Pszczelarstwo/Biologia/Komunikacja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.Komunikacja między pszczołami[edytuj]

Rodzina pszczela porozumiewa się na wiele sposobów. Oprócz tzw. tańca pszczół ważną rolę odgrywają wydzielane przez nie substancje semiochemiczne, tzw. feromony. Innym sposobem komunikowania są sygnały akustyczne.

Taniec[edytuj]

Tańcem przekazywane są informacje na temat pożytków.
Taniec

Feromony[edytuj]

  • Feromon to substancja wydzielana przez rośliny i zwierzęta służąca do komunikacji, do przywabiania osobników płci przeciwnej, do zwalczania konkurencji itp. Znanych jest 18 pszczelich feromonów, których pojawienie się nawet w niewielkiej koncentracji ma wpływ na zachowanie pszczół.

Wydawanie i odbieranie dźwięków[edytuj]

Pogrubione górne krawędzie komórek plastra tworzą sieć przekazującą drgania
  • Pszczoły potrafią wydawać dzwięki w różnych frekwencjach z przewagą ok. 6 kHz. Wykorzystują tę umiejętność np. do obrony gniazda przed atakami intruzów[1].
  • Pszczoły potrafią rejestrować dźwięk w postaci fal powietrza, a ponadto odbierają nóżkami powolne drgania powierzchni plastra, powstałe na skutek ruchów mięśni skrzydłowych innych pszczół informujących o źródłach pożytku. Ruchy jednej pszczoły wystarczą, aby wprowadzić w drgania siatkę, którą tworzą pogrubione wierzchy komórek na plastrze. Prawdopodobnie zgryzanie dolnego połączenia plastra z ramką ma na celu uzyskanie swobodnego drgania plastra[2].

Bibliografia[edytuj]

  1. Papachristoforou, A. et al, Apidologie 39 (2008)
  2. (Aumeier, P., Porady pszczelarskie (Lipiec), Deutscher Imkerkalender, 2003)