OpenStreetMap/Wstęp

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Ogólny wstęp[edytuj]

Logo OpenStreetMap

Każdego dnia tysiące ludzi edytuje OpenStreetMap, projekt, którego wzniosłym celem jest zmapowanie całego świata. Większość oprogramowania współpracującego z OSM jest otwarta i darmowa, natomiast dane udostępnione są do swobodnego wykorzystywania. Idea jest prosta: jeśli stworzysz mapę twojego miasta, a ja stworzą mapę mojego, możemy podzielić się nimi na wspólnej platformie. Przy odpowiednio dużej ilości twórców, możliwe jest stworzenie map oraz zbieranie danych dotyczących całego świata.

To jest przewodnik dla każdego, który krok po kroku wprowadzi cię w świat OpenStreetMap. Na początku możesz napotkać pewne problemy, jednak obsługa narzędzi do mapowania jest na tyle prosta, że każdy może zacząć współtworzyć mapę.

By zobaczyć co już powstało, otwórz stronę projektu: https://www.openstreetmap.org.

W razie problemów pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc polskiej społeczności:

Warto zajrzeć na forum edytujących OSMkanał IRC.

Technika idzie do przodu powstają nowe technologie i strony:

Taką usługą jest Discord umożliwia pisanie lub mówienie na kanale:

https://discord.gg/aK7xmKQ - Czat OSM Polska. Nie wymaga zakładania konta. Jest świetną alternatywą dla forum.

Choć istnieje dużo tematów z których można czerpać wiedzę o OpenStreetMap to przebrnięcie przez nie wszystkie zajmuje sporo czasu. Dlatego zbieranie takich danych na jednej stronie (bez tworzenia dyskusji) powinno być fajnym miejscem zarówno dla nowych jak i doświadczonych osób które poznały już dogłębniej OSM.