Pomocnik olimpijczyka - Elementy wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej/Media
Spis treści
|
---|
Media
[edytuj]Zwróćcie uwagę, abyście potrafili: • omówić funkcje i wyjaśnić znaczenie środków masowego przekazu w życiu obywateli • scharakteryzować prasę, telewizję, radio, Internet jako środki masowej komunikacji i omówić wybrany tytuł, stację czy portal ze względu na specyfikę przekazu i odbiorców. Tego wymaga od Was podstawa programowa.
Czwarta władza
[edytuj]Media są również określane jako mass media, środki masowego przekazu.
- Czwarta władza
- Określenie mediów (telewizji, radia, prasy, internetu) odnoszące się do koncepcji trójpodziału władzy i zakładające, że we współczesnej demokracji media odgrywają ważną funkcję kontrolną oraz informacyjną i, w związku z tym, mogą wywierać wpływ na decyzje polityczne obywateli (czyli sprawują nad nimi władzę).
- Pluralizm
- Różnorodność.
Pluralizm mediów jest bardzo ważny ze względu na (analogicznie do podziału władz) możliwość manipulowania poglądami obywateli przez np. telewizję mającą monopol (wyłączność) na przekaz infromacji i kształowanie opinii.
- Cenzura
- Kontrola (zwykle państwowa) publikacji, widowisk teatralnych, audycji, programów itp.
- Cenzura prewencyjna
- Kontrola i ingerencja w treści przed ukazaniem się publikacji (możliwy jest również zakaz wydania).
- Cenzura represyjna
- Kontrola treści po wydaniu tekstu, mogąca również oznaczać zakaz jego rozpowszechniania z powodu łamania przezeń norm prawnych (w wyjątkowych przypadkach również religijnych i obyczajowych).
Niezależność mediów jest, obok ich pluralizmu, koniecznym warunkiem dla zapewnienia rzetelności przekazu informacji. Ważna jest nie tylko niezależność polityczna, czyli wolność od nacisków ze strony władz i polityków, ale również niezależność ekonomiczna, czyli wolność od nacisków ze strony właścicieli stacji/gazety/portalu.
- Osoba publiczna
- Osoba, która jest społecznie rozpoznawalna (gdyż jest np. częstym gościem programów telewizyjnych) lub pełni funkcję publiczną i, w związku z tym, jej prawo m.in. do prywatności jest ograniczone (tzn. musi zaakceptować to, że jest ciągle obserwowana - nie tylko w sytuacjach służbowych, ale i w prywatnych).
Rodzaje mediów
[edytuj]Rodzaje środków masowego przekazu:
- telewizja,
- radio,
- prasa,
- internet.
Funkcje mediów:
- informacyjna (np. programy informacyjne),
- opiniotwórcza (np. komentarze w gazecie),
- kontrolna (np. śledztwa dziennikarskie),
- społeczna (np. reportaże),
- kulturowa (np. teatr telewizji),
- edukacyjna (np. filmy przyrodnicze),
- rozrywkowa (np. reality show).