Siewki roślin flory Polski/Cisowate
Wygląd
Cis pospolity (Taxus baccata L.)
[edytuj]Kiełkowanie nadziemne. Liścienie są dwa, początkowo skierowane w jedną stronę, później mogą ułożyć się naprzeciwlegle. Są cienkie, gładkie, twarde, równowąskie, tępo zaostrzone, siedzące, o długości 15-25 mm i szerokości 2-2,5 mm. Część podliścieniowa jest gładka, ma długość od 30 do nawet 80 mm, ku dołowi pogrubia się i przechodzi z koloru intensywnie zielonego pod liścieniami do żółto-białego przy szyjce korzeniowej. Pierwsze 3-4 pary liści właściwych (igieł) są ułożone naprzeciwlegle, płaskie, gładkie, ostro zakończone, o długości 15-20 mm i szerokości 2 mm, z dwoma jasnymi paskami od spodniej strony. Następne liście rosną już naprzemianlegle. Korzeń jest palowy z krótkimi korzeniami bocznymi[1][2].
-
Schemat kiełkowania i wzrostu siewki cisa pospolitego.
-
Młoda siewka cisa pospolitego. Widoczne liścienie skierowane w jedną stronę i pierwsze liście właściwe.
-
Siewka cisa pospolitego.
-
Siewka cisa pospolitego.
-
Siewki cisa pospolitego.
-
Młoda (kilkuletnia) roślina cisa pospolitego.
Przypisy
- ↑ Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 25-26.
- ↑ F.M. Muller: Seedlings of the North-Western European Lowland: A flora of seedlings. Wageningen: Centre for Agricultural Publishing and Documentation, 1978, s. 89. ISBN 90-6193-588-1.