Przejdź do zawartości

Siewki roślin uprawianych w Polsce/Orzechowate

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Orzechowate (Juglandaceae)
Zobacz też: orzechowate dziko rosnące
Spis treści

Orzesznik (Carya)[edytuj]

Orzesznik siedmiolistkowy (Carya laciniosa (F. Michx.) Loudon)[edytuj]

Orzech (Juglans)[edytuj]

Orzech ailantolistny (Juglans ailantifolia Carrière)[edytuj]

Orzech szary (Juglans cinerea L.)[edytuj]

Kiełkowanie podziemne. Część nadliścieniowa ma długość ok. 15 cm, grubość 3 mm w górnej części i zwiększającą się ku dołowi, jest ciemnowiśniowa i połyskująca, pokryta pęcherzykowatymi przetchlinkami, i gęstymi, bardzo krótkimi, ogruczolonymi włoskami. Pierwsze liście właściwe wyrastają na zielonym do purpurowego ogonku z rzadkimi, ogruczolonymi włoskami. Są pierzasto złożone z 5 siedzących, jajowatych, symetrycznych u nasady listków o długości 3-3,5 cm i szerokości ok 2 cm, matowych, początkowo na brzegach zaczerwienionych, gruczołowato owłosionych po obu stronach (na dolnej gęściej). Unerwienie listków jest pierzaste, na górnej stronie wklęsłe, na dolnej wyraźnie wypukłe. Korzeń jest palowy, krótki, guzkowaty, koloru białożółtego[1].

Orzech czarny (Juglans nigra L.)[edytuj]

Kiełkowanie podziemne. Część nadliścieniowa w górnej części zielona, przy ziemi zaczerwieniona, silnie zgrubiała, pokryta drobnymi łuskowatymi liśćmi i pęcherzykowatymi przetchlinkami, gęsto, gruczołowato, fioletowawo owłosiona i jasnożółto ogruczolona pomiędzy włoskami. Pierwsze liście właściwe rosną naprzemianlegle, na obłym, również gęsto i gruczołowato owłosionym ogonku, z wierzchu purpurowozielonym a pod spodem zielonym. Są pierzasto złożone z 3 do 5, u nasady asymetrycznych, listków. Pierwsza para liści ma ok. 1,5 cm długości i całe lub tylko rzadko ząbkowane brzegi, następne liście są coraz większe i ostro, ukośnie piłkowane. Unerwienie listków jest pierzaste, wklęsłe na górnej stronie a na dolnej wyraźnie wypukłe, gruczołowato owłosione. Korzeń jest palowy, krótki, guzkowaty, koloru białożółtego[2].

Przypisy

  1. Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 65-66.
  2. Stanisław Król: Siewki drzew i krzewów. Klucz do oznaczania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 65.