Przejdź do zawartości

Pszczelarstwo/Biologia/Długość życia

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Długość życia pszczół

[edytuj]

Wiosną i latem rodzina pszczela wychowuje ogromne ilości larw, natomiast jesienią i zimą ten proces jest zahamowany. Gdyby długość życia wszystkich pszczół (robotnic) była równa, to pod koniec lata w gnieździe znajdowałyby się setki tysięcy osobników, natomiast pod koniec zimy gniazdo byłoby puste. Tak jednak nie jest. W każdym okresie zdrowa rodzina pszczela zachowuje taką ilość osobników, jaka jest jej potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. W trakcie ewolucji u pszczół miodnych wykształcił się skomplikowany mechanizm regulacji ilości młodych pszczół oraz długości ich życia, zarówno wśród poszczególnych kast (matka pszczela, pszczoła robotnica, truteń), jak i wśród pszczół robotnic w zależności od pory roku (pszczoły letnie, pszczoły zimowe).

Mało wiadomo na temat mechanizmu biologicznego, który regulacje długość życia istot żywych. Informacjami na ten temat są zainteresowani naukowcy wielu dziedzin.

Metody określania wieku pszczoły

[edytuj]

Trudno jest dokładniej określić wiek pszczoły na podstawie jej cech zewnętrznych. Badania na ten temat posługują się często następującymi metodami:

  • Znakowanie wygryzających się osobników kropkami farby konkretnego koloru. W kolejnych dniach lub tygodniach zaznaczone pszczoły są liczone, aż do momentu ich zniknięcia.
  • Znakowanie genetyczne polega na wymianie matki pszczelej na inną, genetycznie różniącą się barwą od poprzedniej (np. żółtą A. m. lugustica lub mutant Cordovan do rodziny czarnych pszczół środkowoeuropejskich). Dalsze postępowanie jest analogiczne do znakowania farbą - pszczoły są liczone do momentu zniknięcia potomków poprzedniej matki.
  • Umieszczanie na wygryzających się pszczołach elektronicznego chipa

Bibliografia

[edytuj]
  1. Fluri, P., Wie alt werden die Arbeitsbienen?, Forschungsanstalt Agroscope Liebefeld-Posieux ALP, 1990