Przejdź do zawartości

Mandriva 2006/Konfiguracja urpmi

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

URPMI to standardowe narzędzie zawarte we wszystkich wersjach Mandrivy i Mandrake (nie tylko 2006), które umożliwia bardzo łatwe wyszukiwanie i instalację nowych programów.

Programy dla Mandriva Linux są zebrane w tzw. repozytoriach, gdzie w jednym miejscu znajduje się wiele programów, oraz dodatkowych pakietów potrzebnych do ich działania. URPMI umożliwia dodanie takich repozytoriów, jest wtedy tworzona w naszym systemie baza danych o dostępnych pakietach,dzięki czemu potem aby zainstalować potrzebny program, wystarczy wpisać jego nazwę w instalatorze, a system URPMI automatycznie doinstaluje dodatkowe pakiety potrzebne do działania tego programu, oraz pobierze je z odpowiedniego repozytorium (możemy ich skonfigurować wiele).

Dodawanie repozytorium[edytuj]

Repozytorium można dodać na 2 sposoby: poleceniem w konsoli, lub za pomocą graficznego konfiguratora Menedżer nośników oprogramowania.

Menedżer nośników oprogramowania[edytuj]

W menu otwieramy Administracja systemem -> Używanie innych narzędzi administracyjnych -> Konfiguracja -> Pakiety -> Menedżer nośników oprogramowania

albo prościej: Administracja systemem -> Konfiguracja komputera, i w zakładce Zarządzanie oprogramowaniem wybieramy Wybór lokalizacji, z których pobierane są pakiety podczas aktualizacji systemu.

Otworzy nam się okno menedżera repozytoriów:

  • (1) - to jest główne okno programu, tutaj pokazuje się lista skonfigurowanych repozytoriów
  • (2) - tutaj możemy dodawać oficjalne repozytoria Mandrivy - program zapyta nas jeszcze czy mają to być aktualizacje, czy główne repozytorium, a następnie wystarczy tylko wybrać serwer z listy
  • (3) - tutaj możemy dodawać inne repozytoria, zarówno mieszczące się na innych nośnikach (płytki CD, dysk), ale także nieoficjalne repozytoria tworzone przez ludzi nie związanych z Mandrivą (np. twórcy jakiegoś programu)

W konsoli[edytuj]

Otwieramy konsolę (menu główne -> Administracja systemem -> Użycie emulatora terminala), i logujemy się jako root poleceniem:

su

Polecenie jest bardzo proste, i ma następującą składnię:

urpmi.addmedia nazwa_repozytorium adres_repozytorium with plik_syntezy

Objaśnienie:

  • nazwa_repozytorium - określa najczęściej rodzaj repozytorium, w tym opisie będzie ona zawsze podana
  • adres_repozytorium - jeżeli chcemy korzystać z polskich mirrorów, to będzie to jeden z tych adresów uzupełniony o ścieżkę, gdzie znajduje się repozytorium dla naszej wersji Mandrivy:
  • plik_syntezy - miejsce gdzie w repozytorium znajduje się plik zawierający informacje o pakietach.


Podstawowe repozytorium dostępne przez internet[edytuj]

Najważniejsze jest dodanie repozytorium z podstawowymi pakietami dostępnymi standardowo w dystrybucji Mandriva.

Używając Menedżera nośników oprogramowania, jest to bardzo proste. Klikamy "Dodaj", następnie wybieramy "Nośniki dystrybucji", i wybierany serwer, z którego będziemy pobierać pakiety. Lista serwerów jest długa, polecam wybrać któryś z polskich, żeby nie pobierać pakietów przez pół świata ;).