OpenStreetMap/Parę uwag o edytowaniu

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Kilka wskazówek dla osób rozpoczynających przygodę z mapowaniem w OpenStreetMap:

Ważne rzeczy, o których powinieneś wiedzieć:

 1. OpenStreetMap to nie jest piaskownica, w której można się pobawić. To zbiór ważnych danych, z których korzystają inni ludzie, np. w nawigacjach GPS albo Straż Pożarna w działaniach ratowniczych. Miej na uwadze, że OSM to projekt społecznościowy i dane, które są już w bazie nie wzięły się z powietrza - one mają swoich autorów. Piszę o tym, ponieważ nie jest dobrze zaczynać od poprawiania/usuwania nieswoich danych - to rodzi niesnaski, ponieważ zwykle początkujący popełniają błędy wynikające z małego doświadczenia, co mocno irytuje bardziej doświadczonych maperów. Lepiej zacznij więc od rysowania obiektów, których brakuje - potrenuj dodając POI, rysując lasy, ogródki działkowe etc, później spróbuj dodać jakieś nowe drogi, a dopiero potem zmieniaj rzeczy wyrysowane przez kogoś innego.
  1. Jedną z ważniejszych rzeczy jest sieć drogowa, ponieważ część naszej społeczności używa ich do nawigacji. Dlatego, jeśli koniecznie chcesz poprawić jakieś drogi, poproś na forum/IRC byśmy to sprawdzili, bo potem ktoś może ugrzęznąć w błocie albo nadrabiać kilometry. Możesz również skorzystać z możliwości zgłoszenia uwagi na mapie jeśli widzisz jakiś błąd/problem. Obowiązkowa lektura: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Z … g_w_Polsce
  2. Jednym z częstych błędów, jest zmienianie już istniejących dróg wg klucza powiatowa=tertiary, wojewódzka=secondary. Proszę tego nie robić! Klasy dróg w OSM oznaczają ważność drogi w danym regionie, a nie to, kto nimi zarządza.
 2. Zaczynając coś edytować czytaj podstawy:
 3. Drogi rysujemy na podstawie tracków z urządzeń GPS lub/i na podstawie dostępnych na wolnej licencji map i zdjęć lotniczych (jeśli takie są). NIE RYSUJEMY dróg na tzw. oko/czuja - to się nie sprawdza. Jeśli chcesz dodać jakąś drogę, a nie masz podkładu, weź proszę GPS-a i zbierz ślad. Brak drogi w nawigacji jest lepszy niż droga narysowana od czapy. Chciałbyś, aby na ruchliwej ulicy nawigacja zgubiła się? Ja nie.
 4. Jeśli rysujesz drogę/ulicę, która ma nazwę i ją znasz - dodaj ją. Jeśli rysujesz budynek - dodaj mu dane adresowe. Ogólnie, przy uzupełnianiu mapy swojej okolicy dobrze jest stosować priorytet: brakujące drogi -> nazwy ulic -> POI -> budynki (najlepiej z ortofoto@geoportal) -> dane adresowe -> cała reszta. Jeśli chodzi o adresację w danym rejonie, możesz zapytać na forum o to - często istnieje możliwość zaimportowania adresacji ze źródeł urzędowych, trzeba tylko dać nam znać.
 5. Jeśli rysujesz na podkładzie Bing, pamiętaj, że prawdopodobnie trzeba go skalibrować; tutaj jest pokazane jak to zrobić w JOSM: http://www.youtube.com/watch?v=f3NGx96HejU. To samo dotyczy podkładów Bing w Potlatch i iD - tam też trzeba je kalibrować (trzeba nacisnąć spację i myszką przeciągnąć podkład aż się zgodzi z danymi). Najlepiej kalibrować i/lub rysować do podkładu z Geoportalu (który jest dostępny w JOSM). Nie zaczynaj swojej działalności od poprawiania wszystkich dróg, które wg Ciebie "są przesunięte", bo może się okazać, że ktoś je narysował do skalibrowanego podkładu, a Ty je psujesz sugerując się tym co widzisz.
 6. Do wysyłanych zmian proszę dodawać dobre komentarze w jakimkolwiek języku. Jeśli nie zamieścisz komentarza, a w dodatku coś popsujesz może się zdarzyć, że Twoja edycja zostanie wycofana bez ceregieli.
 7. Jeśli czujesz zapał do tworzenia OSM, sugeruję, żeby od początku używać JOSM zamiast edytora na stronie (iD lub Potlatch). Zdaniem doświadczonych mapowiczów w JOSM pracuje się wygodniej, ma większe możliwości i jest szybszy niż Potlatch. Edytor umieszczony na stronie jest dobry raczej do jednorazowych edycji lub nanoszenia POI; do "prawdziwego" mapowania używamy JOSM-a. Dlaczego? Patrz pkt 10.
 8. Rysuj dokładnie - OpenStreetMap to nie Google Maps (gdzie drogi czasem mijają się z rzeczywistością o kilometr) i mając podkład Bing starajmy się rysować wszystko dokładnie. Mówiąc "dokładnie" mam na myśli dokładność rzędu 2-5 m dla dróg i 1-2 m dla budynków (w zależności od jakości podkładu Bing).
 9. W każdym edytorze istnieje komenda "cofnij" (CTRL+Z). A jeśli przypadkiem coś zepsułeś i wysłałeś zmiany na serwer, nie zamiataj sprawy pod dywan i nie udawaj, że nic się nie stało. Daj nam znać, byśmy mogli tę zmianę wycofać. Każdy kiedyś był początkujący i popełniał błędy, więc może lepiej daj nam znać, gdy coś popsujesz zamiast liczyć, że nie zauważymy?
  1. Jeśli zauważysz na mapie jakiś poważny wandalizm, np. zniszczona geometria dróg lub usunięte pół miasta - nie poprawiaj, ale daj nam znać na forum, wycofamy to.
 10. Zawsze patrz w tagi. Jeśli używasz Potlatcha, mocno sugerujemy włączenie trybu zaawansowanego podczas edycji, w którym są one widoczne. Jeśli edytując trafisz na obiekt, którego nie rozumiesz - zostaw, nie usuwaj. To tylko przykład - to samo tyczy się nieznanych tagów etc. Nawet POI, które pozornie wydają się nieotagowane, ponieważ nie mają żadnej ikonki w edytorze, mogą mieć przypisane jakieś tagi. Można spotkać też drogi/linie, które są nieotagowane, ale pełnią jakąś funkcję, której możesz w tym momencie nie dostrzegać - również ich nie usuwaj. Szczególnie prośba tyczy się userów korzystających z edytora na stronie (potlatch) - to badziewie nie ostrzega przed usuwaniem ważnych rzeczy. Edytory na stronie (iD i Potlatch) nie posiadają również fukncji sprawdzania błędów (walidatora) przez co do bazy często trafiają czasami takie błędy, że "czacha puchnie".
 11. Zaktualizuj swój adres e-mail na stronie osm.org na taki, który sprawdzasz. Dzięki temu inni mapowicze będą mogli Cię o coś zapytać, skonsultować czy przesłać uwagi. Ignorowanie korespondencji od innych może powodować cofanie Twoich edycji, jeśli np. wzbudzą czyjeś wątpliwości, a prośba o wyjaśnienie pozostanie bez Twojej odpowiedzi.

Gratuluję, jeśli dotarłeś do końca :-) Tekst jest długi, ale OpenStreetMap to duży projekt, ocierający się o wiele aspektów.

Jeśli masz pytania, pisz śmiało. Mile widziane jest szukanie odpowiedzi samemu - dużo tematów zostało już poruszonych i tylko trzeba ich poszukać. Jeśli jednak nie uda Ci się znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, możesz pisać w odpowiednim wątku. Staramy się pomagać, bo każdy z nas był kiedyś początkujący :-)

Zapraszamy również na nasz kanał IRC - możesz nas odwiedzić i zasięgnąć rady, jeśli potrzebujesz jakiejś pomocy.

Namiary - serwer: irc.oftc.net, kanał: #osm-pl

Rozdział rozpoczęty przez wklejenie wątku z forum OSM.