Sony Vegas/Podstawy
Trochę teorii
[edytuj]- Pamiętaj, aby nie ustawiać większej rozdzielczości, niż rozdzielczość z jaką zgrywałeś film. Ustawienie 1920x1080 nie poprawi jakości jeśli film zgrałeś np. w rozdzielczości 1240x720, bo to tylko spowoduje rozmycie obrazu, a wielkość pliku może zwiększyć się kilkukrotnie.
Warstwy
[edytuj]Proces tworzenia filmu zapoczątkowuje się od wstawienia jakiegoś pliku multimedialnego - Muzyka, obraz lub film. Metodą przeciągnij i upuść ustawiamy pliki które chcemy potem wykorzystać, do Project Media. Możemy też użyć zakładki explorer, przeciągając z menadżera plik prosto na oś czasu - nowa warstwa generuje się automatycznie. (obrazowa lub dźwiękowa)
Jeśli będziemy potrzebowali dodatkowej warstwy (najczęściej na napisy lub dodatkowy podkład dźwiękowy) zawsze klikamy w puste miejsce osi czasu (przewijamy go na sam dół) klikamy PPM i wybieramy opcję Insert Video Track. Pojawi się warstwa; nowa oś.
Aby usunąć niepotrzebną warstwę, przy jej zaznaczeniu PPM wybieramy "delete track"
Vegas pozwala zrobić to samo w "mniejszej" skali, zaznaczając dany fragment - klikając na dany kawałek filmu/muzyki i trzymając LPM, przeciągamy pod obszarem wszystkich warstw.
Odtwarzanie
[edytuj]Podstawą podczas montażu jest sprawdzanie co chwila efektów swojej pracy. Służą do tego przyciski odtwarzacza znajdujące się pod osią czasu. Jeśli widzimy że nam coś w naszym filmie nie pasuje, możemy to zmontować:
Usuwanie niechcianych scen
Jeśli na klipie mamy scene któa wyjątkowo nuży lub w inny sposób przeszkadza - ustawaimy odtwarzacz w miejsku kiedy ta niechciana scena się zaczyna. Klikamy przycisk S na klawiaturze w celu oddzielenia pliku od całej reszty. Jeśli zakończenie jest na końcu ujęcia, możemy spokojnie skasować. Jeśli scena jest gdzieś w środku klipu, przechodzimy do jej zakończenia i klikamy znowu S. Nakierowujemy na środek klipu i delete...
Jeśli nam to nie wychodzi, to spróbuj powiększyć oś czasu do pożądanych rozmiarów klikając + po prawej stronie osi.
Przejścia
Po przycięciu klipów można dodać do niektórych scen, łagodne preniknięcia z drugiego ujęcia w drugie. Wykorzstujemy do tego zakładkę Transitions, wybierając z katalogu ten odpowiedni i przegiągamy go do styku między nimi (lub wcześniej nakładamy na siebie) ustawiając parametry.
Nie dodajemy przejść do klipów które są bezpośrednie ze sobą związane (np. film z komórki w kilku częściach) jest to uznawane za błąd.
Zmiana prędkości
Są sceny które są dość długie ale nie chcemy się ich pozbyć ze względów oddania pełności przekazu - np. pobieranie jakiegoś pliku. Mamy też sceny które dzieją się bardzo szybko i nie można ich zaanalizować w normalnym tempie, więc wykonujemy spowolnienia. To wszystko może vegas, i to w bardzo prosty sposób:
- klikamy za pomocą CTRL na krawędź klipu i ciągniemy. W lewo przyspieszamy klipy, a w prawo zwalniamy...
- Jeśli pomimo tego że użyliśmy maksymalnej wartości przyspieszenia lub spowolnienia nam nie wystarcza, możemy sięgnąć po dodatkowe narzędzie Velocity.
- Znów klikamy na klip, tym razem PPM i wybieramy z menu kontekstowego Insert/Remove Envelope-->Velocity.
- Pojawi się zielona linka podobna do korektora jasności, jednak to jest nasz "prędkościomierz". W górę przyśpiesza klipy a w dół zwalnia. Z zwalnianiem trzeba uważać, bo pojedyncze klatki filmu nie są wskazane chyba że to wyraźnie zaznaczysz w filmie.
Backmasking - Każdy klip można odwrócić w chronologii do tyłu. Często taki zabieg używany jest do parodii, słynny przykład. Wystarczy w menu kontekstowym wybrać opcję "reverse".
Efekty
[edytuj]Napisy
[edytuj]Kiedy montaż czasowy jest gotowy, możemy dodać filmowi nieco wdzięku. Tytuł jest zwykle absolutną podstawą.
Uwaga!
|
- Klikamy w puste miejsce osi czasu (przewijamy go na sam dół) klikamy PPM i wybieramy opcję Insert Video Track. Pojawi się nowa oś (w dalszej części książki będziemy ją nazywali warstwą).
Na nowej warstwie znowu klikamy PPM i tym razem wybieramy opcję Insert Text Media Pojawi nam się nowe okno, z ustawieniami - co to ma być za tytuł, jak ma wyglądać oraz gdzie ma być umieszczony. Ustawienia są w miarę intuicyjne, więc postaraj się i poeksperymentuj.
Zbliżenia
[edytuj]Ujęcia zwykle nie są doskonałe - jeśli chcemy pokazać np. coś co nie rzuca się w oczy a potrzebujemy tego, możemy zrobić zbliżenie lub skadrować.
- Na końcu klipu (tuż przy prawej krawędzi) znajdziesz dwa przyciski - jeden do efektów drugi do zoomowania. Nas teraz oczywiście interesuje nas ten drugi.
- W nowym oknie za pomocą osi ustawiamy moment w którym chcemy dokonać zbliżenia, pomagając sobie odtwarzaczem.
- Zbliżenie możemy wykonać z pomocą podglądu w nowym oknie - np. za pomocą rolki zbliżamy i oddalamy podgląd, za pomocą ikon po lewej stronie ustawiamy parametry, które mogą ułatwić ustawienie zbliżenia.
Teraz ważna część:
W Sony Vegas czas trwania zbliżenia może być dowolnie długi, więc jeśli chcemy je skrócić, zastosujemy pewną sztuczkę:
Przed wykonaniem jakiegokolwiek zbliżenia, dublujemy najpierw ten pierwszy na osi czasu, klikając PPM na podgląd i wybierając przedostatnią opcję (Match source Efect). Teraz ustawiamy go na kilka sekund przez zbliżeniem, które chcemy je tam umieścić i ustawiamy (zbliżenie). W kolejnych wypadkach, by powtórzyć niektóre skomplikowane zbliżenia możemy się posłużyć opcją, którą znajdziesz klikając PPM na podglądzie i wybierając z menu kontekstowego przedostatnią opcję.
Nakładkowanie
[edytuj]Tutaj po prostu bardziej umiejętnie operujemy tym samym narzędziem co wyżej:
- Film, który ma być zmniejszony ustawiamy na wyższej warstwie, a główny - niżej.
- Włączamy funkcję zbliżenia i za pomocą scroll zmniejszamy podgląd.
- Teraz tylko wystarczy "ramkę" powiększyć, i przesunąć do rogu (najczęściej prawego od dołu) by zobaczysz nasz efekt na odtwarzaczu
Pozostałe
[edytuj]Sony Vegas oferuje jeszcze dziesiątki innych efektów, schowane pod przyciskiem + koło przycisku z zbliżeniem. Łącząc jeden z drugim można osiągnąć wspaniałe rezultaty. Nie będę ich tu jednak opisywał, bo szerszą wiedzę można zdobyć, testując je w własnym zakresie.
To już koniec?
[edytuj]Zapis filmu
[edytuj]Jest to ostatni krok, w drodze do ukończenia filmu - możemy zapisać go by po jakimś czasie dokończyć - w takim wypadku naciskamy po prostu CTRL+S i wybieramy lokalizację. Co trzeba zrobić by przygotować film do publikacji? Wyjaśniamy:
- Z menu wybieramy opcję file-->Render as...
- Możemy od razu przejść do renderowania i wykonać film, domyślnie w AVI (więcej informacji w "description"), ale możemy więcej, klikając na przycisk custom...
- W zakładce project wybieramy jakość filmu - im wyższa, tym dłuższy czas renderowania. Jeśli więc mamy czas, możemy ustawić najwyższą, jeśli nie, nie zaszkodzi użyć mniejszej wartości (zwłaszcza jeśli są to filmy marnej rozdzielczości)
- Zakładka video dotyczy wszystkiego co znajduje się na obrazach. Jeśli zapisujesz w formacie Uncompressed (bez kompresji) to należy ustawić Field Order-->None(Progressive Scan) bez tego, czasami mogą się pojawić w niektórych miejscach mogą pojawić się czarne paski zamiast właściwego obrazu.
- Jeśli "Pixel Aspect Ratio" zawiera inną wartość niż "1" film może wyjść w innych proporcjach niż byś tego oczekiwał (złe wymiary pikseli). Domyślnie może się ustawić na wartość jak na screenie. Pamiętaj, aby to zmienić przed zapisem do .avi.
- Zakładka audio dostosowujemy do własnych upodobań.