Przejdź do zawartości

PHP/Instalacja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< PHP

Opis instalacji[edytuj]

PHP jest dostępny na niemal każdym popularnym systemie operacyjnym, lecz do efektywnego korzystania z niego potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie.

Serwer WWW[edytuj]

PHP pracuje po stronie serwera, dlatego aby móc testować nasze skrypty w przeglądarce internetowej, musimy "postawić" taki na własnym komputerze. Nasz wybór padł na program o otwartych źródłach Apache HTTP Server rozwijany przez Apache Foundation (httpd.apache.org). Jest to najchętniej wykorzystywany serwer WWW na świecie, obsługujący prawie 60% wszystkich witryn, a przy tym bezpieczny i łatwy w konfiguracji. Dostępne jest wiele wersji na różne systemy operacyjne.

PHP komunikuje się z serwerem WWW na trzy sposoby:

  1. CGI - (Common Gateway Interface). PHP jest tu uruchamiane przez serwer jako samodzielna aplikacja na czas wykonywania skryptu. Rozwiązanie to jest bardzo mało wydajne przy większym natężeniu ruchu, ponieważ dla każdego żądania musi zostać uruchomiona nowa, niezależna kopia interpretera, jednak oferuje administratorowi zmiany wielu ustawień dotyczących bezpieczeństwa wykonywanych skryptów.
  2. Moduł serwera - do najpopularniejszych serwerów można podłączyć PHP jako moduł. Znacząco zwiększa wydajność, lecz utrudnia zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na serwerze.
  3. FastCGI - rozwiązanie łączące w sobie zalety CGI oraz wydajność modułów.

W tym podręczniku opisane zostaną pierwsze dwa sposoby. Wsparcie dla FastCGI jest w PHP bardzo słabo udokumentowane oraz wymaga skorzystania z nieoficjalnych dodatków, przez co stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych administratorów.

Baza danych[edytuj]

PHP sprawdza się najlepiej przy przetwarzaniu danych, lecz do ich przechowywania używana jest najczęściej niezależna aplikacja, np. relacyjna baza danych. Dane w bazie przechowywane są jako rekordy w tabelach o określonej strukturze, a słowo "relacyjny" oznacza, iż mogą istnieć wszelkiego rodzaju powiązania między tabelami. Do komunikacji z bazami wykorzystywany jest specjalny język SQL, którego podstawy także niebawem poznamy.

Wśród programistów PHP największą popularnością cieszy się baza danych darmowa do użytku domowego MySQL produkowana przez szwedzką firmę MySQL AB (www.mysql.com). Także i ona współpracuje z każdym popularnym systemem operacyjnym, a przy tym nietrudno znaleźć pomoc w przypadku ewentualnych kłopotów.

Biblioteki dodatkowe[edytuj]

Jeżeli pracujesz na systemie Unix/Linux i chciałbyś zainstalować PHP ze źródeł, musisz upewnić się, że posiadasz zainstalowane wszystkie dodatkowe biblioteki. Zazwyczaj powinny być one już dostępne np. jako pakiety, ale na wszelki wypadek podamy adresy, pod którymi można je zdobyć:

Instalując PHP w systemach Windows, wszystkie biblioteki dostarczane są razem z pakietem instalacyjnym.

Proces instalacji[edytuj]

Instalacja PHP zostanie przeprowadzona w kilku etapach:

  1. instalacja Apache,
  2. instalacja MySQL,
  3. instalacja PHP,
  4. integracja PHP z serwerem WWW,
  5. testowanie.

Skupiliśmy się na dwóch najpopularniejszych platformach:

  • Unix/Linux (instalacja ze źródeł)
  • Windows (przy pomocy instalatorów)

W przypadku instalacji na systemie Windows wszystkie aplikacje kopiowane będą do jednego katalogu: D:\Serwer\. Systemy uniksowe same wybiorą odpowiednie katalogi zgodnie ze swą własną strukturą.

Wszystkie liczące się dystrybucje systemu Linux posiadają wymienione tu aplikacje dostępne jako pakiety. W podręczniku nie będziemy opisywać, jak je z nich zainstalować, ponieważ opis rozrósłby się do niewyobrażalnych rozmiarów. Jeżeli jesteś zainteresowany tym sposobem instalacji, poszukaj odpowiedniego poradnika w dokumentacji twojej dystrybucji.

Alternatywny sposób instalacji[edytuj]

Możemy również posłużyć się gotowym pakietem WAMP, który zawiera wszystkie wymienione wyżej składniki. Przykładowym zestawem tego typu jest program VertrigoServ, lub KrasnalServ, który zawiera polskie tłumaczenie i znacznie ułatwia instalacje i zarządzanie poszczególnymi komponentami serwera.

W zeszycie ćwiczeń podręcznika Informatyki dla gimnazjum znajduje się dział Serwer WWW wraz z bazą danych i PHP opisujący w skrócie instalację i uruchomienie pakietu XAMPP.


Poprzedni rozdział: Jak się uczyć?
Następny rozdział: Instalacja/Apache