Ministrant/Wielki Piątek

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Droga krzyżowa odprawiana w Wielki Piątek

Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego. W tym dniu nie odprawia się mszy świętej, tylko Liturgię Męki Pańskiej. Wielki Piątek upamiętnia śmierć Pana Jezusa na krzyżu. W tym dniu odprawia się także drogi krzyżowe i adoracje Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy.

Obrzędy Liturgii Męki Pańskiej[edytuj]

Nabożeństwo zaczyna się od prostracji, czyli leżenia krzyżem. Kapłan kładzie się na dywanie i modli się, a wierni klękają na oba kolana i również się modlą. Procesja na wejście odbywa się bez dzwonienia (w kompletnej ciszy) i bez klękania (służba liturgiczna od razu przybywa na miejsce prostracji). Po zakończeniu prostracji (w zależności od potrzeb należy złożyć dywan czy wykładzinę, na której leżał kapłan, jeśli np. w tym miejscu odbywa się Komunia święta) odbywa się Liturgia Słowa, której główną część stanowi Męka Pana Jezusa wg. św. Jana. Następną częścią tej uroczystej liturgii jest Adoracja Krzyża. Kapłan staje w ustalonym miejscu z krzyżem w rękach, a obok niego dwóch ministrantów z zapalonymi świecami. Kapłan odkrywa kolejno trzy ramiona krzyża i śpiewa: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", a wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem" i klękają (oprócz księdza i ministrantów ze świecami). Ministrant mikrofonu w zależności od potrzeb podaje mikrofon i odbiera ewentualne pinezki, którymi przyczepiono fioletową chustę do krzyża. Na końcu dochodzi do adoracji krzyża przez pocałowanie (ministranci ze świecami stoją do końca adoracji, dodatkowo jeden ministrant z puryfikaterzem wyciera figurę po pocałunku). Podczas adoracji krzyża należy ubrać ołtarz. Ostatnim elementem tej liturgii jest przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego. W tym momencie nie podaje się welonu, bo monstrancja jest przykryta już welonem. Procesja powinna mieć taki kształt (jeśli Ciemnica znajduje się w niewielkiej odległości od Grobu Pańskiego, rezygnuje się z krzyża):

  • turyferariusz i nawikulariusz (ministranci kadzidła)
  • ministrant krzyża z krzyżem
  • ministranci światła
  • asysta liturgiczna
  • kapłan z Panem Jezusem

Po przeniesieniu Pana Jezusa do Grobu Pańskiego i krótkiej modlitwie służba liturgiczna udaje się do zakrystii. Po przeniesieniu monstrancji należy klękać w stronę Grobu, a nie tabernakulum. Jeśli Grób znajduje się na prawo od tabernakulum, obracamy się przez prawe ramię i klękamy itp. Po zakończeniu liturgii należy obnażyć ołtarz.