Przejdź do zawartości

Ministrant/Patroni

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Poniżej przedstawiamy krótkie życiorysy patronów ministrantów. Nie musicie się ich uczyć na pamięć, jednak warto znać świętych, do których możecie się pomodlić o dobrą służbę i bycie dobrym ministrantem.

Patron Wizerunek Wspomnienie liturgiczne Krótka charakterystyka
Św. Tarsycjusz 15 sierpnia Św. Tarsycjusz żył w czasach rzymskich, w okresie prześladowań chrześcijan przez cesarza Decjusza Trajana. Większość wydarzeń z jego życia znamy z inskrypcji papieża Damazego, który przewodził gminie chrześcijańskiej. Święty wolał umrzeć za pogan niż oddać Najświętszy Sakrament. Legendę o św. Tarsycjuszu znamy dzięki Nicholasowi Weismanowi, który sportretował świętego w jednym ze swych utworów. W 1939 roku wybudowano świątynie w Rzymie ku czci świętego. W 1675 roku przeniesiono jego relikwie do Bazyliki św. Dominika w Neapolu.
Św. Stanisław Kostka 18 września Św. Stanisław Kostka urodził się w grudniu 1550 roku w Rostkowie. Był synem Jana i Małgorzaty z Kryskich. Do 12 roku życia uczyli go rodzice, a w wieku 14 lat został wysłany do szkół jezuickich wraz ze swoim bratem. W 1565 roku miał dwie wizje. W trakcie pierwszej, w której św. Barbara wraz z aniołami przyniosła mu Komunię Świętą. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża pochyla się nad nim i składa w ramiona Jezusa. Święty chciał wstąpić do zakonu, jednak nie uzyskał zgody rodziców. W przebraniu uciekł z Wiednia do Bawarii, gdzie w wieku 18 lat przyjął śluby zakonne. Zmarł 15 sierpnia 1568 roku, a na jego pogrzeb przybyło wielu ludzi.
Św. Alojzy Gonzaga 21 czerwca Św. Alojzy Gonzaga urodził się 9 marca 1568, a zmarł 21 czerwca 1591. Pochodził z książęcej rodziny i urodził się w Lombardii. Był paziem na dworach w Mantui i Florencji oraz Hiszpanii (na dworze króla Filipa II). Wbrew woli rodziny wstąpił do zakonu jezuitów. Umarł jako kleryk, opiekując się chorymi w czasie zarazy w Rzymie. W ikonografii przedstawiany jest w habicie, białej komży z szerokimi rękawami bez szlaków. Jego atrybutami są krzyż, mitra książęca i trupia czaszka. Na Górnym Śląsku są popularne młodzieżowe towarzystwa pod jego patronatem, zwane Alojzjanami.
Św. Jan Berchmans 26 listopada Św. Jan Berchmans urodził się 13 marca 1599 roku w Diest, we Flandrii (Belgia). Ukończył kolegium jezuickie w Mechelen, jednak umarł 13 sierpnia 1621 roku i nie został wyświęcony na kapłana. Obecnie jego ciało spoczywa w Rzymie. Jego motto życiowe to: "Czyń co czynisz" oraz "Najdoskonalszą rzeczą jest zacząć od najmniejszych rzeczy". Papież Pius IX beatyfikował go, a papież Leon XIIII kanonizował. Jan Berchmans wyróżniał się serdecznym nabożeństwem do Najświętszej Eucharystii. Jego świętość była wynikiem sumiennego wykonywania codziennych obowiązków, pilnym zachowaniem reguły i gorącym umiłowaniem Jezusa i Jego Matki.
Św. Dominik Savio 9 marca Św. Dominik Savio urodził się 2 kwietnia 1842 w Riva di Chieri koło Turynu, zmarł 9 marca 1857. Jego rodzicami byli Karol Savio i Brygita Gajato. 8 kwietnia 1849 roku przyjął pierwszą Komunię Świętą. Od wczesnego dzieciństwa wyróżniał się pobożnością i służył do mszy od 5. roku życia. Jednym z jego nauczycieli był św. Jan Bosco. Założył Towarzystwo Niepokalanej, które stowarzyszało chłopców zaangażowanych w młodzieńczy apostolat dobrego przykładu. Jesienią 1856 zapadł na gruźlicę i po kilku miesiącach zmarł. Został uznany za wzór pobożnego dziecka, papież Pius XI nazwał go "małym świętym wielkim duchem", a Pius XII beatyfikował w 1950 roku i następnie kanonizował go w 1954 roku.
Św. Jan Bosko 31 stycznia Św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 w Becchi. W trakcie dzieciństwa stracił ojca. Jego najmłodsze lata przypadały na okres jednoczenia Włoch. Miał dwóch braci. Był doskonałym linoskoczkiem, iluzjonistą i opowiadał świetne przypowieści. Od 1824 roku do 1831 roku Jan uczył się w wielu miejscach. Najpierw u mieszkańców wsi, a później u miejscowego księdza. 5 czerwca 1841 roku zaczął pełnić posługę kapłańską. Bosko jako kapłan bardzo pomagał ludziom: znajdował pracę chłopcom, stworzył oratorium i zbudował kościół dla swoich podopiecznych. J. Bosko był twórcą dwóch zgromadzeń: Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego i Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych. Umarł 31 stycznia 1888 roku.