Przejdź do zawartości

QElectroTech - Pierwsze kroki/Wstęp

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

QElectroTech[edytuj]

QElectroTech to wieloplatformowa aplikacja do tworzenia schematów elektrycznych, napisana w QT4 i udostępniona na licencji GNU/GPL. Może być wykorzystywana do tworzenia niewielkich schematów, jak również dużych projektów przemysłowych. QElectroTech umożliwia tworzenie jednokreskowych lub wielokreskowych schematów instalacji elektrycznych, pneumatycznych, hydraulicznych i innych. Dodatkowo możliwości aplikacji zwiększa edytor elementów, który można wykorzystać do tworzenia własnych kolekcji elementów. Na stronie domowej znajdują się gotowe do pobrania elementy, użytkownicy którzy chcą przesłać własne elementy do kolekcji na stronie internetowej mogą to zrobić przez specjalny formularz. Do zapisywania schematów i elementów wykorzystywany jest format XML.

Instalacja[edytuj]

Najnowszą wersję QElectroTech można pobrać ze strony domowej, dla systemu GNU/Linux można pobrać pliki źródłowe lub gotowe pakiety dla różnych dystrybucji. Dla systemu MS Windows dostępne są wersje: instalacyjna (exe) i gotowa do użycia (zip).

Uwagi[edytuj]

Elementy dostarczone wraz z programem są w formie "takie jakie są", bez żadnych gwarancji przydatności. Licencja pozwala na edycję, modyfikację i użytkowanie elementów bez żadnych warunków i bez względu na końcową licencję tworzonych schematów, pełny tekst licencji znajduje się w pliku ELEMENTS.LICENSE dołączonym do aplikacji