Informatyka dla szkoły podstawowej/Start

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na tej lekcji zostanie omówiona obsługa Startu i wybierania z niej programu.

Start[edytuj]

Gdy już włączyliśmy komputer powinień pojawić się napis zapraszamy. Na dole znajduje się pasek zadań, a w lewym dolnym rogu znajduje się opcja Start i logo Windows. Są dwa sposoby przedstawienia menu Startowego: naciśnięcie napisu start lub naciśniecie klawiszu "logo Windows" na klawiaturze komputera.

W systemie Windows xp i nowszych na dole są opcje: wyloguj i wyłącz komputer. W lewej stronie jest lista programów, których używamy najczęściej, lub ostatnio używanych. Żeby otworzyć program po prostu klikamy na nazwę. Po prawej stronie są opcje: Moje dokumenty, Moje obrazy, Moja Muzyka, Mój komputer (w systemie Windows Vista bez dopisku Mój), Panel Sterowania, Pomoc i obsługa techniczna, Wyszukaj, Uruchom... W starszych wersjach Windows nie ma listy ostatnio używanych programów.

W Windows Vista i nowszych na dole jest pole wyszukiwania. Można tam wpisać np. nazwę szukanego programu. Nie ma przycisku uruchom... Zamiast tego pole wyszukiwania możemy wpisać nazwę którą normalnie wpisuje się w okno uruchom...

Wyszukanie programów[edytuj]

Żeby znaleźć program wybieramy opcje wszystkie programy (bądź programy) i z listy szukamy odpowiedniego programu. W Windows Vista można skorzystać z wyszukiwarki.