Książka kucharska/Ciasto włoskie na pizzę

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Składniki[edytuj]

  • 2 łyżeczki suszonych drożdży lub 20-25 g drożdży świeżych,
  • 1/2 łyżeczki cukru,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 250 ml (1 szklanka) wody przegotowanej zimnej,
  • 400-500 g (2 1/2-3 szklanki) mąki pszennej.

Sposób przyrządzania[edytuj]

Do dużej miski wrzucamy składniki oprócz mąki. Całość mieszamy, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą. Na koniec dodajemy mąkę, mieszamy i zagniatamy ręcznie elastyczne, gładkie ciasto przez ok. 5 min. W razie potrzeby dodajemy mąki, aby ciasto nie kleiło się do rąk. Wygniatamy ciasto ręcznie na stolnicy lub czystym blacie przez kilka min. Wkładamy je z powrotem do miski, robimy nożem na powierzchni ciasta znak krzyża (tradycyjny włoski zwyczaj), nakrywamy czystą ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 30 minut, aż podwoi swoją objętość.

Ciasto po wyrośnięciu ponownie zagniatamy, rozpłaszczamy pięścią, rozciągamy delikatnie w dłoniach, dzielimy na 2-4 części, które rozwałkujemy cienko i nanosimy na naoliwioną blachę do pieczenia. Nakładamy na jego powierzchnię sos i dodatki. Surowe ciasto nie wykorzystane do uformowania placka na pizzę możemy przechowywać owinięte w folię w zamrażalniku na „następny raz”.

Miska, w której wyrabia się ciasto, może być metalowa, szklana, plastikowa – nie ma to żadnego znaczenia dla jakości ciasta.

Formowanie ciasta[edytuj]

Ciasto ugniatamy wyłącznie ręcznie (oprócz produkcji przemysłowej). Po zarobieniu i wyrośnięciu ciasta powinno ono mieć konsystencję plastyczno-elastyczną. Powinno dawać się bez większych problemów modelować z zachowaniem integralności, czyli ciasto przy formowaniu nie jest podatne na rozerwanie i rozdrobnienie. Ciasto rozpłaszczamy pięścią, a potem delikatnie rozciągamy w dłoniach, oprószając w razie potrzeby odrobiną mąki, jeśli kleiło by się do rąk. Kolejne etapy formowania zależą ściśle od umiejętności manualnych.

Formowanie ciasta wałkiem[edytuj]

Formowanie ciasta w / na formie[edytuj]

Formowanie ciasta tradycyjne (przez kręcenie)[edytuj]

Wypiek[edytuj]

Prawidłowo wypieczona pizza, tzn. z mocno wypieczonym spodem, ale nie spalonym serem (ciągnącym się), powinna być pieczona w temperaturze około 400°C. Taka temperatura jest nie do osiągnięcia w piekarnikach domowych, ale jest na to rada.

Sposób na wypiek prawdziwej włoskiej pizzy w domowym piekarniku:

  • Potrzebujemy odpowiedniej blachy – takiej, która w błyskawicznym tempie się nagrzeje. Potrzebujemy więc albo profesjonalnej blachy ze stali "niebieskiej" (blacha taka jest do nabycia np. w sieci hipermarketów "Makro"; koszt to około 20 zł, ale dla miłośników pizzy warta zakupu), albo jednorazowej tacki aluminiowej do pieczenia pizzy. Ważne jest, aby się do tego stosować, bo w standardowej blasze pizza nie wypiecze się prawidłowo z uwagi na zbyt duży czas nagrzewania się tego materiału.

W przypadku tacek niezbędne będzie podsypanie ciasta mąką, aby nie przywarło; w przypadku profesjonalnej blachy nie będzie to potrzebne.

  • Włączamy piekarnik na maksymalną temperaturę wraz z termoobiegiem. Gdy piekarnik się nagrzeje, wkładamy pizzę i pieczemy około 4 min. W połowie pieczenia obracamy pizzę o 180 stopni. Czas pieczenia jest umowny, trzeba raczej robić ją "na oko", starając się nie otwierać piekarnika, a zaglądając przez szybę, co pozwoli na utrzymanie temperatury.
  • Jest jeszcze inny sposób wypieku dla osób zaawansowanych. Polega on na tym, że rozgrzewamy wraz z termoobiegiem piekarnik do maksymalnej temperatury. Gdy piekarnik się nagrzeje, wyłączamy termoobieg i wkładamy pizzę (w blasze bądź tacce) bezpośrednio na dolną grzałkę piekarnika, i pieczemy bardzo krótko, raczej nie więcej niż trzy minuty. Trzeba uważać, bo blacha bardzo się nagrzewa, oraz nabrać wprawy, aby nie spalić spodu pizzy.
  • Jeszcze inny domowy sposób pieczenia: Ciasto formujemy na papierze do pieczenia i wkładamy wraz z papierem do mocno nagrzanego (bezpośrednio na nagrzaną blachę, bez blach czy form dodatkowych) piekarnika. Przy wkładaniu pizzy do piekarnika trzeba posłużyć się łopatką bądź tacką czy deską. Pizza piecze się w zależności od stopnia nagrzania od 4 do 15 minut.

Czas pieczenia[edytuj]

Podany powyżej czas dotyczy ściśle wspomnianych warunków wypieku. Przy zachowaniu możliwie jak najwyższej temperatury pieczenia gotowość pizzy do wyjęcia z pieca najczęściej możemy rozpoznać po wyglądzie dodatków, a w szczególności sera. Powinien on osiągnąć ścisłą konsystencję płynną (włącznie z tzw. „bąbelkowaniem”). Przetrzymanie pizzy w piecu od tego momentu może nadmiernie ją wysuszyć. Aby uzyskać dobrze upieczone ciasto w temp. 180°C, 30 minut jest zazwyczaj optymalnym czasem.

Zobacz też[edytuj]

Pizza - ciasto