Przejdź do zawartości

Informatyka dla szkoły podstawowej/Start

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na tej lekcji zostanie omówiona obsługa menu Start i wybierania z niego konkretnego programu.

Start[edytuj]

Gdy już włączyliśmy komputer z Windowsem XP, powinien pojawić się napis Zapraszamy (w innych systemach pojawia się, lecz wygląda inaczej). Na dole znajduje się pasek zadań, a w lewym dolnym rogu znajduje się opcja Start, przybierająca formę logo Windows (w XP obok logo jest napis Start). Są dwa sposoby uruchomienia menu Start:

  • Naciśnięcie napisu start na pasku zadań
  • Naciśniecie klawiszu logo Windows na klawiaturze komputera.

Wygląd menu Start w systemach operacyjnych - od Windowsa XP - do Windowsa 7[edytuj]

W systemie Windows XP i nowszych (do Windowsa 7) na dole są opcje: Wyloguj i Wyłącz komputer. Po lewej stronie jest lista programów, których używamy najczęściej, lub ostatnio używanych. Żeby otworzyć program po prostu klikamy na nazwę. Po prawej stronie są opcje: Moje dokumenty, Moje obrazy, Moja muzyka, Mój komputer (w systemie Windows Vista bez dopisku Mój), Panel sterowania, Pomoc i obsługa techniczna, Wyszukaj, Uruchom... W starszych wersjach Windows nie ma listy ostatnio używanych programów.

W Windows Vista i nowszych na dole jest pole wyszukiwania. Można tam wpisać np. nazwę szukanego programu. Nie ma przycisku Uruchom..., zastępuje go pole wyszukiwania, gdzie wpisujemy nazwę szukanego programu.

Wygląd menu Start w Windowsie 10[edytuj]

Uzupełnij!!!

Wyszukanie programów[edytuj]

Żeby znaleźć program wybieramy opcje wszystkie programy (bądź programy) i z listy szukamy odpowiedniego programu. W Windows Vista można skorzystać z wyszukiwarki.