Przejdź do zawartości

Jak żyć oszczędnie/Inne

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Zakupy

[edytuj]

Kupując urządzenie elektroniczne zwróć uwagę ile energii pobiera w stanie czuwania.

Kupując komputer warto brać pod uwagę kilka czynników

Komputer

[edytuj]
  • W "erze" komputerów, komputer potrafi to coraz więcej i więcej - dzięki takiej rzeczy niematerialnej jak oprogramowanie, praktycznie ma to 0% wpływ na środowisko. Na przykład, magnetowid możesz zastąpić programem pod twój komputer, gry planszowe podobnie, telewizor też podobnie (wymaga właściwie tunera TV) i wiele innych. Pokombinuj!
  • w kolejnej rewolucji, jaką jest internet, możesz zredukować koszty także... samego portfela. Tańsze zakupy (uważaj tylko na lekarstwa z sieci), internetowy bank, kino, prasa... to wszystko nie potrzebuje znowu fizycznych rzeczy - w tym wypadku płyty (kino) , ściętych drzew (prasa), marnowania czasu (e-bank i inne podobne usługi), i pieniędzy (zakupy)
  • Jeśli znasz się dobrze na komputerach, możesz spróbować oszczędzać także swój własny komputer - np. przyspieszyć go, oszczędniej drukować i wiele innych.

Motoryzacja

[edytuj]

Kończące się zasoby paliw kopalnych, jak również rosnące ceny ropy naftowej stały się przyczyną coraz częstszego wykorzystania alternatywnych źródeł energii dla pojazdów mechanicznych.

Praktycznie każdy silnik z zapłonem iskrowym można przystosować do zasilania ciekłym propanem. Przy odpowiednio dobranej instalacji gazowej może pracować wydajniej i zużywać mniej gazu w porównaniu z zużyciem benzyny. Niestety konieczna jest instalacja zbiornika na gaz ciekły (propan-butan). Może to być toroidalna butla w miejscu, w którym znajduje się koło zapasowe. Wówczas koło zapasowe wozimy w bagażniku jak każdy inny bagaż. To rozwiązanie wydaje się być w większości przypadków optymalne. Można również zainstalować butlę w tyle bagażnika w jego bocznej części tak, aby możliwe było wykorzystanie koła zapasowego, które jest wówczas na swoim standardowym miejscu.

Pomimo wielu niekwestionowanych korzyści należy również zwrócić uwagę na wady tego rozwiązania:

  • droższe przeglądy rejestracyjne (nawet o 50%)
  • szybsze zużycie i konieczność częstszej wymiany innych elementów silnika (np. filtru powietrza, pływaka w gaźniku)
  • ograniczenia wjazdu do niektórych miejsc (np. parkingów podziemnych, czy niektórych tuneli jak np. pod kanałem La Manche)
  • niewielka popularność w niektórych krajach (np. Irlandia, Wielka Brytania) i związane z tym trudności w tankowaniu (mała liczba stacji tankujących LPG)

Niewykluczone, że za kilka lat samochodowe instalacje na gaz ziemny będą cieszyć się zainteresowaniem podobnym do dzisiejszego zainteresowania gazem LPG. Przy posiadaniu odpowiedniego wyposażenia istnieje możliwość tankowania bezpośrednio z domowej instalacji gazowej.

Istnieją również instalacje umożliwiająca zasilanie pojazdów olejem roślinnym. W hurtowniach spożywczych można nabyć to nietypowe źródło energii za cenę znacznie korzystniejszą niż ogólnie używane w tym celu paliwa.

Zalety:

  • koszt oleju roślinnego (wyłączając koszty akcyzowe) to poniżej 0.70 EUR za litr, co przy ciągle rosnącej cenie oleju napędowego staje się coraz bardziej opłacalną opcją,
  • możliwość wykorzystania przepalonego oleju z restauracji i stołówek po wcześniejszym odfiltrowaniu stałych zanieczyszczeń
  • aktywizacja terenów rolniczych,
  • demonopolizacja rynku paliw, czego skutkiem może być dalsze obniżenie cen paliw,
  • mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery ze względu na obniżony poziom siarki w produktach pochodzenia roślinnego, ponadto nie odprowadza się dodatkowych gazów cieplarnianych do atmosfery ze względu na zamknięty obieg węgla w procesie (dwutlenek węgla powstały w wyniku spalania mieszanki zostanie wykorzystany przez rośliny do wytworzenia nowego oleju roślinnego, natomiast w przypadku spalania paliw kopalnych ilość dwutlenku węgla w atmosferze rośnie w skali globalnej)
  • nie jest wymagane przerabianie instalacji paliwowej silnika, jeżeli korzystamy z oleju roślinnego domieszkowanego specjalnymi środkami zmniejszającymi lepkość, lub oleju roślinnego przetworzonego na drodze chemicznej do estrów kwasów tłuszczowych (czyli do tzw. bio-diesla), w takiej sytuacji ze względu na unikalne właściwości czyszczące i smarujące przygotowanej w ten sposób mieszanki, możliwe jest zwiększenie żywotności silnika

Wady:

  • większe spalanie na 100 km ze względu na nieznacznie niższą kaloryczność olejów roślinnych w porównaniu z olejem napędowym,
  • w przypadku wykorzystania 100% mieszanki oleju roślinnego konieczne jest wykonanie dodatkowej instalacji obejmującej m.in. wymianę przewodów paliwowych na przewody o większej średnicy oraz system ogrzewania oleju roślinnego co najmniej do temp. 70 stopni C (dla silnika typu turbo-diesel nawet do 120 stopni C) przed wtryskiem do komory spalania, gdyż w temperaturze pokojowej ciecz ta jest bardzo lepka, co uniemożliwia utworzenie mieszanki palnej paliwa i tlenu, w takiej sytuacji uruchomienie silnika odbywa się na normalnym oleju napędowym znajdującym się w osobnym zbiorniku, a po zagrzaniu silnika dopiero można przełączyć zasilanie na olej roślinny
  • chcąc używać olejów roślinnych w zgodzie z obowiązującym prawem należy dodatkowo opłacić podatek akcyzowy, wynoszący ok. 1,90 PLN za każdy litr, co obecnie dyskwalifikuje oleje roślinne jako konkurencyjne paliwo napędowe, korzystanie z olejów roślinnych bez opłacenia akcyzy może w przypadku kontroli zakończyć się mandatem lub/i postępowaniem karno-skarbowym.

Napęd elektryczny

[edytuj]

Można również zaobserwować pierwsze udane próby częściowego zastosowania energii elektrycznej w zasilaniu pojazdów osobowych. Silnik hybrydowy to współpracujące i uzupełniające się silniki: elektryczny oraz spalinowy. Jednostka elektryczna może pełnić wówczas funkcję rozrusznika jednostki spalinowej lub generatora odbierającego energię kinetyczną pojazdu podczas hamowania by wykorzystać ją do ładowania akumulatorów. Przykładem produkowanego seryjnie samochodu posiadającego napęd hybrydowy jest Toyota Prius oraz Lexus RX 400h. W powyższych przykładach wykorzystano silnik benzynowy sprzężony z elektrycznym, co pozwoliło na obniżenie średniego spalania nawet do 5 lirów benzyny na 100 km. Ponieważ podobnymi osiągami charakteryzują się zwykłe silniki diesla, w przyszłości należy oczekiwać samochodów z silnikami hybrydowymi, w których zastosowano spalinowe jednostki turbo-dieslowe, co pozwoli na obniżenie średniego spalania nawet do ok 3,5 litra na 100km.

Niewykluczone, że w przyszłości silnik elektryczny będzie spełniał coraz istotniejszą rolę w układzie napędowym. Już dzisiaj można przerobić stary samochód na całkowicie elektryczny napęd, na którym przy jednym ładowaniu można przejechać do 200km. Możemy dzięki temu kilkukrotnie ograniczyć koszty użytkowania samochodu nawet uwzględniając większe rachunki za prąd wykorzystywany do ładowania akumulatorów.

Jeżeli połączyć wszystko z rosnącą wydajnością i pojemnością baterii akumulatorów, a także z tanią energią elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych i ekologicznych źródeł energii, takich jak energia wiatru lub energia słoneczna, nie należy oczekiwać upadku motoryzacji wraz z całkowitym wykończeniem energetycznych surowców kopalnych takich jak gaz i ropa naftowa.