Pomoc:Tryb ciemny

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc
Tryb ciemny
Spis treści

Czym jest tryb ciemny?[edytuj]

W niektórych urządzeniach informatycznych (laptopy, tablety, smartfony) można spotkać się z tzw. „trybem ciemnym”. Polega on na tym, że tło interfejsu przeglądarki jest ciemne lub wręcz czarne, a napisy wyświetlają się na biało lub w jasnych odcieniach.

Po co używa się trybu ciemnego?[edytuj]

Powodów użycia trybu ciemnego może być kilka:

  • redukuje zużycie energii elektrycznej, gdyż tylko czcionka wyświetlana jest na jasno, zaś wyświetlanie tła stanowiącego większą część powierzchni ekranu zużywa minimalną ilość energii.
  • interfejs w trybie ciemnym mniej męczy wzrok
  • niektórzy uważają ten tryb za estetyczniejszy
  • tryb ciemny jest bardziej dyskretny, gdyż ekran „nie świeci” w ciemnym pomieszczeniu.

Jak dostosować stronę do trybu ciemnego?[edytuj]

Dostosowanie możliwe jest poprzez utworzenie drugiego wariantu strony (wariant „dark”). Na stronie domyślnej (dostosowanej do trybu jasnego należy wstawić szablon {{Tryb ciemny}}). Utworzy on w prawym górnym rogu przełącznik, w którym do wyboru jest „Tryb jasny” i „Tryb ciemny”. Przykład zastosowania widoczny jest na stronie Zbiór zadań maturalnych/Matematyka/Zadania/P1. W wariancie dostosowanym (dostępnym pod tym adresem) widać, że wzory wyświetlają się na biało (co ma sens w przypadku ciemnego ekranu). W pierwszym parametrze należy wpisać adres strony na której chcemy umieścić przełącznik, np:

Stosowanie szablonu przełącznika[edytuj]

{{Tryb ciemny|Zbiór zadań maturalnych/Matematyka/Zadania/P1}}

lub w ogólnej formie będzie to:

{{Tryb ciemny|{{PAGENAME}}}}

Jeśli z jakichś względów wersja dostosowana do trybu ciemnego nie może mieć konstrukcji nazwa_strony/dark, to wówczas należy wypełnić drugi parametr na zasadzie:

{{Tryb ciemny|nazwa_głównej_strony|nazwa_strony_z_wariantem_dostosowanym}}

Przywoływanie stylu CSS[edytuj]

W treści strony będącej wariantem dostosowanym do trybu ciemnego[uwaga 1] należy na samym początku kodu źródłowego zamieścić znacznik przywołujący plik CSS inwertujący barwy wybranych grafik. Przykładem takiego znacznika jest:

<templatestyles src="Szablon:Tryb ciemny/styles.css" />

Inwersja barw wybranych grafik[edytuj]

W tej technice sami wybieramy, które grafiki lub wzory matematyczne, mają ulec inwersji barw. Jeśli któreś z nich naszym zdaniem powinno ulec inwersji barw, okalamy ich kod źródłowy w następujący sposób:

<span class="ciemny"><math>0<\frac{(ab+bc)-(ab-ac)}{b(b-c)}</math></span>

Wzór ten wyświetli się jako biały, ponieważ w przywołanym stylu z pliku Szablon:Tryb ciemny/styles.css zawarty jest kod o następującej treści:

.ciemny {
  filter: invert(100%);
}

/*{{Kategoria|Szablony - arkusze stylów}}*/

Powoduje to przywołanie elementu ciemny, w którym zdefiniowany jest filtr dokonujący inwersji barw.

Po co osobny wariant dostosowany do trybu ciemnego?[edytuj]

Wariant strony niedostosowany do trybu ciemnego.
Wariant strony dostosowany do trybu ciemnego.

Wariant strony dostosowany do tryby ciemnego opracowany został po to, aby prawidłowo mogły się wyświetlać czarne grafiki z przezroczystym tłem w urządzeniach, gdzie ustawiono tryb ciemny. Jak widać na załączonych ilustracjach strona w wariancie niedostosowanym nie wyświetla wszystkich elementów wzoru matematycznego (w tym przypadku niewidoczne są kreski ułamkowe). Zastosowanie wariantu dostosowanego rozwiązuje ten problem.

Zgłaszanie błędów[edytuj]

Błędy techniczne – wszelkie błędy wymagające interwencji opiekuna tego projektu należy zgłaszać do Superjurka.

Uwagi[edytuj]

  1. Nie należy mylić jej ze stroną w trybie ciemnym, gdyż strona ta nie wyświetla się jako ciemna tylko gdy takie ustawienia występują w urządzeniu czytelnika. Strona dostosowana zawiera wybielone grafiki, co umożliwa ich oglądanie na czarnym ekranie, jeśli pierwotnie grafiki te są czarne.Powrót do Pomocy Wikibooks
Koniec