Linux - wprowadzenie/Właściwości Linuksa
Wygląd
Właściwości Linuksa
[edytuj]Plusy Linuksa
[edytuj]Wiele z plusów Linuksa bezpośrednio wynika z jego korzeni, systemu UNIX. Z wyjątkiem najważniejszego:
- Linux jest darmowy
- Tak jak mówimy „darmowe piwo”. Jeżeli nie chcesz wydawać ani grosza, nie musisz nawet płacić za płytę CD. System możesz w całości ściągnąć z internetu – całkowicie za darmo. Żadnych opłat za rejestrację, za użytkowanie, darmowe aktualizacje, a do tego kod źródłowy dostępny całkowicie za darmo w przypadku, gdybyś chciał zmienić zachowanie swojego systemy.
- Najważniejsze jest to, że Linux jest wolny
- Najczęściej używaną licencją jest GPL (GNU Public License). Mówi ona o tym, że każdy kto tego chce może zmienić Linuksa i ewentualnie może tą zmienioną wersje rozprowadzać, pod warunkiem jednak, że kod dalej będzie dostępny. W praktyce możesz pobrać obraz jądra, po to, by dodać wsparcie dla urządzenia teleportującego bądź podróży w czasie i sprzedawać swój kod dopóki twoi kupcy mają kopię kodu źródłowego.
- Linuksa można przenieść na każdą platformę sprzętową
- Dostawca, który chce sprzedawać nowy typ komputera, a nie wie jaki system na jego maszynie będzie działać (powiedzmy, że jest to CPU do twojego samochodu, lub pralki[1]), może wziąć jądro Linuksa i sprawić, że będzie on działał na jego sprzęcie ponieważ dokumentacja potrzebna do takiego dostosowania jest dostępna za darmo.
- Linux został zaprojektowany do nieprzerwanego działania
- Tak jak w przypadku UNIXa, Linux został zaprojektowany tak, by działał cały czas bez potrzeby restartowania. Z tego powodu wiele zadań jest wykonywana w nocy, bądź ustawiana tak, by wykonały się w spokojniejszych chwilach, co sprawia, że maszyna jest dostępna w okresach wzmożonej pracy a użycie sprzętu jest bardziej zrównoważone. Takie rozwiązanie sprawia, że Linux może zostać zaadaptowany do działania w środowisku, gdzie ludzie nie mają czasu lub możliwości kontrolowania systemu 24h/dobę.
- Linux jest bezpieczny i uniwersalny
- Model bezpieczeństwa używany w Linuksie jest wzorowany na modelu stosowanym w UNIXie, który został oceniony jako silny i sprawdzony. Ale Linux jest przystosowany nie tylko do tego, by służyć jako forteca przeciwko atakom z internetu: dostosuje się równie dobrze do innych sytuacji, używając tych samych, wysokich, standardów bezpieczeństwa. Twoja maszyna służąca ci do pracy albo jako stacja kontrolna będzie tak samo bezpieczna jak twój firewall.
- Linux jest modularny
- Od palmtopów z 2MB pamięci aż do petabajtowych klastrów z setką węzłów; dodaj lub usuń odpowiedni pakiet a Linux dopasuje się do wszystkiego. Nie potrzebujesz już superkomputera, ponieważ możesz użyć Linuksa do wykonania skomplikowanych obliczeń używając modułów dostarczonych z systemem. Jeżeli chcesz robić mniejsze rzeczy, takie jak stworzenie systemu operacyjnego dla wbudowanego procesora lub po prostu przywrócić do życia twój stary 486, Linux zrobi to także
- Linux oraz aplikacje na Linuksa mają bardzo krótki okres debugowania
- Ponieważ Linux jest rozwijany przez tysiące ludzi, zarówno błędy jak i ludzie, którzy je naprawiają znajdują się bardzo szybko. Czasami zdarza się, że od odkrycia błędu do jego załatania mija tylko kilka godzin.
Minusy Linuksa
[edytuj]- Jest zdecydowanie za dużo różnych dystrybucji
- „Quot capites, tot rationes” jak mawiali Rzymianie: tyle opinii, ile ludzi. Na pierwszy rzut oka ilość dystrybucji Linuksa może być przerażająca lub niedorzeczna – zależnie od twojego punktu widzenia. Ale oznacza to także, że każdy znajdzie to czego potrzebuje. Nie musisz być specjalistą by znaleźć odpowiednią dystrybucję.
- Większość użytkowników Linuksa zapytana, jaka dystrybucja jest najlepsza odpowie, że ta, której używają. Więc którą powinieneś wybrać? Nie przejmuj się tym zbytnio: wszystkie dystrybucje zawierają mniej więcej te same pakiety. Różnią się tylko dodatkowymi pakietami, które sprawiają, że TurboLinux jest bardziej odpowiedni dla małych i średnich przedsiębiorstw, RedHad dla serwerów a SuSE dla stacji roboczych. Jednak różnice prawdopodobnie będą nieznaczące. Najlepszą strategią jest przetestowanie kilku dystrybucji; niestety nie każdy ma na to czas. Na szczęście w sieci jest sporo porad na temat tego jaką dystrybucje powinieneś wybrać. Szybkie przeszukanie Google przy pomocy hasła „jaka dystrybucja linuksa” da nam możliwość zapoznania się z dziesiątkami podpowiedzi. Poradnik JTZ – Instalacja także porusza ten problem.
- Linux jest niezbyt przyjazny i zbyt skomplikowany
- Trzeba powiedzieć, że Linuks, przynajmniej jeżeli chodzi o rdzeń, jest mniej przyjazny niż MS Windows i zdecydowanie bardziej skomplikowany od MacOS, ale... w związku z jego popularnością podjęte zostały kroki, aby sprawić, żeby Linux był prostszy w obsłudze, zwłaszcza dla nowych użytkowników. Pojawia się coraz więcej informacji (np. ten poradnik), aby dostarczyć dokumentacji dla użytkowników na każdym poziomie zaawansowania.
- Czy można ufać produktowi Open Source?
- Jak można polegać na czymś co jest darmowe? Użytkownicy Linuksa mają wybór czy chcą go używać czy nie, co daje im ogromną przewagę nad użytkownikami, którzy, korzystając z komercyjnych rozwiązań, nie mają takiej możliwości. Po długim okresie testowania, wielu użytkowników Linuksa dochodzi do wniosku, że jest on nie tylko dobry, lecz w wielu przypadkach lepszy i szybszy niż tradycyjne rozwiązania. Jeżeli Linux nie byłby godny zaufania, dawno by przepadł, nigdy nie osiągając takiej popularności jaką ma teraz z milionami użytkowników. Teraz mogą oni wpływać na swój system i dzielić się swoimi uwagami ze społecznością, co sprawia, że system staje się z każdym dniem coraz lepszy. To prawda, że jest to projekt, którego nigdy nie ukończono, jednak w środowisku, które podlega ciągłym zmianom Linux jest także projektem, który ciągle dąży do doskonałości.
- Linux wypada nie najlepiej na tle swoich Uniksowych krewnych
- Jądro Linuksa nie jest tak szybkie, jak jądra systemów BSD, oferuje niższy poziom bezpieczeństwa, a także nie posiada nowoczesnych rozwiązań programowych (np. system plików ZFS, budowa mikrojądra, stronnicowanie pamięci jądra). Ponadto rozwój jądra Linuksa kontrolowany jest tylko przez jego autora - to on może decydować jaka funkcjonalność może być dodana, a jaka nie. Problemem jest także chaotyczny rozwój systemu i wzbogacanie go o często źle zaimplementowane i niepotrzebne dodatki (np. serwer www na poziomie jądra, obecny w serii 2.4).
- Linux jest ograniczony obecnymi rozwiązaniami prawnymi
- W przeciwieństwie do systemów komercyjnych, jądro Linuksa musi się liczyć z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z charakteru licencji, na której jest oparte. Oznacza to, że pewne technologie, w tym głównie sterowniki do nowoczesnego sprzętu, nie są obecne w standardowych dystrybucjach, lub też są dostępne tylko w postaci skompilowanej, co uniemożliwia uruchomienie ich poza dedykowaną wersją jądra i dystrybucji. Dodatkowo, producenci sprzętu nie są chętni ujawniać swoich tajemnic technologicznych, przez co bardzo trudno stworzyć otwarty sterownik.
- Linux jest bardzo niespójny
- W przeciwieństwie do innych systemów operacyjnych (np. Windows, FreeBSD), Linux nie oferuje tak spójnej budowy systemu. Oznacza to, że o ile w przypadku innych systemów mamy do dyspozycji jednolitą budowę i ustandaryzowaną specyfikację programową, to w wypadku Linuksa musimy liczyć się z faktem, że między dystrybucjami będą występować pewne różnice. Jest to tym bardziej dokuczliwe, że zdarzały się przypadki, że niektóre z technologii się dublowały (np. AIGLX i XGL).
Przypisy
- ↑ Jądro Linuksa wymaga obecności jednostki zarządzania pamięcią w danej architekturze (MMU) lub też jej emulacji.