QCad CE - podręcznik użytkownika/Praca z blokami

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Blok to połączona grupa obiektów bazowych, którą można wstawiać na rysunku w dowolnym miejscu, dowolną ilość razy o dowolnych atrybutach. Lista zdefiniowanych w programie QCad CE bloków znajduje się domyślnie z prawej strony głównego okna aplikacji:

Zmiana widoczności bloków[edytuj]

Blok można wyłączyć z widoku na wiele różnych sposobów. Najłatwiej kliknąć na ikonce oka znajdującej się obok każdego zdefiniowanego bloku. Można też wybrać z menu kontekstowego na liście bloków opcję Zmień widoczność. Widoczność wszystkich bloków jednocześnie można zmienić klikając na ikonkę oka na pasku narzędzi na liście bloków lub wybierając z menu Block opcję Zablokuj/Odblokuj wszystkie.

Tworzenie bloku[edytuj]

Aby utworzyć nowy, pusty blok, należy kliknąć ikonkę + na pasku narzędzi na liście bloków lub wybrać z menu Block opcję Dodaj blok. Wyświetli się okienko dialogowe, w którym definiujemy nazwę nowego bloku. Jeżeli chcemy utworzyć blok z już istniejących obiektów, należy z menu Block wybrać opcję Stwórz blok (lub też kliknąć odpowiednią ikonkę na głównym pasku narzędzi rysowniczych) zaznaczyć elementy bazowe, które mają blok tworzyć i kliknąć przycisk strzałki. Program zapyta o punkt odniesienia, wg którego blok będzie potem wstawiany i wyświetli okienko dialogowe z pytaniem o nazwę bloku.

Usuwanie bloku[edytuj]

Można usunąć aktywny blok klikając ikonkę - na pasku narzędzi na liście bloków lub wybierając z menu Block opcję Usuń blok lub wybierając tę samą opcję z menu kontekstowego na liście bloków. Pamiętajmy, że operacji usunięcia bloku nie można cofnąć, wszystkie obiekty tworzące blok zostaną bezpowrotnie utracone. (Próba cofnięcia operacji w wersji 2.0.5.0 programu skutkuje jego niespodziewanym zamknięciem!)

Zmiana nazwy bloku[edytuj]

Można zmienić nazwę aktywnego bloku klikając ikonkę a|b na pasku narzędzi na liście bloków lub wybierając z menu Block opcję Zmień nazwę bloku, lub wybierając tę samą opcję z menu kontekstowego na liście bloków. Operacji nie można cofnąć, blok i wszystkie jego wstawienia na rysunku zmienią nazwę bezpowrotnie.

Edytowanie bloku[edytuj]

Można edytować istniejące bloki, klikając na odpowiedniej ikonce na pasku narzędzi na liście bloków lub wybierając z menu Block opcję Edytuj blok. Otworzy się nowe okno, w którym możemy edytować blok jak każdy inny rysunek.

Wstawianie bloku[edytuj]

Aktywny blok wstawiamy klikając odpowiednią ikonkę na pasku narzędzi na liście bloków lub wybierając z menu Block opcję Wstaw blok (dostępną także w menu kontekstowym na liście bloków). Na pasku opcji pojawią się nowe możliwości:

Na tym pasku możemy ustalić opcje wstawienia bloku. Możemy też kliknąć na dowolnym punkcie rysunku, aby wstawić blok.

  • Kąt to kąt obrotu bloku w stopniach względem osi X układu współrzędnych rysunku.
  • Powiększenie to skala, w jakiej blok ma być wstawiony, zdefiniowana w postaci liczby dziesiętnej.
  • Tablica, definiujemy tę opcję, jeżeli chcemy wstawić wielokrotność bloku, należy wtedy ustalić odległości między rzędami i kolumnami.