Przejdź do zawartości

Siewki roślin flory Polski/Piżmaczkowate

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Piżmaczkowate (Adoxaceae)
Zobacz też: piżmaczkowate uprawiane
Spis treści

Piżmaczek (Adoxa)

[edytuj]

Piżmaczek wiosenny (Adoxa moschatellina L.)

[edytuj]

Bez (Sambucus)

[edytuj]

Bez hebd (Sambucus ebulus L.)

[edytuj]

Bez czarny (Sambucus nigra L.)

[edytuj]

Bez koralowy (Sambucus racemosa L.)

[edytuj]

Kalina (Viburnum)

[edytuj]

Kalina hordowina (Viburnum lantana L.)

[edytuj]

Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)

[edytuj]

Siewka ma dwa liścienie wyrastające na nagim i purpurowym hipokotylu długości do 3 cm. Są one niemal siedzące[1] (ogonek osiąga do 1 mm długości[2]), a ich blaszka osiąga do 1,5 cm długości i 0,4 cm szerokości. Ma ona kształt wąsko eliptyczny do lancetowatego, wierzchołek jest tępo zaostrzony[1], nasada klinowata[2]. Blaszka liścieni jest naga, z dołu nieco jaśniejsza, z trzema prawie równoległymi wiązkami przewodzącymi biegnącymi na całej długości. Łodyżka nadliścieniowa (epikotyl) osiąga do 2 cm długości i jest czworokątna. Pierwsze liście są naprzeciwległe, osadzone na ogonkach do 1 cm długości, o blaszce szerokojajowatej osiągającej do 2,5 cm długości. Przy wierzchołku blaszka jest grubo i tępo piłkowana (2–5 par ząbków). Jest naga i tylko na brzegu krótko orzęsiona, zielona (od spodu jaśniejsza)[1]. W ciągu roku od rozpoczęcia wschodów młode siewki osiągają około 10–15 cm wysokości[3].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 139.
  2. 2,0 2,1 F.M. Muller: Seedlings of the North-Western European Lowland: A flora of seedlings. Wageningen: Centre for Agricultural Publishing and Documentation, 1978, s. 200.
  3. Hrynkiewicz-Sudnik Jerzy, Sękowski Bolesław, Wilczkiewicz Mieczysław: Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001. ISBN 83-01-13434-8.