Pszczelarstwo/Rasy/AHB

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


« Pszczelarstwo
Zafrykanizowana pszczoła miodna, AHB
»
Gatunki i podgatunki (rasy) rodzaju Apis Pszczoła karłowata (wschodnioazjatycka) (Apis florea)


Zafrykanizowana pszczoła miodna, AHB (Africanized honey bee)[edytuj]

Zafrykanizowana pszczoła miodna

Historia[edytuj]

Pierwsze pszczoły z gatunku Apis sprowadzono do Ameryki z Europy w XVI wieku. Od tego czasu pszczoły miodne zdomowiły się na kontynecie amerykańskim. W latach pięćdziesiątych XX wieku sprowadzono do Brazylii afrykańskie pszczoły z gatunku A. m. scutellata w celu skrzyżowania ich z żyjącymi w Brazylii gatunkami i sprawdzenia ich przydatności w brazylijskich pasiekach. Przed ukończeniem eksperymentu, w roku 1957, 26 obserwowanych matek pochodzących z krzyżówek przypadkowo wypuszczono na wolność[1]. Od tego czasu potomkowie tych hybryd rozprzestrzeniają się na obu kontynentach Ameryki. Okazało się, że pszczoły te charakteryzują się wprawdzie dużo większą miodnością, ale jednocześnie są niezwykle agresywne. Zdarzają się przypadki ataku na ludzi (i zwierzęta) kończące się śmiercią ofiary na skutek ogrmonej liczby użądleń.

Wykorzystanie[edytuj]

Gniazdo dziko żyjącej pszczoły zafrykanizowanej w Brazylii

Zafrykanizowane pszczoły miodne produkują bardzo duże ilości miodu. Są również doskonałymi zapylaczami roślin, ponieważ wylatują po nektar i pyłek nawet w niskich temperaturach do późnego wieczora. Poza tym okazały się być odporne na warrozę.


Bibliografia[edytuj]

  1. Arbeitsgemeinschaft der Institute für Bienenforschung e.V., 53. Jahrestagung in Hohenheim vom 28.–30.März 2006 Apidologie 37, 2006