Pszczelarstwo/Biologia/Komunikacja
< Pszczelarstwo | Biologia
Komunikacja między pszczołami[edytuj]
Rodzina pszczela porozumiewa się na wiele sposobów. Oprócz tzw. tańca pszczół ważną rolę odgrywają wydzielane przez nie substancje semiochemiczne, tzw. feromony. Innym sposobem komunikowania są sygnały akustyczne.
Taniec[edytuj]
Tańcem przekazywane są informacje na temat pożytków.
→ Taniec
Feromony[edytuj]
- Feromon to substancja wydzielana przez rośliny i zwierzęta służąca do komunikacji, do przywabiania osobników płci przeciwnej, do zwalczania konkurencji itp. Znanych jest 18 pszczelich feromonów, których pojawienie się nawet w niewielkiej koncentracji ma wpływ na zachowanie pszczół.
Wydawanie i odbieranie dźwięków[edytuj]

- Pszczoły potrafią wydawać dzwięki w różnych frekwencjach z przewagą ok. 6 kHz. Wykorzystują tę umiejętność np. do obrony gniazda przed atakami intruzów[1].
- Pszczoły potrafią rejestrować dźwięk w postaci fal powietrza, a ponadto odbierają nóżkami powolne drgania powierzchni plastra, powstałe na skutek ruchów mięśni skrzydłowych innych pszczół informujących o źródłach pożytku. Ruchy jednej pszczoły wystarczą, aby wprowadzić w drgania siatkę, którą tworzą pogrubione wierzchy komórek na plastrze. Prawdopodobnie zgryzanie dolnego połączenia plastra z ramką ma na celu uzyskanie swobodnego drgania plastra[2].