Porozumieć się bez przemocy/Spostrzeżenia

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Pierwszym, bardzo ważnym elementem PBP jest rozgraniczenie spostrzeżeń od ocen. Spostrzeżenia są bardzo ważnym elementem PBP. Bez nich nie bylibyśmy w stanie jasno ukazać się drugiemu człowiekowi. Jeżeli jednak w języku mówionym łączymy spostrzeżenia z własną oceną sytuacji, istnieje duże ryzyko, że nasz rozmówca usłyszy jedynie krytykę. Wówczas nie będzie w stanie przyjąć tego, co do niego mówimy. Jako przykład spostrzeżenia zabarwionego oceną niech posłuży nam następujące stwierdzenie:

  • Jesteś za bardzo hojny. (do kogoś, kto daje pewną sumę pieniędzy np. ulicznemu grajkowi)

W języku PBP, tzn. gdy rozgraniczylibyśmy spostrzeżenie od oceny, powyższe stwierdzenie mogłoby brzmieć np. tak:

  • Kiedy dajesz ulicznemu śpiewakowi 20 złotych, uważam, że jesteś zbyt hojny.

PBP jest językiem dynamicznym i wszelkie statyczne uogólnienia nie są w nim mile widziane, dlatego nikt nie wymaga od nas, abyśmy powstrzymywali się od wszelkich ocen i stali się bardzo obiektywni. Jedynym wymogiem jest rozgraniczenie ocen od spostrzeżeń. Pamiętać należy także, że oceny powinny odnosić się tylko do konkretnej chwili i kontekstu, a wszelkie etykietki typu "leń", "głupiec" (oraz wszelkie inne, także te o zabarwieniu neutralnym czy pozytywnym) lub nawet tak prozaiczne jak "kucharz" przylepiane konkretnym osobom zawężają znacznie nasze pole widzenia świata, utrudniając dostrzeżenie drugiego człowieka takim, jakim jest w rzeczywistości.

J. Krishnamurti, hinduski filozof, powiedział kiedyś, iż dokonywanie spostrzeżeń z jednoczesnym powstrzymywaniem się od oceny jest najwyższą formą ludzkiej inteligencji. Czy czytając to zdanie, nie dokonaliśmy w umyśle jego oceny, mówiąc np. to kompletne brednie lub świetnie! to jest genialne? Praktycznie każdy z nas ma wielkie trudności w czynieniu spostrzeżeń na temat innych ludzi bez dokonywania wszelkiego osądu, analizy, krytyki.

Tabela przedstawia przykłady spostrzeżeń wolnych od ocen i z nimi zmieszanych.

Komunikat Spostrzeżenie zabarwione oceną Spostrzeżenie niezabarwione oceną
Czasownik być, bez wzięcia odpowiedzialności za dokonaną ocenę. Jesteś zbyt hojny. Gdy widzę, że rozdajesz całe kieszonkowe, wydaje mi się, że jesteś zbyt hojny.
Słowa, nasuwające skojarzenia z pewną oceną. On jest niezorganizowany. On zaczyna się uczyć w dzień poprzedzający egzamin.
Sugestia, że nasze hipotezy dotyczące myśli, uczuć, intencji i pragnień innych były jedynymi możliwymi. Oni nie oddadzą roboty na czas. Oni chyba nie oddadzą roboty na czas. / Majster powiedział: "Nie oddamy roboty na czas".
Przewidywania pomylone z niepodważalną wiedzą. Podupadniesz na zdrowiu, jeżeli będziesz dalej się tak odżywiał. Obawiam się, że jeżeli nie zastosujesz diety, podupadniesz na zdrowiu.
Brak wskazania konkretnych obiektów wygłaszanych stwierdzeń. Sąsiedzi nie dbają o swoją własność. Nigdy nie zauważyłem, aby sąsiedzi odśnieżali chodnik przed domem.
Ocena czyjejś umiejętności lub zdolności bez zaznaczenia, że dokonuje się oceny. A.B. jest marnym piłkarzem. A.B. w dwudziestu meczach nie strzelił ani jednej bramki.
Użycie przysłówków lub przymiotników w sposób, z którego nie wynika, iż dokonano oceny. Kamil to brzydal. Nie podoba mi się twarz Kamila.

Dokonujemy czystego spostrzeżenia używając słów ilekroć, kiedykolwiek, nigdy, stale, zawsze itp., np.:

  • Za każdym razem, gdy widziałem cię przy telefonie, rozmawiałeś co najmniej pół godziny.
  • Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek otrzymał od ciebie jakiś list.

Łatwo jednak użyć tych słów z przesadą, a wtedy nabierają barwy oceny, np.:

  • Zawsze jesteś zajęty.
  • Nigdy go nie ma, kiedy akurat jest potrzebny.

W takich przypadkach wywołują one zamiast współczucia reakcje obronne. Podobnie słowa rzadko oraz często mogą "zanieczyścić" nasze spostrzeżenia ocenami:

  • Rzadko robimy to, czego chcę. w opozycji do Gdy ostatnio proponowałem, abyśmy coś zrobili, trzykrotnie odmówiłaś.
  • On często do nas przychodzi. w opozycji do On jest u nas co najmniej trzy razy w tygodniu.