OpenStreetMap/Edytory

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

OpenStreetMap można edytować za pomocą kilku aplikacji. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie tych najczęściej używanych.

Ważne! Nie jest zalecane używanie edytorów online do poważnych edycji. Edytory online (iD i Potlatch) nie posiadają funkcji sprawdzania błędów (walidatora) przez co do bazy często trafiają dziwne błędy nie widoczne na pierwszy rzut oka gdy się mapuje przez edytor na stronie. A więc edytory na stronach nie ostrzegają gdy popełniamy jakiś błąd lub coś źle tagujemy itd. Natomiast JOSM ostrzeże nas przed złym naniesieniem czegoś, gdy czegoś zapomnimy dodać i wszelkiej maści błędami które chcemy wysłać do serwera. Nawet będąc doświadczonym użytkownikiem można popełnić niezauważalny błąd. I bez ostrzeżenia programu JOSM często można wysyłać różne niepoprawne dane. Ale nadal trzeba pamiętać też że walidator JOSM czasami wyświetla niepotrzebne alerty którymi nie warto się przejmować.

Ale tak czy inaczej jeżeli chce się edytować poważne rzeczy w mapach musi być koniecznie używany JOSM. Edytor online może się nadać tylko do drobnych zmian lub nanoszenia punktów POI Ale JOSM i w tej dziedzinie ma o wiele większe możliwości.

JOSM[edytuj]

Zdaniem doświadczonych użytkowników najlepsza aplikacja do edycji OSM. Często aktualizowany, z możliwością obsługi wtyczek. Działa jako osobny program. Strona projektu: https://josm.openstreetmap.de/ Dostępny w polskiej wersji językowej.

iD[edytuj]

Nowy edytor działający w przeglądarce, bezpośrednio na openstreetmap.org, dostępny w memu Edytuj. Domyślny edytor, stworzony z myślą o początkujących. Jest intuicyjny, jednak brak zaawansowanych funkcji.

Vespucci[edytuj]

Edytor działający w systemie Android (na telefonach i tabletach). Teoretycznie można nim edytować wszystko, ale precyzja operowania paluchem po ekranie, szczególnie przy niewielkim ekranie telefonu, mocno utrudnia poprawne wprowadzanie i poprawianie przebiegu linii. Świetnie natomiast nadaje się do wszelkich edycji POI, oraz tagów przy liniach, kiedy się jest na miejscu (w terenie).

Potlatch 2[edytuj]

Edytor stworzony w technologii Flash dostępny z poziomu strony openstreetmap.org, w zakładce Edytuj. iD jest rozwijany jako jego następca.

Inne[edytuj]

Oprócz wyżej wymienionych edycja OSM jest też możliwa poprzez programy stricte GISowe: Quantum GIS oraz ArcGIS, a także poprzez różnorodne aplikacje mobilne dostępne na systemy Android oraz iOS. Na przykład OsmAnd na androida oferuje modyfikację punktów POI (z możliwością ustawienia dowolnego tagu), rysowanie linii, robienie geolokalizowanych multimediów - narzędzia w zupełności wystarczające do nanoszenia nowych punktów na mapie.

Istnieje też aplikacja StreetComplete na sytem Android, pokazująca obiekty w okolicy, którym brakuje istotnych tagów i pozwalająca jej uzupełnić poprzez wypełnienie prostych formularzy.

OpenStreetMap Wiki zawiera listę edytorów (wersja angielska jest bardziej szczegółowa).