Pszczelarstwo/Choroby/Zaziębienie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Zaziębienie czerwiu[edytuj]

Z zaziębieniem lub przeziębieniem czerwiu najczęściej spotykamy się wiosną podczas załamania pogody, tzn. nagłego oziębienia po dłuższym okresie wysokich temperatur, gdy matka pszczela intensywnie składanie jajeczka, a pszczoły opiekunki nie nadążają z ogrzaniem czerwiu. W takiej sytacji zdarza się, że larwy, szczególnie na zewnętrznych plastrach, zamierają.

Objawy zaziębienia czerwiu[edytuj]

W odróżnieniu od innych chorób martwy czerw znajduje się na zwartych obszarach plastra, między nim nie ma larw zdrowych. Kolor martwych larw jest szary do czarnego. Zapach martwych larw jest neutralny.

Sposoby zapobiegania zaziębieniu czerwiu[edytuj]

Czasami przyczyną zaziębienia czerwiu jest pszczelarz, który zbyt długo wyziębia gniazdo podczas wiosennego przeglądu. Palstry z martwym czerwiem należy usunąć z ula, a gniazdo zacieśnić. Czasem zalecane jest ocieplenie gniazda i podkarmienie rodziny pszczelej syropem miodowym (sytą).

Podobieństwo z innymi anomaliami czerwiu[edytuj]

Objawy zaziębienia czerwiu szybko mijają wraz z poprawą warunków pogodowych. Przyczyną przewlekłgoe pojawiania się martwego czerwiu w rodzinie pszczelej może być niepełnosprawna matka pszczela.

Historia[edytuj]

[1]

Bibliografia[edytuj]

  1. []