Mikrobiologia/Wstęp

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

...ten kto pewną rzecz wykłada przeważnie słabo ją zna, albowiem, jeśli ją studiuje gruntownie nie pozostaje mu zazwyczaj czasu na jej nauczenie.

Arthur Schopenhauer


Drogi Czytelniku,
podręcznik ten ma możliwość być nieustannie poszerzany, uaktualniany i poprawiany, więc jest nieustannie w fazie tworzenia. Możliwość stworzenia takiego kursu oferuje specyficzne oprogramowanie - oprogramowanie Wiki. Pamiętaj, proszę, przeglądając kolejne strony tego Wikibooka, że także Ty możesz uczestniczyć w jego tworzeniu przez wychwytywanie mniejszych lub większych błędów: językowych, ortograficznych, merytorycznych i innych, a także przez uzupełnienia materiału. Jak żartował (nawiązując do Nowych Aten i, na pewno, nie chcąc nikogo obrazić) Reytan na Wikipedii głupi nie zauważy, a mądry poprawi.
Podręcznik ten rozpoczęto pisać, jako pierwszy kompletny na Wikibooks, w lipcu 2004 roku z inicjatywy Rantesa i, wspomnianego już, Reytana. Od tego czasu wiele rozdziałów zostało już starannie opracowanych, ale jeszcze pozostaje wiele do zrobienia!
Przyjęto napisać ten podręcznik w sposób dość luźny, aby był zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Znajdują się w nim nie tylko tematy, o których wspomina się dopiero na studiach, ale także zagadnienia, które powinien znać przeciętny gimnazjalista. Podręcznik ten kierowany jest więc do wszystkich osób uczących się, osób zainteresowanych mikrobiologią oraz osób, które zdobyły już wykształcenie w tym kierunku, a jedynie chcą sobie przypomnieć, poszerzyć, czy uaktualnić swoją wiedzę. Spis podstawowych tematów znaleźć można tu.
W podręczniku przyjęto pewną kolejność następujących po sobie lekcji dla zachowania pewnej logiki, co w dalszej perspektywie powinno pozwolić zrozumieć przedstawiony materiał i sprawić, że czasownik zakuwać kojarzyć się będzie jedynie z hasłem w Wikisłowniku. Podstawowe pojęcia zostały pogrubione, aby ułatwić ich zapamiętanie, a także powtórkę z tematu. Pewne zagadnienia, co do którym uznaliśmy, że trzeba je przypomnieć, jeszcze raz powtórzyć, czy oddzielić dwa podobne terminy zostały opisane w specjalnej ramce po prawej stronie tekstu. Na końcu znajduje się zazwyczaj link do podobnego hasła w encyklopedii. Zapis hiperłącza kursywą oznacza, że w chwili pisania tematu (modułu) hasło to jeszcze nie istniało.
W pewnych miejscach podręcznika spotkać można informacje anegdotyczne - autorzy zdecydowali się je umieścić, uznawszy, że czasem lepiej odzwierciedla zagadnienie od naukowego żargonu.
Miejscem do komentowania całej pracy jest Dyskusja.

Powodzenia w uczeniu się mikrobiologii!

Podpisano: Zespół