Przejdź do zawartości

Organiczna technika studiowania/Zalecenia

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Zalecenia są pomocne przy zastosowaniu omówionych w poprzednim rozdziale zasad. Dzięki nim będziesz wiedział, co zrobić, by twoje myśli płynęły nieprzerwanym potokiem skojarzeń, w dodatku poznasz podstawy dotyczące optymalnego środowiska dla pracy ciała i umysłu, które szerzej będą omówione w dalszych rozdziałach.

Przełamuj bariery umysłowe

[edytuj]

Rysuj puste linie

[edytuj]

Jeżeli podczas rysowania mapy nagle poczujesz pustkę w głowie, po prostu dorysuj dodatkową, pustą linię. Twój umysł będzie zmotywowany do jej uzupełnienia.

Zadawaj pytania

[edytuj]

Zadając pytania i szukając na nie odpowiedzi, najskuteczniej zdobywamy wiedzę.

Używaj symboli i rysuj

[edytuj]

Powtórzę to po raz trzeci: obraz wart jest tysiąca słów!

Wierz w potęgę swojego umysłu

[edytuj]

To bardzo ważne. Powróć jeszcze raz do rozdziału Twój sprawny umysł i uświadom sobie jego nieograniczone możliwości.

Utrwalaj

[edytuj]

Regularnie przeglądaj mapy myśli

[edytuj]

W rozdziale Rytmy pamięci przedstawiony jest optymalny system powtórek w regularnych odstępach czasu. Dzięki zastosowaniu takiego systemu będziesz zapisywał informacje w swojej pamięci długotrwałej.

Powtarzaj aktywnie

[edytuj]

To najlepsza metoda na powtórkę materiału: nakreślenie szybko na mapie swojej wiedzy z danej dziedziny. Zawsze po nakreśleniu takiej mapy sprawdź i skoryguj błędy!

Przygotowuj się

[edytuj]

Przygotuj się psychicznie

[edytuj]

Nastaw się pozytywnie

[edytuj]

Dzięki temu będziesz odprężony i zrelaksowany, a w takim stanie twój mózg jest najbardziej chłonny.

Ćwicz rysowanie

[edytuj]

Poszukaj w książkach, Internecie czy gdzie indziej różnych map myśli i kopiuj je, także obrazy, dzieła sztuki. Rozwijasz w ten sposób prawą półkulę mózgu, a twoje mapy będą jeszcze lepsze.

Nie zrażaj się

[edytuj]

Jeśli twoje początkowe mapy nie będą spełniać twoich oczekiwań, nie zrażaj się! Jeszcze raz przeanalizuj je, skoryguj błędy, przeredaguj. Tylko trening może uczynić z ciebie mistrza.

Nie bój się absurdu!

[edytuj]

Absurd, śmieszność, fantazja – idee, które nie mieszczą się w ramach wytyczonych norm mogą stać się zalążkiem przełomowych odkryć.

Staraj się, by twoje mapy były możliwie najbardziej estetyczne

[edytuj]

To jedna z cech umysłu, wrażliwość na piękno. Ogólnie rzecz ujmując, im ładniejsza i estetyczniejsza będzie twoja mapa, tym łatwiej ją zapamiętasz.

Przygotuj wszystkie potrzebne materiały

[edytuj]

Zgromadź blisko siebie przyrządy i materiały, które będą ci przydatne w trakcie kreślenia mapy. Zadbaj o wystarczającą ilość ołówków, kredek, pisaków, długopisów. Niech będą atrakcyjne, tak abyś chciał się nimi posługiwać.

Przygotuj miejsce pracy

[edytuj]

Będzie jeszcze o tym mowa w dalszych rozdziałach, tu jedynie wspomnę, że twoje miejsce pracy powinno być dla ciebie przyjemne i wygodne, tak by wprawiało cię w nastrój do nauki i jak najlepsze usposobienie.

Pracuj w temperaturze pokojowej

[edytuj]

Zbyt wysoko czy zbyt niska temperatura nie stanowi korzystnych warunków do pracy.

Pracuj przy świetle naturalnym

[edytuj]

Gdy tylko to możliwe, używaj naturalnego oświetlenia, które najmniej męczy oczy. W takim świetle lepiej też widać kształty, kolory, linie. Nigdy nie łącz światła naturalnego ze sztucznym!

Pracuj w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu

[edytuj]

Twój mózg zużywa w trakcie pracy ogromne ilości tlenu, zawsze o tym pamiętaj.

Pracuj w odpowiednio wyposażonym wnętrzu

[edytuj]

Dobrej jakości biurko, krzesło wymuszające wyprostowaną postawę. Estetyczne meble – wszystko to sprawia, że po prostu będziesz chciał pracować i uczyć się w takim miejscu.

Stwórz sobie przytulne otoczenie

[edytuj]

Wykorzystaj to, co lubisz, aby pomieszczenie, w którym pracujesz, było jak najbardziej przytulne.

Pracuj w ciszy lub przy ulubionej muzyce

[edytuj]

Badania naukowe pokazały istnienie tzw. efektu Mozarta, co oznacza, że podczas słuchania spokojnej muzyki, zwłaszcza fraz largo muzyki barokowej, takich kompozytorów jak Mozart, Vivaldi, Bach i inni, twoje tętno się uspokaja, a umysł wchodzi w pozytywny dla pamięci stan. Będziesz więc lepiej i skuteczniej się uczył.

Efekt ten wspomóc mogą także zapachy – niektóre badania pokazują, że zapach lawendy działa na umysł w podobny sposób jak muzyka barokowa.