Ten szablon jest używany na wielu stronach. Wszystkie eksperymenty należy przeprowadzać w swoim brudnopisie lub na stronach testowych. Przetestowane zmiany powinny być dodawane w jednej edycji.
Szablon nawigacyjny, wyświetlający swoją zawartość w kolumnach.
Wywołanie tylko z parametrami wymaganymi i dodatkowo szerokością kolumn.
{{Navbox z kolumnami
|nazwa = {{subst:PAGENAME}}
|tytuł =
|szerokość kolumn = <!--domyślna wartość dla każdej kolumny, najlepiej w jednostkach względnych jak 'em'*)-->
|kolumna1 =
|kolumna2 =
}}
* Poprzez użycie jednostek względnych szablon powinien być wyświetlany prawidłowo w najróżniejszych przeglądarkach i przy różnych wielkościach czcionki. Domyślną wartością jest 10em.
Parametry oznaczone gwiazdką * są wspólne dla siostrzanych szablonów {{Navbox}} i {{Navbox ze zwijanymi grupami}}. Bardziej rozbudowany opis tych parametrów znajduje się w dokumentacji szablonu {{Navbox}}.
Nazwa szablonu potrzebna do prawidłowego wyświetlania linków "p • d • e" ("podgląd • dyskusja • edytuj") na wszystkich stronach używających szablonów. Możesz użyć {{subst:PAGENAME}} dla tej wartości.
zwijanie*
Możliwe wartości: zwinięte, rozwinięte, zwykłe, brak i domyślne auto. Szczegóły w dokumentacji szablonu {{Navbox}}.
belka*
Możliwe wartości: zwykła, brak i domyślna pusta. Szczegóły w dokumentacji szablonu {{Navbox}}.
ramka*
Możliwe wartości: podgrupa, brak i domyślna pusta. Wartość podgrupa jest stosowana, jeśli szablon ma być użyty jako część większego. Z tą opcją szablon-dziecko jest wyświetlany bez ramki i pasuje dobrze do swojego "rodzica". Rodzicem może być pole spis w {{Navbox}}, kolumna w innym szablonie {{Navbox z kolumnami}} lub sekcja w szablonie {{Navbox ze zwijanymi grupami}}. Dalsze informacje i przykłady w {{Navbox}}.
Tekst, który pojawia się wyśrodkowany w górnym pasku tabeli. Zazwyczaj zawiera temat szablonu, np. zwięzły opis jego zawartości. Ten parametr z technicznego punktu widzenia nie jest obowiązkowy, ale używanie szablonów nawigacyjnych bez tytułu jest dość bezsensowne.
góra*
Tekst lub inne elementy, które pojawią się ponad wszystkimi kolumnami.
grafika*
Grafika, która zostanie wyświetlona w komórce pod paskiem tytułowym i na prawo od list. Parametr grafika może zawierać standardowy wikikod, aby wyświetlić obrazek, np.
grafika = [[Plik:Przykład.jpg|100px]]
grafika lewa*
Grafika, która zostanie wyświetlona w komórce pod paskiem tytułowym i na lewo od list.
dół*
Tekst lub inne elementy, które pojawią się pod wszystkimi kolumnami.
Szerokość ustawiona dla każdej kolumny, która nie ma osobnego parametru szerokośćn. Lepiej używać tutaj wartości względnych, w jednostkach takich jak em lub procenty. Wartość domyślna wynosi 10em. Przykłady:
szerokość kolumn = 15em
szerokość kolumn = 25%
pełna szerokość
Jeśli ten parametr nie jest pusty, to całkowita szerokość kolumn jest liniowo skalowana, aby dać w sumie 100%. Ten raczej zaawansowany parametr zazwyczaj nie musi być użyty i powinien pozostać pusty. Jeśli użyto nagłówka lub stopki kolumny, to ten parametr jest ustawiony automatycznie. Przykład:
pełna szerokość = tak
padding
Ustawia padding (odstęp wewnątrz komórki od ramki) przed pierwszą kolumną. Najlepiej używać jednostek względnych. Wartość domyślna wynosi 5em. Padding zostaje wyłączony, jeśli ustawi się go na 0 (lub 0em czy 0%).
szerokośćn
Szerokość kolumny o numerze n (zamiast powyższej wartości szerokość kolumn).
kolumnan
Zawartość kolumny o numerze n. Parametr kolumna1 jest obowiązkowy. Maksymalnie może być wyświetlonych 20 kolumn, ale lepiej używać małych wartości ze względu na prawidłowe wyświetlanie przy niskich rozdzielczościach ekranu.
nagłówekn
Zawartość nagłówka nad kolumną o numerze n. Zobacz przykłady poniżej.
stopkan
Zawartość stopki pod kolumną o numerze n. Zobacz przykłady poniżej.
colspan nagłówkan
Liczba oznaczająca to, nad iloma sąsiednimi kolumnami ma się pojawić nagłówek o numerze n. Wartość domyślna to 1. Jeśli wstawiona zostanie większa wartość, nie należy ustawiać zawartości nagłówków, które zostaną połączone z n-tym. Np. jeśli zostanie ustawiona wartość colspan nagłówka1 = 3, to należy pozostawić puste pola nagłówek2 i nagłówek3, a ewentualny kolejny nagłówek umieścić w nagłówek4.
colspan stopkin
To samo, co colspan nagłówkan, ale dla stopek kolumn.
Pod kolumnami może zostać umieszczonych dodatkowe kilka spisów. Następujące parametry to umożliwiają. Szablon {{Navbox}} zawiera dokładny opis tych parametrów. W tym szablonie nie można używać pól opisn.
spisn*
Pozwala na wyświetlenie dowolnych dodatkowych list pod kolumnami.
Wszystkie trzy typy szablonów nawigacyjnych: {{Navbox}}, {{Navbox z kolumnami}} i {{Navbox ze zwijanymi grupami}} mogą być wzajemnie zagnieżdżane za pomocą parametru ramka lub nienazwanego pierwszego parametru. Ustawienie go na wartość podgrupa pozwala na wyświetlenie szablonu bez ramek, co umożliwia wstawienie go do jednej z komórek szablonu-rodzica. Dla skomplikowanych szablonów zagnieżdżanie może być konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu.
Ten przykład pokazuje, jak można zagnieździć wielokrotne szablony {{Navbox z kolumnami}}, by osiągnąć dobry efekt. Edytuj tę sekcję, aby obejrzeć kod. Szablon składa się z jednego głównego {{Navbox z kolumnami}} ("rodzica") i dwóch pomocniczych {{Navbox z kolumnami}} ("dzieci"), ustawionych z opcją podgrupa.