Książka kucharska/Pączki
Wygląd
- Pączki (śl. kreple)
Pączki I
[edytuj]Składniki
[edytuj]- 10 dag drożdży
- 1 kg mąki
- ok. 1/2l mleka
- 6 żółtek jaj
- 1 jajo
- 10–15 dag cukru
- wanilia
- sok oraz skórka z cytryny
- sól
- 1 kieliszek spirytusu
- 5–6 łyżek oliwy lub oleju albo 10 dag margaryny
- 40 dag marmolady lub konfitury
- 1–1 1/2 kg tłuszczu do smażenia, np. smalec, olej
- 10 dag cukru pudru
Sposób przygotowania
[edytuj]- Wykonać gęsty rozczyn. W tym celu rozetrzeć drożdże z mlekiem, 20 dag mąki i łyżką cukru. Pozostawić do wyrośnięcia.
- Żółtka i jajo połączyć z cukrem, dodać mąkę, wyrośnięty rozczyn, sok z cytryny, wanilię, skórkę z cytryny, pozostałe mleko oraz odrobinę soli i alkohol.
- Rozpocząć wyrabianie ciastka do momentu, gdy przestanie przylegać do ręki, będzie lśniące i gładkie, oraz bez pęcherzyków powietrza. Następnie dolewać tłuszcz do ciasta, kontynuując wyrabianie. Gotowe ciasto powinno mieć niezbyt gęstą konsystencję. Powierzchnię ciasta wyrównać, po czym zostawić w ciepłym pomieszczeniu na czas od 10–15 minut do wyrośnięcia. Gdy ciasto zacznie rosnąć, przystąpić bezzwłocznie do wyrabiania.
Wyrabianie pączków
[edytuj]Rozróżniamy 2 sposoby wyrabiania pączków:
- Nabierać porcję ciasta (na przykład łyżeczką), po czym wyrabiać tłustymi palcami małe krążki, umieszczając w nich 1/2 marmolady lub innego nadzienia. Krążki zlepiać, by nadzienie nie wydostało się na zewnątrz, po czy formować kule. Zlepioną stroną umieszczać na naczyniu posypanym mąką, przykryć ściereczką. W głębokim garnku mocno rozgrzać tłuszcz. Ilościowo powinno być go tak dużo, by pączki swobodnie pływały. Pączki umieszczać w tłuszczu jeden obok drugiego zlepioną stroną w górę. Przykryć. Gdy pączki zrumienią się od dołu, obrócić do góry i kontynuować smażenie. Gotowe pączki osączyć z tłuszczu, układając je na bibule lub papierowych ręcznikach. Następnie układać na półmisku jeden obok drugiego, aby nie uległy deformacji. Oprószyć je cukrem pudrem. Po ostygnięciu można ułożyć je jeden na drugim.
- Gdy objętość wyrośniętego ciasta wzrośnie o 100%, rozpocząć jego wykładnie seriami na stolnicę pokrytą mąką. Rozwałkować na grubość 1/2–2 cm. Następnie podzielić na 2 części. Przeprowadzić wykrawanie kół. Można użyć w tym celu szklanki o średnicy ok. 4 cm. Na środku kół kłaść nadzienie. Z drugiej części ciasta wykrawać identyczne koła i układać je na tych z marmoladą. Krawędzie i boki dokładnie zlepić, foremką wykrawać pączki, po czym układać na deseczce pokrytej mąką. Pozostawić do wyrośnięcia. W dalszej kolejności przeprowadzić proces smażenia podany w sposobie pierwszym.
Źródło
[edytuj]- Kuchnia polska[doprecyzuj!]
Pączki II
[edytuj]Składniki
[edytuj]- 1 kg mąki
- 5 dag drożdży
- około 0,5 l mleka
- 15 dag masła
- 15 dag cukru
- 3 żółtka
- 2 całe jajka
- starta skórka cytrynowa
- cukier waniliowy
- szczypta soli (i ew. kieliszek spirytusu)
Przygotowanie
[edytuj]Wyrobić starannie ciasto, dodając do przesianej mąki podrośnięty rozczyn drożdżowy, ubite z cukrem jajka i żółtka, sól, skórkę cytrynową, cukier waniliowy i miękkie masło. Dobrze wyrobione ciasto postawić w cieple do wyrośnięcia. Ciasto rozwałkować na 1,5 cm, wykrawać szklanką krążki, układać je na ściereczce i przykryte drugą zostawić do ponownego wyrośnięcia. Duży garnek z olejem lub innym tłuszczem doprowadzić do gotowania i wrzucać po kilka krepli, tak aby swobodnie pływały, obracać i smażyć z drugiej strony (gotowe kreple można szprycką nadziewać dżemem).
Inny sposób: Kulki ciasta drożdżowego nadziewać marmoladą twardą i pozostawić do wyrośnięcia i smażyć jak wyżej.