informatyka dla szkoły podstawowej/Uruchomienie komputera

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na tej lekcji omówimy, jak włączać i wyłączać komputer w sposób prawidłowy.

Uruchomienie[edytuj]

Najpierw włączamy komputer poprzez wciśnięcie przycisku włączającego, znajdującego się na obudowie jednostki centralnej (zwykle jest nim największy klawisz). Jeśli mamy wyłączony monitor to wciskamy jego przycisk. Tak samo z głośnikami, drukarką, skanerem, i innymi urządzeniami. Uwaga: włączaj tylko potrzebne w danej chwili urządzenia, zaoszczędzisz prąd.
W czasie uruchamiania komputera, zostaje sprawdzony cały sprzęt, znajdujący się wewnątrz skrzynki jednostki centralnej (sprawność płyty głównej, podłączenie stacji dysków twardych i wymiennych wraz z ich pojemnością, kości pamięci RAM itp.). Kolejną rzeczą jest uruchomienie systemu operacyjnego, a następnie zalogowanie - jeżeli w komputerze znajduje się tylko 1 konto, i nie posiada ono hasła, zostajesz zalogowany automatycznie.

Wyłączenie w systemie Windows XP[edytuj]

Jeżeli chcemy zakończyć pracę z komputerem:

  • Klikamy na przycisk Start, wywołujący menu
  • Klikamy na opcję Wyłącz komputer, następnie wybieramy Wyłącz (czerwona ikona)
  • Czekamy kilka sekund na wyłączenie komputera (komputer wyłączy się sam, chyba że posiadamy komputer z systemami Windows z serii 9x, np. z Windowsem 95). Wtedy pojawi się pomarańczowy napis Można teraz bezpiecznie wyłączyć komputer. - należy wtedy nacisnąć przycisk zasilania (ten sam co przy włączaniu).

Starajmy się nie wyłączać komputera odłączając zasilanie (np. wyciągając wtyczkę z gniazdka) gdy jest włączony, może to uszkodzić sprzęt. Dodatkowo w niektórych komputerach naciśnięcie przycisku zasilania nie spowoduje wyłączenia komputera od razu (jak w pozostałych komputerach) a jedynie pojawi się komunikat Trwa zamykanie systemu Windows i komputer zostanie wyłączony (tak jak po kliknięciu wyłącz w menu start).

Wyłączanie w systemie Windows Vista i 7[edytuj]

Zakończenie pracy w tych systemach wygląda następująco:

  • Klikamy na przycisk Start (jest on na Twoim komputerze zastąpiony logiem Windows)
  • W prawym dolnym rogu wybieramy opcję wyłącz (jeśli nie ma tam przycisku wyłącz, klikamy strzałkę w prawo myszą, a następnie wyłącz)
  • System wyłączy się.

Wyłączanie komputera w systemie Windows 10[edytuj]

Wyłączenie komputera w tym Windowsie odbywa się w ten sposób:

  • Naciskamy na przycisk Start (jest nim logo systemu operacyjnego)
  • W lewym dolnym rogu znajduje się ikonka przedstawiająca kółko z kreską nad nim. Naciśnij na nią
  • Wybierz jedną z opcji: Uśpij, Uruchom ponownie bądź Zamknij.
  • Komputer się wyłączy.