Przejdź do zawartości

Siewki roślin flory Polski/Cisowate

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Cisowate (Taxaceae)
Zobacz też: cisowate uprawiane

Cis pospolity (Taxus baccata L.)[edytuj]

Kiełkowanie nadziemne. Liścienie są dwa, początkowo skierowane w jedną stronę, później mogą ułożyć się naprzeciwlegle. Są cienkie, gładkie, twarde, równowąskie, tępo zaostrzone, siedzące, o długości 15-25 mm i szerokości 2-2,5 mm. Część podliścieniowa jest gładka, ma długość od 30 do nawet 80 mm, ku dołowi pogrubia się i przechodzi z koloru intensywnie zielonego pod liścieniami do żółto-białego przy szyjce korzeniowej. Pierwsze 3-4 pary liści właściwych (igieł) są ułożone naprzeciwlegle, płaskie, gładkie, ostro zakończone, o długości 15-20 mm i szerokości 2 mm, z dwoma jasnymi paskami od spodniej strony. Następne liście rosną już naprzemianlegle. Korzeń jest palowy z krótkimi korzeniami bocznymi[1][2].

Przypisy

  1. Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 25-26.
  2. F.M. Muller: Seedlings of the North-Western European Lowland: A flora of seedlings. Wageningen: Centre for Agricultural Publishing and Documentation, 1978, s. 89. ISBN 90-6193-588-1.