MikroTik na platformie WRAP/Pierwsze uruchomienie MikroTik ROS

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Pierwsze uruchomienie MikroTik ROS[edytuj]

Pierwsze kilkanaście sekund po włączeniu płyty głównej do zasilania (12 V) port szeregowy pracuje z parametrami 38400-8-N-1 .

PC Engines WRAP.2B/2C v1.04
640 KB Base Memory
130048 KB Extended Memory

01F0 Master 848A Flash Card
Phys C/H/S 994/4/32 Log C/H/S 994/4/32

LILO 22.3.4 Loading System..............
BIOS data check successful

Po ostatnim komunikacie parametry portu szeregowego zmieniają się na 9600-8-N-1 . Zatem, aby cokolwiek więcej zobaczyć, zalogować się do systemu i wydawać polecenia z klawiatury naszego terminala, konieczna jest zmiana parametrów pracy portu szeregowego komputera, przy którym się znajdujemy.

  • rozłączamy terminal
  • zmieniamy parametry portu szeregowego na 9600-8-N-1
  • włączamy terminal
  • wymuszamy zgłoszenie systemu przyciskając klawisz ENTER

Postępując wg powyższej kolejności na ekranie ukaże się nazwa i wersja zainstalowanego oprogramowania oraz nazwa rutera i zapytanie o nazwę użytkownika.

MikroTik v2.8.21
MikroTik login:

Jeżeli przed włączeniem zasilania ustawimy port szeregowy terminala, przy którym pracujemy, wg powyższych wskazań, na ekranie zobaczymy coś na kształt:

]ăÄăMă ÄIÄśÁ úúúúúúúúúúúúúúStarting...
Checking disk integrity...
No errors found.

Starting services...


MikroTik v2.8.21
MikroTik login:

Początek pierwszego wiersza, to niezrozumiałe znaki, które port szeregowy rutera wysyłał do nas pracując wg parametrów 38400-8-N-1 . Ponieważ nasz terminal pracuje wg innych parametrów, obserwujemy tylko niezrozumiałe znaki. Wiemy już, że cześć ta zawiera informacje o wersji platformy sprzętowej, dostępnej pamięci RAM, rozpoznanych kart pamięci FLASH, itd. zgodnie ze zrzutem ekranu zamieszczonym kilka akapitów wyżej. Widzimy również zrozumiałą już dla nas część komunikatów, która umknęła nam w czasie, gdy wcześniej zmienialiśmy parametry portu szeregowego naszego terminala.