Ministrant/Boże Ciało
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, odbywa się w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (zawsze 60 dni od Wielkanocy) w maju lub czerwcu. Jest to niezwykłe święto, gdyż kapłan wychodzi z Panem Jezusem wychodzi na ulice i modli się przy czterech ołtarzach.
Msza Święta
[edytuj]Msza święta przebiega w podobny sposób jak zwykła liturgia z wyjątkiem uroczystego kazania związanego ze świętem.
Procesja
[edytuj]Procesja zaczyna się po Mszy Świętej. Ksiądz podchodzi do tabernakulum i wystawia Najświętszy Sakrament. W tym momencie turyferariusz i nawikulariusz podchodzą do kapłana. Odbywa się kadzenie. Zaraz po okadzeniu Pana Jezusa następuje podanie welonu kapłanowi. Uformowana procesja powinna mieć następujący kształt:
- ministrant krzyża z krzyżem
- ministranci światła
- figury, sztandary, feretrony
- dziewczynki komunijne sypiące kwiatki z ministrantem posługującym przy dzwonku
- chłopcy komunijni
- asysta liturgiczna
- lektor lub diakon z Ewangeliarzem
- turyferariusz i nawikulariusz (ministranci kadzidła)
- kapłan z Najświętszym Sakramentem pod baldachimem
- ministranci od pontyfikali (mitry i pastorału), jeśli w procesji bierze udział biskup
- wierni
Procesja podąża do pierwszego ołtarza. Ministrant odpowiedzialny za rozłożenie korporału, rozkłada go w miejscu, gdzie kapłan postawi Najświętszy Sakrament. Odbywa się kadzenie. Ksiądz uroczyście odśpiewuje Ewangelię. Organista odśpiewuje pieśń, podczas której odbywa się kolejne kadzenie, a kapłan kończy modlitwy pod stacją. Ministrant składa korporał. Procesja rusza dalej. Według tej zasady odbywa się modlitwa przy czterej ołtarzach. Na zakończenie kapłan odprawia błogosławieństwo na cztery strony świata. Podczas tego błogosławieństwa dzwoni się dzwonkiem 3 razy na jednej stronie świata, co daje łącznie 12 uderzeń dzwonka.