Vim/Podstawy pracy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< Vim
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uruchamianie vim[edytuj]

Jak każdy tekstowy program do edycji tekstu, pozwala się uruchomić na kilka sposób - np. po to by wraz z edytorem uruchomić od razu plik tekstowy, ale nie tylko:

Polecenie Opis
Vim Pojawia się edytor z pustym oknem
vim plik.txt edytor od razu załaduje wybrany przez nas plik
vim +N plik.txt To samo co wcześniej, jednak z jednoczesnym włączeniem trybu Normal
vimtutor Tryb samouczek
vimdiff plik1.txt plik2.txt Tryb porównania i lączenia kilku plików
vim . Tryb przeglądarki plików

Tryby pracy[edytuj]

Ekran powitalny

Jak wiadomo początki są najtrudniejsze jednak jeśli poznamy choć trochę zagadnienia i coraz bliżej będziemy poznawać problem, tym bardziej wyda się on nam banalny. Tak samo jest z edytorem Vim i jego obsługą. Najważniejszą sprawą jest to aby poznać jego ogólne założenia i jego budowę, która różni się bardzo od tych standardowych edytorów tekstów, do których jesteś przyzwyczajony.

W przeciwieństwie do standardowych edytorów tekstów Vim ma budowę modułową, co znaczy że udostępnia nam kilka trybów pracy (w sumie jest ich 11), za pomocą których jesteśmy wstanie zrobić z naszym dokumentem praktycznie wszytko. Tryby pracy w Vimie zostały podzielone na 2 kategorie: podstawowe i dodatkowe. Tych pierwszych autor wyróżnił 6, a dodatkowych jest 5. To ich opanowanie gwarantuje bezproblemową i płyną pracę z tekstem w naszym edytorze.

Wstępnie zajmiemy się ogólnym opisem trybów pracy, a ich szczegółowe funkcje i możliwości zostaną przedstawione w poszczególnych rozdziałach im poświęconych.

Podstawowe:

 • (Normal mode)
 • (Insert mode)
 • (Select mode)
 • (Visual mode)
 • (Cmd-line mode)
 • (Ex mode)

Dodatkowe:

 • (Replace mode)
 • (Insert Normal mode)
 • (Insert Visual mode)
 • (Insert Select mode)
 • (Operator-pending mode)

Najważniejsze to nauczyć się przemieszczać płynnie pomiędzy tymi trybami, tak więc na początek wypadało by się z tym zapoznać. Po uruchomieniu programu po raz pierwszy domyślnie jesteśmy w trybie Normalnym możemy w nim przeglądać dokument

Uruchamiamy tryby[edytuj]

Podstawowe[edytuj]

Komenda Tryb Opis
Esc Tryb normalny (Normal mode) Pozwala on nam swobodnie przeglądać dokument oraz usuwać znaki. Wracamy do niego z dowolnego trybu klawiszem [ESC].
i lub s Tryb wprowadzania (Insert mode) Możemy za jego pomocą wstawiać nowe znaki, normalnie pisać. Nie możemy jednak płynnie przeglądać dokumentu.
v Tryb wizualny (Visual mode) Pozwala on nam, usuwać, kopiować, wycinać i wklejać teksty, a do zaznaczenia można użyć zarówno myszki jak i jednego z czterech klawiszy kierunkowych na klawiaturze.
: Cmd-line mode - Tryb poleceń Wpisujemy polecenia do konsoli. Zalecamy na początku wpisać ":help" jeżeli ktoś zna angielski. Wszelkie komendy w podręczniku do cmd-line będą wpisywane z dwukropkiem.
: ex mode - tryb ex