Przejdź do zawartości

Sony Vegas/Podstawy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Trochę teorii[edytuj]

 Zobacz głównie: Cyfrowe filmowanie/Podstawy#Terminologia.
 • Pamiętaj, aby nie ustawiać większej rozdzielczości, niż rozdzielczość z jaką zgrywałeś film. Ustawienie 1920x1080 nie poprawi jakości jeśli film zgrałeś np. w rozdzielczości 1240x720, bo to tylko spowoduje rozmycie obrazu, a wielkość pliku może zwiększyć się kilkukrotnie.

Warstwy[edytuj]

Proces tworzenia filmu zapoczątkowuje się od wstawienia jakiegoś pliku multimedialnego - Muzyka, obraz lub film. Metodą przeciągnij i upuść ustawiamy pliki które chcemy potem wykorzystać, do Project Media. Możemy też użyć zakładki explorer, przeciągając z menadżera plik prosto na oś czasu - nowa warstwa generuje się automatycznie. (obrazowa lub dźwiękowa)

Jeśli będziemy potrzebowali dodatkowej warstwy (najczęściej na napisy lub dodatkowy podkład dźwiękowy) zawsze klikamy w puste miejsce osi czasu (przewijamy go na sam dół) klikamy PPM i wybieramy opcję Insert Video Track. Pojawi się warstwa; nowa oś.

Aby usunąć niepotrzebną warstwę, przy jej zaznaczeniu PPM wybieramy "delete track"

Vegas pozwala zrobić to samo w "mniejszej" skali, zaznaczając dany fragment - klikając na dany kawałek filmu/muzyki i trzymając LPM, przeciągamy pod obszarem wszystkich warstw.

Odtwarzanie[edytuj]

Podstawą podczas montażu jest sprawdzanie co chwila efektów swojej pracy. Służą do tego przyciski odtwarzacza znajdujące się pod osią czasu. Jeśli widzimy że nam coś w naszym filmie nie pasuje, możemy to zmontować:

Usuwanie niechcianych scen
Jeśli na klipie mamy scene któa wyjątkowo nuży lub w inny sposób przeszkadza - ustawaimy odtwarzacz w miejsku kiedy ta niechciana scena się zaczyna. Klikamy przycisk S na klawiaturze w celu oddzielenia pliku od całej reszty. Jeśli zakończenie jest na końcu ujęcia, możemy spokojnie skasować. Jeśli scena jest gdzieś w środku klipu, przechodzimy do jej zakończenia i klikamy znowu S. Nakierowujemy na środek klipu i delete... Jeśli nam to nie wychodzi, to spróbuj powiększyć oś czasu do pożądanych rozmiarów klikając + po prawej stronie osi.

Przejścia
Po przycięciu klipów można dodać do niektórych scen, łagodne preniknięcia z drugiego ujęcia w drugie. Wykorzstujemy do tego zakładkę Transitions, wybierając z katalogu ten odpowiedni i przegiągamy go do styku między nimi (lub wcześniej nakładamy na siebie) ustawiając parametry. Nie dodajemy przejść do klipów które są bezpośrednie ze sobą związane (np. film z komórki w kilku częściach) jest to uznawane za błąd.

Zmiana prędkości
Są sceny które są dość długie ale nie chcemy się ich pozbyć ze względów oddania pełności przekazu - np. pobieranie jakiegoś pliku. Mamy też sceny które dzieją się bardzo szybko i nie można ich zaanalizować w normalnym tempie, więc wykonujemy spowolnienia. To wszystko może vegas, i to w bardzo prosty sposób:

 1. klikamy za pomocą CTRL na krawędź klipu i ciągniemy. W lewo przyspieszamy klipy, a w prawo zwalniamy...
 2. Jeśli pomimo tego że użyliśmy maksymalnej wartości przyspieszenia lub spowolnienia nam nie wystarcza, możemy sięgnąć po dodatkowe narzędzie Velocity.
 3. Znów klikamy na klip, tym razem PPM i wybieramy z menu kontekstowego Insert/Remove Envelope-->Velocity.
 4. Pojawi się zielona linka podobna do korektora jasności, jednak to jest nasz "prędkościomierz". W górę przyśpiesza klipy a w dół zwalnia. Z zwalnianiem trzeba uważać, bo pojedyncze klatki filmu nie są wskazane chyba że to wyraźnie zaznaczysz w filmie.

Backmasking - Każdy klip można odwrócić w chronologii do tyłu. Często taki zabieg używany jest do parodii, słynny przykład. Wystarczy w menu kontekstowym wybrać opcję "reverse".

Efekty[edytuj]

Napisy[edytuj]

Kiedy montaż czasowy jest gotowy, możemy dodać filmowi nieco wdzięku. Tytuł jest zwykle absolutną podstawą.

 1. Klikamy w puste miejsce osi czasu (przewijamy go na sam dół) klikamy PPM i wybieramy opcję Insert Video Track. Pojawi się nowa oś (w dalszej części książki będziemy ją nazywali warstwą).

Na nowej warstwie znowu klikamy PPM i tym razem wybieramy opcję Insert Text Media Pojawi nam się nowe okno, z ustawieniami - co to ma być za tytuł, jak ma wyglądać oraz gdzie ma być umieszczony. Ustawienia są w miarę intuicyjne, więc postaraj się i poeksperymentuj.

Zbliżenia[edytuj]

Ujęcia zwykle nie są doskonałe - jeśli chcemy pokazać np. coś co nie rzuca się w oczy a potrzebujemy tego, możemy zrobić zbliżenie lub skadrować.

 1. Na końcu klipu (tuż przy prawej krawędzi) znajdziesz dwa przyciski - jeden do efektów drugi do zoomowania. Nas teraz oczywiście interesuje nas ten drugi.
 2. W nowym oknie za pomocą osi ustawiamy moment w którym chcemy dokonać zbliżenia, pomagając sobie odtwarzaczem.
 3. Zbliżenie możemy wykonać z pomocą podglądu w nowym oknie - np. za pomocą rolki zbliżamy i oddalamy podgląd, za pomocą ikon po lewej stronie ustawiamy parametry, które mogą ułatwić ustawienie zbliżenia.

Teraz ważna część:

W Sony Vegas czas trwania zbliżenia może być dowolnie długi, więc jeśli chcemy je skrócić, zastosujemy pewną sztuczkę:

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zbliżenia, dublujemy najpierw ten pierwszy na osi czasu, klikając PPM na podgląd i wybierając przedostatnią opcję (Match source Efect). Teraz ustawiamy go na kilka sekund przez zbliżeniem, które chcemy je tam umieścić i ustawiamy (zbliżenie). W kolejnych wypadkach, by powtórzyć niektóre skomplikowane zbliżenia możemy się posłużyć opcją, którą znajdziesz klikając PPM na podglądzie i wybierając z menu kontekstowego przedostatnią opcję.

Nakładkowanie[edytuj]

Tutaj po prostu bardziej umiejętnie operujemy tym samym narzędziem co wyżej:

 1. Film, który ma być zmniejszony ustawiamy na wyższej warstwie, a główny - niżej.
 2. Włączamy funkcję zbliżenia i za pomocą scroll zmniejszamy podgląd.
 3. Teraz tylko wystarczy "ramkę" powiększyć, i przesunąć do rogu (najczęściej prawego od dołu) by zobaczysz nasz efekt na odtwarzaczu

Pozostałe[edytuj]

Sony Vegas oferuje jeszcze dziesiątki innych efektów, schowane pod przyciskiem + koło przycisku z zbliżeniem. Łącząc jeden z drugim można osiągnąć wspaniałe rezultaty. Nie będę ich tu jednak opisywał, bo szerszą wiedzę można zdobyć, testując je w własnym zakresie.

To już koniec?[edytuj]

Zapis filmu[edytuj]

Jest to ostatni krok, w drodze do ukończenia filmu - możemy zapisać go by po jakimś czasie dokończyć - w takim wypadku naciskamy po prostu CTRL+S i wybieramy lokalizację. Co trzeba zrobić by przygotować film do publikacji? Wyjaśniamy:

 1. Z menu wybieramy opcję file-->Render as...
 2. Możemy od razu przejść do renderowania i wykonać film, domyślnie w AVI (więcej informacji w "description"), ale możemy więcej, klikając na przycisk custom...
 3. W zakładce project wybieramy jakość filmu - im wyższa, tym dłuższy czas renderowania. Jeśli więc mamy czas, możemy ustawić najwyższą, jeśli nie, nie zaszkodzi użyć mniejszej wartości (zwłaszcza jeśli są to filmy marnej rozdzielczości)
 4. Zakładka video dotyczy wszystkiego co znajduje się na obrazach. Jeśli zapisujesz w formacie Uncompressed (bez kompresji) to należy ustawić Field Order-->None(Progressive Scan) bez tego, czasami mogą się pojawić w niektórych miejscach mogą pojawić się czarne paski zamiast właściwego obrazu.
  1. Jeśli "Pixel Aspect Ratio" zawiera inną wartość niż "1" film może wyjść w innych proporcjach niż byś tego oczekiwał (złe wymiary pikseli). Domyślnie może się ustawić na wartość jak na screenie. Pamiętaj, aby to zmienić przed zapisem do .avi.
 5. Zakładka audio dostosowujemy do własnych upodobań.