Przejdź do zawartości

Internet w praktyce/Sposoby komunikacji

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Zakładanie konta gadu-gadu

[edytuj]

Konto Gadu-Gadu (potocznie GG) jest aktualnie najpopularniejszym protokołem. I na pewno właśnie w tej sieci znajdziemy większość naszych znajomych. Także warto je mieć. Oczywiście można też założyć konto na wielu innych sieciach, na przykład IRC.

  1. Wchodzimy na stronę rejestracji konta. Wpisujemy hasło, adres e-mail i kod weryfikujący. Następnie klikamy na Załóż konto.
  2. Pojawi się komunikat:
Twój Numer Gadu-Gadu to: [twój kod]. 

I tak na przykładzie:

Twój Numer Gadu-Gadu to: 1216427

Mamy swoje pierwsze konto.

Komunikatory

[edytuj]

Komunikacja tekstowa

[edytuj]

Windows

[edytuj]

Jeśli korzystamy z komunikatora, który potrafi komunikować się za pomocą tekstu, i nam właśnie na tym zależy, spróbujmy je założyć na naszym komunikatorze. Jeśli korzystasz z Windows, najprawdopodobniej wybrałeś/aś najpopularniejszą - GG. Jednak niekoniecznie musisz wybierać najpopularniejszą[1], często w zupełności nam wystarczą na początek starsza wersja na przykład wersja 7. Jeśli chcemy, możemy też skorzystać z innych komunikatorów - niekoniecznie musimy mieć oryginalnego klienta jeśli używamy podstawowych funkcji. Komunikatory które obsługują wiele sieci nazywamy multikomunikatorami.

Instalacja przebiega w analogiczny sposób:

  1. We wszystkich wersjach Windows, instalacja będzie przebiegać podobnie. Przechodzimy do wyszukiwarki internetowej, i wpisujemy tam nazwę programu. Klikamy na pierwszy odnośnik i pobieramy program.
  2. Zapisujemy plik na pulpicie, lub w jakimkolwiek innym miejscu.
  3. Uruchamiamy plik instalacyjny. Zazwyczaj przed pojawieniem się kreatora, pojawi się okienko zabezpieczające. Klikamy w przycisk „Uruchom” i zaczynamy Instalację. Jest ona bardzo prosta (zwłaszcza jeśli już wcześniej samemu instalowałeś/aś inne programy), więc nie będziemy jej tu opisywać. Polega głównie na naciskaniu „Dalej >”.

Linux

[edytuj]

Jeśli natomiast korzystamy z Linuksa, może nam prawdopodobnie brakować tego klienta (na przykład brak oryginalnych emotikon GG, kiedy rozmawiamy z naszymi znajomymi). Wtedy instalujemy tak samo jak powyżej, mając program Wine (i ściągniętą wersję dowolną wersję 7). Możemy też oczywiście postąpić tak jak wypadku Windowsa, czyli zainwestować w inny (multi)komunikator. Instalacja programu natywnego pod Linuksa jest znacznie prostsza, bo korzystamy głównie z repozytorium.

Komunikacja głosowa

[edytuj]

Tutaj pozycja wyboru komunikatora mocno się kurczy. Do komunikacji głosowej musimy skorzystać z Skype'a. Niestety, producenci Skype'a raczej porzucili pracę nad wersją dla Linux, jednak funkcje oferowane przez nie, wystarczą w podstawowym zakresie.

Instalacja dla Windows została opisana wcześniej. Dlatego przejdziemy do instalacji pod systemem Linux:

  1. Jeśli mamy wersję 32-bitową procesora to wybierz ten link. Jeśli masz 64-bitowy wybierz ten.
  2. Dalej postępujemy tak jak przy instalacji Opery.
  3. Podczas pierwszego uruchomienia pojawi się umowa licencyjna - klikamy na Zgadzam się.

Zakładamy konto

[edytuj]

Jeśli nie mamy konta, musimy je zarejestrować. W przeciwnym wypadku przejdź do kroku 4.

  1. Klikamy tuż poniżej pola tekstowego Nazwa Skype na "Nie masz jeszcze nazwy użytkownika Skype?"
  2. Wypełniamy wszystkie pola które są oznaczone czerwoną gwiazdką (lub jeśli chcemy możemy wszystkie) Nie zaznaczamy tylko Powiadom mnie e-mailem o nowościach Skype i specjalnych ofertach. Po skończonej operacji, klikamy na Zarejestruj.
  3. Po chwili pojawi się komunikat Gratulacje! Udało Ci się zarejestrować w Skype. Co chciałbyś zrobić
  4. Nie gasząc poprzednie omawianego komunikatu, wybieramy opcję Edytuj profil tak, aby mogli znaleźć cię znajomi.
  5. Wypełniamy te pola, które chcemy i klikamy Uaktualnij.
  6. Jeśli znamy identyfikator osoby z którą chcemy porozmawiać, klikamy Przeszukaj na Skype nowych i starych znajomych.
  7. Aby sprawdzić, czy z głośnikami i mikrofonem w porządku klikamy na Wykonaj rozmowę testową aby sprawdzić konfigurację dźwięku.

Fora dyskusyjne

[edytuj]

Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale[2], większość wortali, znaczna liczba ISP[3]

Logowanie i rejestracja

[edytuj]
  1. Klikamy w odnośnik Logowanie i rejestracja (lub sam odnośnik "rejestracja" - zależy od forum)
  2. Zazwyczaj pojawia się obszerny regulamin forum. Możemy go przeczytać (dowiemy się m.in. co gdzie i jak należy się zachowywać) i zaznaczamy potem ptaszka Zgadzam się z zasadami i warunkami korzystania z serwisu (mniej więcej na niektórych forach to wygląda) po czym klikamy Dalej (lub inna nazwa). W ten sposób kontynuujemy rejestrację
  3. Wypełniamy potrzebne pola w formularzu (przeważnie jest to nazwa użytkownika, hasło i e-mail)
  4. Teraz jesteśmy: albo już zarejestrowani i automatycznie zalogowani, albo:
    1. czekamy na wiadomość na e-mail w celu dokończenia rejestracji
    2. Klikamy na jednorazowy odnośnik zawarty w e-mailu
  5. W większości wypadków jesteśmy już zalogowani automatycznie. Jeśli nie, poszukajmy na stronie formularzu do logowania, by wpisać swój nick i hasło.

Przeglądamy forum

[edytuj]

Forum na stronie głównej składa się z działów i kategorii. Kategorie to te większe, z odpowiednim napisem w ramce, działy to te w środku. Oprócz tego, znajdziemy w nich wiele innych informacji:

  • Ostatni post w jakimś temacie
  • Opis
  • Moderatorzy działu
  • Liczba tematów i postów

Wchodzimy, klikając na odnośnik na którymś z nich i czytamy.

Wejście na forum i czytanie najnowszych postów to nie jedyny sposób by dowiedzieć się o wszystkim co się dzieje na forum. Wiele ma swoje wyszukiwarki, w których możemy wg. ustawień dostosować do szukanej przez nas treści

Odpowiadamy na temat

[edytuj]

Skoro jesteśmy zarejestrowani to głównie po to by odpowiadać na posty lub tworzyć nowe jeśli brakuje. Dowiedzmy się w jaki sposób to zrobić:

Mamy najczęściej do dyspozycji trzy sposoby odpowiedzi na forum. Jedną z nich jest tzw. szybka odpowiedź, nie na każdym forum dostępna. Pojawia się zawsze pod postami poprzedników i zawiera najczęściej kilka funkcji BBCode. Pozwala na szybko włączyć swoje zdanie do dyskusji.

Druga opcja, to zwykła odpowiedź z cytatem, czyli zanim zaczniemy pisać post możemy zacytować słowa starego postu niezwiązanego z aktualnym tematem. Ikonę znajdziemy zwykle obok postu z napisem cytuj lub odpowiedz cytatem'.

Ostatnia to pełna odpowiedź z wszelkimi udogodnieniami - nie różni się właściwie niczym od szybkiej odpowiedzi z wyjątkiem dodanych czasami intuicyjnych komunikatów.

BBcode to bardzo prosty język formatowania tekstu, Zajrzyj tutaj by dowiedzieć właściwie wszystkiego, o czym można się dowiedzieć o samym BBCode.

Czaty

[edytuj]

Czaty internetowe to w pewnym sensie, podobne do komunikatorów do komputera, z tym że nie trzeba rejestrować jakiegoś protokołu lub instalować jakiejkolwiek aplikacji (po za Javą i Flash, omówione zostało tu) większość czołowych portali (m.in. wp.pl, onet.pl...) posiadają taką usługę. W wypadku książki dla zobrazowania korzystania z obsługi wybrałem czat onet.pl. Inne serwisy nie różnią się aż tak bardzo, postępujemy zazwyczaj analogicznie.

  1. Wchodzimy na stronę czatu
  2. w tebelce "wejdź na czat" wpisujemy nazwę pokoju i swój identyfikator. Zostaniemy przeniesieni do punktu 4-5
  3. lub jeśli nie jesteśmy co do nich obeznani, klikamy na jego katalog, znajdujący się link poniżej - potem klikamy tylko na pokój.
  4. U niektórych może się pojawić komunikat po angielsku z przyciskami run i cancel. Jest to komunikat od Javy, wybieramy pierwszą opcję.
  5. pojawi się potem komunikat ze strony czatu. Wpisujemy swój identyfikator. możemy wpisać go jako tymczasowego, stałego lub do rejestracji. Potem pojawi się kolejna prośba o weryfikację a na koniec zaznaczamy akceptację regulaminu. Klikamy na przycisk "wejdź na czat"

W bardzo podobny sposób możemy prowadzić konserwację za pomocą protokołu IRC

Przypisy

  1. O Krytyce Gadu-gadu w Wikipedii
  2. internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego.
  3. firma oferująca usługę dostępu do Internetu