Pszczelarstwo/Biologia/Składanie jajeczek

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Składanie jajeczek (czerwienie)[edytuj]

Ok. 6 - 10 dniu po wygryzieniu z matecznika matka pszczela osiąga dojrzałość płciową i jeżeli warunki na to pozwalają, odbywa swoje loty godowe, podczas których paruje się z kilkunastoma trutniami. Po zapłodnieniu zbiornik nasienny (spermatheca) matki pszczelej jest wypełniony zapasem nasienia trutni, który wystarcza jej do końca życia (ok. 4-5 lat).

Przed złożeniem jajeczka matka pszczela zagłębia się najpierw głową i tułowiem w przygotowaną przez pszczoły robotnice pustą komórkę plastra, sprawdzając m.in. jej wymiar i stan. W zależności od tego, jaką wielkość ma napotkana komórka, królowa składa do niej jajeczko zapłodnione (w komórki dla pszczół robotnic lub mateczniki) albo niezapłodnione (w komórki dla trutni, tzw. trutowe).

Podczas składania jajeczka do komórki trutowej przewód łączący pochwę ze zbiornikiem nasiennym jest zaciśnięty (zamknięty) i jajeczko przesuwające się przez pochwę pozostaje niezapłodnione. W trakcie składania jajeczka do komórki przeznaczonej na wychów pszczoły robotnicy lub do matecznika przewód nasienny otwiera się i jajeczko w pochwie zostaje oblane porcją nasienia ze zbiornika nasiennego. W tym momencie do jajeczka wnika plemnik, który powoduje jego zapłodnienie.

Składanie jajeczka trwa zaledwie kilka sekund. W ciągu doby matka pszczela jest w stanie złożyć nawet do 3000 jajeczek. Złożone jajeczka rozpoczynaj swój dalszy rozwój.

Młoda, sprawna matka pszczela składa jajeczka do komórek położonych blisko obok siebie. Z punktu widzenia pszczelarza idealnie zaczerwiony plaster to zwarta powierzchnia zaczerwionych komórek (czerw zwarty) otoczona u góry niewielkim wianuszkiem pierzgi. W okresie trwania pożytku nektar powinien być magazynowany raczej w nadstawkach (korpusach) miodowych oddzielonych od gniazda kratą odgrodową, a nie na ramkach gniazdowych, tak by pszczelarz nie musiał wirować miodu z zanieczyszczonych ramek, w których wychowywał się czerw. Sposób magazynowania nektaru jest jedną z cech charakteryzujących poszczególne gatunki pszczół: krainki składają nektar tuż przy gnieździe, natomiast w hodowli buckfasta zwraca się uwagę na magazynowane nektaru z dala od gniazda, tzn. w nadstawce (korpusie) miodowym.

Z wiekiem płodność matki pszczelej maleje. Stara lub niepełnosprawna królowa składa jajeczka do pojedynczych, oddalonych od siebie komórek (czerw rozstrzelony).

[1]

Bibliografia[edytuj]

  1. []