Ministrant/Wielka Sobota

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Święcenie pokarmów

Wielka Sobota - jest trzecim i przedostatnim dniem Triduum Paschalnego, poprzedzającym Niedzielę Zmartwychwstania, w którym, podobnie jak w Wielki Piątek, nie sprawuje się mszy świętej. Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. W tym dniu święci się pokarmy. Liturgia Wigilii Paschalnej została podzielona na pięć części: Liturgię Światła, Liturgię Słowa Bożego, Liturgię Chrzcielną, Liturgię Eucharystyczną i Procesję rezurekcyjną. Nakazane jest, żeby liturgię Wigilii Paschalnej zaczynać po zmroku.

Liturgia Światła[edytuj]

Sobotnia Liturgia zaczyna się od procesji na wejście, która (bez klękania przed tabernakulum i dzwonienia na wejście) od razu udaje się na zewnątrz świątyni, gdzie powinno być rozpalone ognisko. Ministrant światła trzyma paschał, drugi ministrant "gruszki" (czerwone elementy, które kapłan wkłuje w paschał), a ministrant księgi księgi liturgiczne i mikrofon. Kapłan błogosławi ogień (bez wody święconej), wkłuwa "gruszki" w paschał i odpala paschał od ogniska. Następnie udaje się do świątyni i śpiewa trzykrotnie: "Oto światło Chrystusa", a wierni odpowiadają: "Bogu niech będą dzięki". Ministrant księgi w zależności od potrzeb podaje mikrofon. Światło z paschału po kolei rozprzestrzenia się po całym kościele (na liturgię w Wielką Sobotę zaleca się przyniesienie świec). Za trzecim razem zapala się wszystkie świece, oprócz świec na ołtarzu, i światło w kościele. Na zakończenie kapłan odśpiewuje uroczystą modlitwę powszechną sięgającą starożytności - "Exsultet". Modlitwa wygląda następująco: wezwanie kapłana, chwila ciszy na modlitwę, formuła kończąca dane wezwanie. Na Liturgię Słowa Bożego świece można zgasić.

Liturgia Słowa Bożego[edytuj]

Czytania na Wielką Sobotę są bardzo rozbudowane, bowiem ukazują historię zbawienia. Czytane są: siedem czytań ze Starego Testamentu, Epistoła i Ewangelia (niektóre czytania można pominąć). Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu odbywa się śpiew "Chwała na wysokości Bogu", podczas którego biją wszystkie dzwony w kościele i zapala się świece na ołtarzu. Od tego momentu kołatki się chowa i można już używać dzwonków.

Liturgia Chrzcielna[edytuj]

Zaczyna się od zaśpiewania litanii do Wszystkich Świętych, po czym kapłan udaje się w stronę chrzcielnicy wraz z ministrantem światła, który zabiera paschał i zanurza go w wodzie. Ministrant musi trzymać mocno paschał, bo kapłan go tylko lekko dotyka. Następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych z zapalonymi świecami, pobłogosławienie wody święconej i pokropienie wiernych (ministrant wody z kociołkiem i kropidłem udaje się z kapłanem). Paschał odkłada się na miejsce i zaczyna się Liturgia Eucharystyczna.

Liturgia Eucharystyczna[edytuj]

Sobotnia Liturgia Eucharystyczna przebiega podobnie jak Liturgia Eucharystyczna podczas zwykłej mszy świętej. Podczas Liturgii Eucharystycznej można używać dzwonków, po niej następuje procesja rezurekcyjna.

Procesja rezurekcyjna[edytuj]

Kapłan wystawia Najświętszy Sakrament, okadza go (najpierw!) i nakłada mu się welon. Procesja powinna mieć następujący kształt:

  • turyferariusz i nawikulariusz (ministranci kadzidła)
  • ministrant krzyża z krzyżem z czerwoną stułą
  • ministranci światła
  • osoba niosąca figurkę Chrystusa Zmartwychwstałego
  • poczty sztandarowe i figury
  • służba liturgiczna
  • celebrans z monstrancją
  • wierni

Procesja okrążą kościół jednokrotnie lub trzykrotnie, po czym następuje okadzenie monstrancji, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, schowanie Pana Jezusa i ściągnięcie welonu. Służba liturgiczna udaje się do zakrystii (klękanie normalnie przed tabernakulum).