Pszczelarstwo/Biologia/Rójka

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.Rójka[edytuj]

Kłąb rojowy

W okresie od początku maja do czerwca w rodzinach pszczelich pojawia się zjawisko zwane nastrojem rojowym. W tym czasie pszczoły osiągają najwyższy punkt swojego rozwoju i w gnieździe robi się ciasno. Rodzina pszczela postanawia się podzielić: pszczoły robotnice budują mateczniki rojowe, do których matka pszczela składa jajeczka. Z nich wylęgną się młode królowe. Po kilku dniach mateczniki zostają zasklepione i wtedy matka pszczela opuszcza gniazdo wraz z częścią pszczół (pierwak). Wyrojone pszczoły gromadzą się nieopodal najczęściej na gałęzi drzewa tworząc kłąb rojowy i czekają, aż pszczoły zwiadowczynie znajdą dla nich odpowiednie nowe domostwo. Tymczasem w starym ulu z matecznika wygryza się pierwsza młoda królowa. Jej pierwszym zadaniem jest uśmiercenie rywalek i po krótkim czasie w starym gnieździe znowu jest tylko jedna matka.

Większość pszczelarzy stosuje w tym okresie różne metody → zapobiegania nastroju rojowego i wyjścia rojów

Rodzaje rojów[edytuj]

Rój pierwak[edytuj]

Pierwak to pierwszy w sezonie rój opuszczający macierzak wraz ze stara królową. Jest to zwykle najliczniejszy rój, w odróżnieniu od drużaka, trzeciaka czy innych rojów.

Rój drużak[edytuj]

Drużak to drugi w sezonie rój opuszczający rodzinę pszczelą, tzw. porój. W odróżnieniu od pierwaka, w którym znajdowała się stara królowa, drużak wychodzi z jedną lub kilkoma młodymi, jeszcze nieunasienionymi królowymi. Drużak nie jest tak liczny jak pierwak.

Rój trzeciak[edytuj]

Trzeciak to trzeci w sezonie rój (porój) opuszczający rodzinę pszczelą. W zasadzie nie różni się on od drużaka.

Rój głodniak[edytuj]

Kompletny brak pożywienia w ulu, brak pożytku na zewnątrz oraz brak rokowań na polepszenie się sytuacji zmusza czasem pszczoły do utworzenia roju i opuszczenia ula również bardzo wczesną wiosną lub jesienią. W pasiece za wyjście roju głodowego, zwanego czasem nędzakiem, odpowiedzialny jest przede wszystkim pszczelarz, który zaniedbał swoje podopieczne i nie dokarmił miodem lub syropem głodujących pszczół. Głodniaki charakteryzują się dużą agresywnością. W dzisiejszych pasiekach głodniaki zdarzają się rzadko.

Rój sztuczny[edytuj]

zob. Sztuczny rój