Ministrant/Wielki Czwartek

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Ostatnia Wieczerza Simona Ushakova

Wielki Czwartek - pierwszy dzień Triduum Paschalnego. W kościołach katedralnych odprawia się Mszę Krzyżma, podczas której święci się oleje potrzebne podczas: chrztu, bierzmowania, kapłaństwa i namaszczenia chorych. Natomiast w kościołach parafialnych odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej. Wielki Czwartek upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa przez Pana Jezusa w wieczerniku i kończy Wielki Post.

Msza święta[edytuj]

Msza święta przebiega w podobny sposób jak zwykła liturgia z wyjątkiem kilku elementów. Podczas aklamacji "Chwała na wysokości Bogu" w kościele biją wszystkie dzwonki, gongi itp. Po zakończeniu tej aklamacji wszystkie dzwonki (najlepiej) wynieść do zakrystii i przynieść kołatki. Od tego czasu następuje cisza w kościele. Nie wolno posługiwać się organami, dzwonkami ani dzwonić na wejście aż do aklamacji "Chwała na wysokości Bogu" w trakcie liturgii Wielkiej Soboty. Po homilii może nastąpić obmycie nóg dwunastu mężczyznom, po czym następuje dalsza część mszy świętej.

Procesja[edytuj]

Po zakończeniu komunii świętej kapłan przenosi Pana Jezusa do Ciemnicy. Przed przeniesieniem następuje okadzenie i nałożenie welonu. Procesja powinna mieć następujący kształt (jeśli Ciemnica znajduje się w małej odległości od tabernakulum, rezygnuje się z krzyża):

  • turyferariusz i nawikulariusz (ministranci kadzidła)
  • ministrant krzyża z krzyżem
  • ministranci światła (akolici)
  • asysta liturgiczna
  • kapłan z Panem Jezusem

Po przeniesieniu następuje chwila ciszy, kapłan ściąga welon i służba liturgiczna udaje się do zakrystii. Kłaniamy się przed pustym tabernakulum. W tym momencie należy klękać w stronę Ciemnicy, czyli jeśli Ciemnica położona jest na lewo od tabernakulum, obracamy się przez lewe ramię i klękamy w stronę Ciemnicy. Po zakończeniu obrzędów należy obnażyć ołtarz.