Przejdź do zawartości

Pszczelarstwo/Biologia/Truteń

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.



Biologia trutnia

[edytuj]
Truteń

Truteń to samiec pszczoły miodnej. Trutnie rozwijają się z jajeczek niezapłodnionych (haploidalnych). Cykl rozwojowy trutnia trwa ok. 24 dni. Larwy trutowe przed przed zamknięciem komórki są ok. 3 razy większe niż larwy robotnic i są częściej karmione. Zamknięte komórki trutowe maja kopulasty kształt. Po ok. 8 dniach od wygryzienia truteń osiąga dojrzałość płciową. Dorosły truteń waży 120-290 mg.

Trutnie są wychowywane w rodzinie pszczelej tylko w okresie letnim i żyją ok. 2 miesiące. W jednej rodzinie ich liczba wynosi ok. 2-3 tysiące.

Varroa destructor na trutniu

Zadaniem trutnia jest udział w zapłodnieniu młodej królowej w okresie tzw. lotów godowych. Trutnie posiadają na czułkach receptory zapachu pozwalające im znaleźć w locie młode królowe z odległości ok. 60 metrów. Tuż po kopulacji truteń ginie na skutek wyrwania narządów płciowych.

Rzeź trutni

[edytuj]

Trutnie, które nie miały okazji wziąć udziału w akcie zapłodnienia matki pszczelej i dzięki temu (lub niestety) nadal żyją, w lipcu i sierpniu są wypędzone z ula przez pszczoły robotnice.