Siewki roślin flory Polski/Amarylkowate
Czosnek (Allium)
[edytuj]Czosnek kątowaty (Allium angulosum L.)
[edytuj]-
Siewka czosnku kątowatego.
-
Siewka czosnku kątowatego.
Czosnek grzebieniasty (Allium carinatum L.)
[edytuj]-
Siewki czosnku grzebieniastego.
Czosnek skalny (Allium lusitanicum Lam.)
[edytuj]Czosnek zielonawy (Allium oleraceum L.)
[edytuj]Czosnek kulisty (Allium rotundum L.)
[edytuj]Czosnek wężowy (Allium scorodoprasum L.)
[edytuj]Z podłużnej, siatkowatej, czarnej łupiny nasiennej o długości 3,5-4 mm wyrasta jeden gładki liścień o pochwowatej nasadzie i wygiętej górnej połowie, osiągający długość 10 cm i szerokość pół milimetra. Hipokotyl ma długość 1-1,5 cm i jest gładki. Epikotylu brak. Pierwszy liść właściwy nitkowaty[1].
Czosnek główkowaty (Allium sphaerocephalon L.)
[edytuj]
Czosnek sztywny (Allium strictum Schrad.)
[edytuj]
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.)
[edytuj]Nasiona kiełkują zwykle dopiero po 14 miesiącach[2][3], rzadko w tym samym roku (od listopada do kwietnia)[4]. Zarodek jest krótki i niemal prosty. Kiełkowanie jest hipogeiczne[3]. Liścień jest zredukowany do bezbarwnej, szerokiej na ok. 1 mm pochwy, z której kąta wyrasta krótka szypułka długości ok. 1 mm na której osadzona jest kulista łupina nasienna. Hipokotyl osiąga 1–2 mm długości, jest gładki i zielny. Pierwszy liść jest także bezbarwny i pochwowaty, i dopiero kolejny jest zielony, równowąskolancetowaty do 3 cm długi o do 5 mm szeroki, na szczycie zaostrzony[1]. Podobnie jak kolejne 1-2 wąskie liście, szybko odpada. Kolejny liść ma wąską blaszkę liściową, a nasada jego ogonka tworzy pierwszą, niewielką cebulkę[3]. Śmiertelność w ciągu pierwszych dwóch lat życia wynosi 21%[4]. W drugim[4] lub trzecim[5] roku rozwijają się korzenie kurczliwe (rosnące pionowo, wciągające cebulę w głąb gleby) i roślina w większym stopniu narażona jest na atak nicieni i owadów. W sumie wiek reprodukcyjny osiąga od 1 do 10% siewek[4].
-
Siewki czosnku niedźwiedziego.
-
Siewka czosnku niedźwiedziego.
-
Siewka czosnku niedźwiedziego.
-
Siewki czosnku niedźwiedziego.
Czosnek siatkowaty (Allium victorialis L.)
[edytuj]-
Siewka czosnku siatkowatego.
-
Siewki czosnku siatkowatego.
Czosnek winnicowy (Allium vineale L.)
[edytuj]
Śnieżyczka (Galanthus)
[edytuj]Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.)
[edytuj]Hipokotylu i epikotylu brak. Liścień jest jeden, gładki, mniej więcej prosty, zazwyczaj z trzema nerwami, osiągający długość 8-12 cm i szerokość około 1 mm[6].
-
Siewka śnieżyczki przebiśnieg.
-
Siewka śnieżyczki przebiśnieg.
Śnieżyca (Leucojum)
[edytuj]Śnieżyca letnia (Leucojum aestivum L.)
[edytuj]Z mniej więcej kulistej, pomarszczonej, lśniącej, czarnej łupiny nasiennej o średnicy około 8 mm wyrasta jeden liścień, zredukowany do ciasnej, bezbarwnej pochwy o długości 5-8 mm i szerokości 3 mm. Hipokotylu i epikotylu brak. Pierwszy liść właściwy osiąga długość 2-2,5 mm i szerokość 1,5-2 mm, jest gładki, niewyraźnie unerwiony, z długą pochwą, przeświecającymi brzegami i zaokrąglonym wierzchołkiem[6].
-
Siewka śnieżycy letniej.
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum L.)
[edytuj]-
Siewka śnieżycy wiosennej.
-
Siewka śnieżycy wiosennej.
-
Siewka śnieżycy wiosennej.
-
Siewki śnieżycy wiosennej.
-
Siewka śnieżycy wiosennej.
-
Siewka śnieżycy wiosennej.
-
Siewka śnieżycy wiosennej.
-
Siewki śnieżycy wiosennej.
-
Siewki śnieżycy wiosennej.
-
Siewki śnieżycy wiosennej.
Przypisy
- ↑ 1,0 1,1 F.M. Muller: Seedlings of the North-Western European Lowland: A flora of seedlings. Wageningen: Centre for Agricultural Publishing and Documentation, 1978, s. 225.
- ↑ Tadeusz Traczyk: Rośliny lasu liściastego. Warszawa: PZWS, 1959.
- ↑ 3,0 3,1 3,2 T. G. Tutin. Allium ursinum L.. „Journal of Ecology”. 45, 3, s. 1003-1010, 1957. JSTOR: 2256973.
- ↑ 4,0 4,1 4,2 4,3 Danuta Sobolewska, Irma Podolak, Justyna Makowska-Wąs. Allium ursinum: botanical, phytochemical and pharmacological overview. „Phytochemistry Reviews”. 14, 1, s. 81–97, 2015. DOI: 10.1007/s11101-013-9334-0.
- ↑ Heinz Ellenberg: Vegetation ecology of Central Europe. Cambridge: Cambridge University Press, 2009, s. 84-86. ISBN 978-0-521-11512-4.
- ↑ 6,0 6,1 F.M. Muller: Seedlings of the North-Western European Lowland: A flora of seedlings. Wageningen: Centre for Agricultural Publishing and Documentation, 1978, s. 227.