Przejdź do zawartości

Jak żyć oszczędnie/Odnawialne źródła energii

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Odnawialne źródła energii[edytuj]

Zasoby paliw kopalnych, z których tak szeroko dziś korzystamy w celu otrzymania niezbędnej energii (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny, paliwa nuklearne), nie są nieograniczone. Przy obecnym wzroście gospodarczo-przemysłowym świat w ciągu najbliższych dekad będzie musiał się zmierzyć z wizją ich całkowitego wyczerpania. Nie dziwi zatem fakt poszukiwania alternatywnych form pozyskiwania energii, które uchroniłyby świat przed wizją katastrofy gospodarczej.

Biopaliwa[edytuj]

Turbina wiatrowa[edytuj]

to urządzenie przetwarzające energię wiatru na energię mechaniczną. Zazwyczaj turbina wiatrowa ma formę wiatraka o poziomej (HAWT) lub pionowej (VAWT) osi obrotu. Wiatr wprawia turbinę w ruch obrotowy. Obroty turbiny można następnie wykorzystać do różnych celów. Najczęściej turbiny wiatrowe służą do pompowania wody (turbina wiatrowa napędza pompę) lub produkcji energii elektrycznej (turbina wiatrowa napędza prądnicę).

Cieplny panel słoneczny[edytuj]

panel słoneczny na dachu

Cieplny panel słoneczny wydaje się być jednym z tańszych sposobów wykorzystania energii promieniowania cieplnego pochodzącego od Słońca. Wiele gmin dofinansowuje w znacznej części zakup profesjonalnej instalacji panelu słonecznego. Nierzadko wystarczy 20% wkładu własnego. Profesjonalne instalacje próżniowe pracują nawet zimą lub w pochmurny dzień. Ze względu na znaczną nadwyżkę uzyskiwanego ciepła w czasie letnich upałów, warto zawczasu zastanowić się, gdzie tę nadwyżkę wykorzystamy. Do pomysłów wartych uwagi zaliczyć można podgrzewanie wody w basenie, wykorzystanie turbiny parowej do produkcji prądu, bądź napędu innych urządzeń, takich jak klimatyzacja.

Pomijając gotowe rozwiązania, których cena może odstraszyć niejednego potencjalnego klienta (zazwyczaj 4-cyfrowa kwota), istnieje możliwość wykonania takiej instalacji we własnym zakresie. Taka instalacja, nawet jeśli nie będzie naszpikowana elektroniką i automatyką, pozwoli już zaoszczędzić trochę pieniędzy na podgrzewaniu wody użytkowej oraz w centralnym ogrzewaniu.

Lista potrzebnych elementów:

  • giętka miedziana rura o przekroju φ=20-30mm,
  • czarna farba do metalu,
  • pompa wodna o przykładowej mocy od 6 do 12W zasilana napięciem 12V, można do tego celu wykorzystać szeroko dostępne pompki używane w instalacjach chłodzenia wodnego komputerów PC
  • odpowiednio dobrana bateria słoneczna zasilająca pompę,
  • dodatkowy zbiornik wodny pozwalający zmagazynować w ciągu dnia jak największą ilość energii cieplnej, tak aby można było ją wykorzystywać także w nocy.

Powyższe elementy pozwolą wykonać instalację charakteryzującą się dużą niezawodnością i prostotą zarazem.

Bateria słoneczna[edytuj]

Bateria słoneczna (Ogniwo fotowoltaiczne) jest o wiele bardziej skomplikowana niż panel słoneczny. Pozwala ona przetwarzać energię fotonów na energię elektryczną. Wymaga użycia skomplikowanego układu scalonego, który pobierałby prąd z baterii słonecznej oraz brakującą resztę z elektrowni. Ewentualnie możliwe jest zamontowanie baterii słonecznych o większej mocy i magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach.

Rozróżniamy ogniwa słoneczne:

  • amorficzne
  • monokrystaliczne

Koszt przykładowego ogniwa słonecznego o mocy 13W przy napięciu 13,5V to już około 50EUR. Ogniwa można bez większych problemów łączyć szeregowo bądź równolegle, aby otrzymać wymagane parametry mocy/napięcia/natężenia. W celu maksymalnego wykorzystania energii słonecznej, niektóre instalacje posiadają układy obracające baterię słoneczną, tak aby "podążała" za Słońcem w ciągu dnia.

GWC[edytuj]

GWC – Gruntowy wymiennik ciepła to układ rur zakopanych poniżej strefy przemarzania, który doprowadza powietrze do budynku. Dzięki temu rozwiązaniu zimą do budynku dostarczane jest powietrze cieplejsze niż na zewnątrz a latem chłodniejsze.

Warto przeczytać[edytuj]