Programowanie/Metodyki/Model kaskadowy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Model kaskadowy[edytuj]

Model kaskadowy jest modelem starym, stosowanych przy tworzeniu systemów mniejszych. Sprawdza się przy tworzeniu mniejszych programów. W modelu tym tworzenie programu podzielono na kilka etapów. Najpierw następuje obmyślenie koncepcji programu, następnie projektowanie rozwiązania w konkretnym języku, środowisku. Potem następuje kodowanie, testowanie i w rezultacie mamy produkt końcowy - owoc naszej ciężkiej pracy. Na każdym etapie pracy mogą wystąpić problemy. Jeżeli tak będzie, należy się czasem cofnąć do etapu wcześniejszego i poprawić błędy przeszłości.

Podejście kaskadowe może być powodem problemów w przypadku większych projektów. Przyczyny są związane z zawiłościami pracy zespołowej. Inna osoba zbiera wymagania, inna projektuje, kto inny koduje. Jest więc sporo sposobności do nieporozumień. Jeżeli klient nie sprecyzował precyzyjnie swoich oczekiwań, to może być rozczarowany współpracą, pomimo ciężkiej i kosztownej pracy zespołu.

Powoduje to, że często dąży się do bieżącej współpracy z klientem, aby na bieżąco oceniał wysiłki informatyków, dawał im wskazówki. Dzięki temu klient otrzyma produkt znacznie bliższy oczekiwaniom a koszty i czas będą pod lepszą kontrolą.