Przejdź do zawartości

Mandriva 2006/Pobieranie i instalacja programów

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Pobieranie pakietów do późniejszej instalacji[edytuj]

Przy instalowaniu programów o bardzo dużym rozmiarze, można w prosty sposób pobrać najpierw wszystkie pakiety na dysk - przy czym jest możliwe wznowienie pobierania po przerwie - a dopiero potem je zainstalować.

Warto tak zrobić z kilku powodów:

  • w czasie jak pobierają się potrzebne pakiety, na komputerze cały czas można pracować - gdybyśmy instalowali normalnie, to trzeba by było czekać aż pobiorą się wszystkie pakiety i zostaną zainstalowane, żeby nie przerwać i zaczynać instalacji od początku
  • pobrane w ten sposób pakiety znajdują się w katalogu /var/cache/urpmi/rpms, i możemy je np. wypalić na płytce, żeby nie pobierać ich za każdym razem jak musimy je zainstalować (np. po reinstalacji systemu)

Pobieranie[edytuj]

Musimy wykonać kilka poleceń w konsoli. Najpierw wyszukujemy pakiet który chcemy zainstalować (można to zrobić za pomocą graficznego instalatora oprogramowania - tak jest o wiele łatwiej). Interesuje nas tylko główny pakiet programu - zależności zostaną automatyczne pobrane.

Możemy także wyszukać potrzebnego pakietu za pomocą polecenia urpmq (skrót od URPMI Query - czyli zapytanie do bazy danych URPMI). Po prostu podajemy jako argument nazwę interesującego nas pakietu. Jeżeli chcemy żeby wyświetlony został także numer wersji pakietu, podajemy także opcję -f, np:

urpmq -f openoffice 

Aby pobrać pakiet wraz z zależnościami, używamy polecenia

urpmi --no-install

Opcja --no-install mówi programowi URPMI, że ma nie instalować żadnych pakietów, tylko je pobrać.

Po wpisaniu tego polecenia, np.

urpmi --no-install openoffice.org

program zapyta nas, czy doinstalować zależności - jeżeli odpowiemy twierdząco, to zostaną pobrane (ale nie zainstalowane) także pakiety potrzebne do działania instalowanego programu. Teraz musimy tylko poczekać aż potrzebne pakiety zostaną pobrane z Internetu - można bez problemu w tym czasie pracować na komputerze.

Przerwanie i wznowienie pobierania[edytuj]

Aby przerwać pobieranie, wystarczy wcisnąć w konsoli Ctrl + C. Działanie programu URPMI zostanie przerwane.

Jednak przy wznowieniu pobierania należy pamiętać o podaniu dodatkowo opcji --resume. Więc jeżeli pobieraliśmy pakiet openoffice.org, to nasze polecenie przy wznowieniu będzie następujące:

urpmi --resume --no-install openoffice.org

Opcja --resume powoduje, że urpmi wznawia pobieranie częściowo pobranych pakietów. W przeciwnym wypadku pobieranie np. pakietu ściągniętego w 35% zostałoby rozpoczęte od nowa, i zostałby on nadpisany. Używając tej opcji możemy podzielić na kilka razy pobieranie bardzo dużego pakietu - jest to bardzo wygodne, jeżeli chcemy w międzyczasie skorzystać z Internetu, a pobieranie blokuje nam całe łącze.

Zarchiwizowanie pobranych pakietów[edytuj]


Jak już było wspomniane, pobrane pakiety znajdą się w katalogu

/var/cache/urpmi/rpms

Możemy je po prostu zapisać np. na płytce CD, do późniejszego użycia. Żeby w ten sposób zapisane pakiety można było potem zainstalować, trzeba:

  1. skonfigurować URPMI, tak by na liście dostępnych pakietów znajdowały się dokładnie te same wersje, które pobraliśmy (jeżeli robimy to niedługo od momentu kiedy pobieraliśmy, to nie powinno być problemu, jednak jeżeli upłynęło trochę czasu, mogą w repozytoriach znajdować się nowsze wersje pakietów)
  2. skopiować zapisane pakiety do katalogu /var/cache/urpmi/rpms

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie utworzenie repozytorium na płytce CD (lub w innym miejscu gdzie zapisujemy nasze pobrane pakiety). Wtedy będzie można po prostu dodać takie repozytorium do bazy URPMI i instalować bez żadnych problemów.

Instalacja pobranych pakietów[edytuj]

Jeżeli już pobraliśmy potrzebne pakiety, i znajdują się one w katalogu /var/cache/urpmi/rpms, to zainstalowanie tych pakietów będzie bardzo proste, ponieważ program urpmi sam się zorientuje że potrzebne pakiety znajdują się już na dysku, i nie będzie ich pobierał.

Możemy te pakiety zainstalować zarówno poleceniem urpmi, jak i graficznym instalatorem. Należy jednak przy tym zwrócić uwagę, by numer wersji wybranego do instalacji pakietu dokładnie się zgadzał z tym który pobieraliśmy. Zazwyczaj z tym nie będzie problemu, ale czasem się może zdarzyć, że mamy w repozytoriach dwie różne wersje tego samego pakietu - np. gdy skonfigurowaliśmy dużo źródeł. Jednak taka sytuacja zazwyczaj się nie zdarza.