Przejdź do zawartości

Inkscape w praktyce/Grupowanie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Grupuj[edytuj]

Grupuj ('Ctrl' + 'g') - funkcja bez której nie sposób wyobrazić sobie wykonanie nawet prostego projektu graficznego. Połączenie kilku obiektów w grupę powoduje, że zachowuje się on jak pojedynczy obiekt. Czyli np. możemy skalować, zmieniać położenie, obracać, wyrównywać wszystkie obiekty w grupie jednocześnie.

W grupowaniu istnieje również zagnieżdżenie, czyli grupa obiektów może znaleźć się w innej grupie. Poniższy przykład pokazuje miejsce, gdzie znajdziemy w menu funkcję grupuj oraz efekt jej działania.

Jak widać na zdjęciach powyżej, aby możliwe było zgrupowanie obiektów niezbędne jest zaznaczenie ich, następnie wybranie z menu "Obiekt" funkcji grupuj. Po jej wykonaniu ponowne kliknięcie na dowolny obiekt z grupy spowoduje zaznaczenie całej grupy.

Aby edytować poszczególne obiekty należy dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy w grupę, aby ponownie wrócić to tryby edycji całej grupy klikamy dwukrotnie w dowolne miejsce po za grupą.

Rozdziel grupę[edytuj]

Rozdziel grupę ('Ctrl' + 'Shift' + 'g') - pozwala na ponowne rozgrupowanie, tak, aby każdy obiekt grupy stał się niezależnym obiektem.


Jak widać cały proces jest w 100% odwracalny.

Prócz oczywistych korzyści, takich jak zmiana skali czy rozmieszczenia wszystkich obiektów jednocześnie. Funkcja ta przydaje się również w momencie, kiedy chcemy rozmieścić dwa obiekty względem trzeciego. Jak możemy zauważyć na zrzucie, przedstawiającym rozgrupowaną grupę, oczy postaci są jedną grupą - pozwoliło to na umieszczenie ich na środku obiektu stanowiącego głowę postaci.