Przejdź do zawartości

Jak się uczyć z SuperMemo?/Dekalog szybkiego uczenia się

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

I Krótkie, częste sesje nauki są lepsze niż długie i rzadkie[edytuj]

Badania pokazują, że zakuwanie jest mało efektywną formą uczenia się. Mózg nie potrafi trwale zapamiętywać dużych porcji informacji naraz, gdyż ogranicza go specyficzna neurochemia i potrzeba konsolidacji wspomnień. Ogranicz swoje sesje nauki np. do godziny dziennie[1], każdego dnia lub do 5-20 nowych talii SuperMemo i raczej nie przekraczaj tej ilości[2].

II Ucz się zawsze o określonej porze dnia[edytuj]

Zamiast uczyć się nocami, zaplanuj sobie określoną godzinę, którą poświęcisz na naukę. Koncentracja jest dla pamięci tym, czym światło dla fotografii. Podczas nauki koncentracja pełni bardzo ważną rolę. Niech Twoje skupienie będzie na maksymalnym poziomie, gdy poświęcasz te pół godziny każdego dnia na naukę nowych faktów. Chociaż zapamiętujemy nieco lepiej, gdy uczymy się przed snem, to najlepiej skoncentrowani jesteśmy rano, po przebudzeniu. W większości przypadków poranna pora jest najlepszą porą do nauki. Łatwiej będzie Ci się skupić, jeśli naukę podejmiesz zawsze o określonej godzinie.

III Testuj swoją wiedzę.[edytuj]

Nasze mózgi zbudowane są w taki sposób, że aby trwale zapamiętać jakąś informację, musimy powtarzać ją aktywnie w pewnych odstępach czasu. Po kilku takich powtórkach wspomnienie jest silnie zakorzenione w pamięci, gotowe do przywołania. Bez tego ciągłego przepływu, informacje po prostu wyparowują z głowy. Współcześnie dzięki wykorzystaniu technologii możemy zoptymalizować proces powtarzania informacji, które chcemy zapamiętać, wyznaczając odpowiednie interwały pomiędzy kolejnymi repetycjami. Metoda ta w oryginale nosi nazwę SuperMemo i pozwala znacząco skrócić czas nauki. Jedyną chyba jej wadą jest to, że jej praktyczne użycie wymaga regularnej wytrwałości. Aby ta metoda przyniosła efekty, musisz każdego dnia poświęcić trochę czasu na naukę poprzez aktywne testowanie, zamiast biernego czytania podręcznika[3].

IV Określ konkretny cel nauki[edytuj]

Nie jesteś w stanie zapamiętać całej wiedzy, jaką zgromadziła ludzkość. Nawet zapamiętując z pełną efektywnością, nigdy nie zapamiętasz choćby ułamka tej wiedzy. Dlatego ważnym jest, by selekcjonować wiedzę i uczyć się tylko tego, co naprawdę ważne, określając szczegółowy cel podczas każdej z sesji. Jednym z kryteriów, które można użyć do selekcji jest stosowalność. Jeżeli jakaś informacja zawiera wiedzę, którą możesz zastosować w praktyce, to prawdopodobnie jest ona warta zapamiętania. Zapamiętuj też głównie wiedzę fundamentalną, podstawową z jakiejś dziedziny i zawsze przed nauką określ, np. zapisz to, czego chcesz się nauczyć.

V Ucz innych[edytuj]

Ucz się wspólnie ze znajomymi, nawzajem tłumacząc sobie to, czego się uczycie. Możesz też zapisywać odpowiedzi na pytania w formie krótkich esejów i elaboratów. To bardzo skuteczna forma syntetyzowania wiedzy. Jeśli nie masz się z kim uczyć, to pisz samodzielnie elaboraty i eseje, odpowiadając na pytania i problemy, o których się uczysz. Możesz nawet próbować odpowiedzieć na jakiś problem w ten sposób jeszcze zanim zaczniesz się uczyć materiału.

VI Regularnie powtarzaj to, co już wiesz[edytuj]

W tym tkwi cała idea zastosowania metody SuperMemo. Nauka wymaga wytrwałości. Jeśli uda Ci się wytrwać regularne repetycje przez miesiąc, nabierzesz nowych nawyków i już nie będziesz w stanie przestać się uczyć.

VII Ucz się w określonym miejscu[edytuj]

Stwórz sobie miejsce do nauki, do którego będziesz powracać. Kiedyś w klasztorach były takie specjalne wnęki, gdzie mnisi oddawali się regularnym studiom. Ty możesz uczyć się w jakimś określonym miejscu, bibliotece, szkole, przy swoim domowym biurku. W ten sposób wytwarzasz nawyki, które ukierunkowują Cię na zdobywanie wiedzy.

VIII Wyłącz rozpraszacze[edytuj]

Czasami spokojna, płynna muzyka barokowa lub klasycystyczna może wspomóc koncentrację, ale na czas nauki lepiej wyłączyć rytmiczną muzykę, telefon lub portale społecznościowe.

IX Mieszaj to, czego się uczysz[edytuj]

Zamiast uczyć się tylko jednego tematu z jednego przedmiotu, mieszaj to, czego się uczysz. Unikniesz w ten sposób interferencji, czyli zamazywania wspomnień przez podobne informacje. Podobna wiedza czasem "miesza się" w głowie. Aby uniknąć tych kłopotów zapamiętuj trudne rzeczy, np. liczby, za pomocą mnemotechnik. Zajrzyj do Mnemonicznej Techniki Studiowania, gdzie dokonałem przeglądu technik pamięciowych, które możesz wykorzystać do nauki. Aby zmniejszyć skutki interferencji, mieszaj to, czego się uczysz, np. wiedzę z różnych przedmiotów i działów[4].

X Zadbaj o zdrowie[edytuj]

Mózg pracuje wydajnie tylko w połączeniu z ciałem: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Mózg jest elementem ciała. Jeśli zadbasz o swoje zdrowie będziesz też wydajniej się uczyć. Zawsze wysypiaj się, ćwicz regularnie, rzuć palenie i alkohol, jedz więcej orzechów, warzyw i owoców, kawę i herbatę pij tylko rano, dotleniaj mózg podczas nauki i dbaj o higienę umysłu, np. regularnie medytując. Ćwiczenia fizycznie nie tylko usprawniają pracę mózgu, ale też wpływają pozytywnie na nastrój i zdrowie psychiczne[5].

Przypisy[edytuj]

  1. Corder, Kirsten, et al. "Revising on the run or studying on the sofa: prospective associations between physical activity, sedentary behaviour, and exam results in British adolescents." International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity 12.1 (2015): 106.
  2. Kornell, Nate. "Optimising learning using flashcards: Spacing is more effective than cramming." Applied Cognitive Psychology 23.9 (2009): 1297-1317.
  3. Delaney, Peter F., Peter PJL Verkoeijen, and Arie Spirgel. "Spacing and testing effects: A deeply critical, lengthy, and at times discursive review of the literature." Psychology of learning and motivation 53 (2010): 63-147.
  4. Anderson, Talea. "Make It Stick: The Science of Successful Learning." (2014): 105-105.
  5. Biddle, Stuart JH, and Mavis Asare. "Physical activity and mental health in children and adolescents: a review of reviews." British journal of sports medicine (2011): bjsports90185.