Przejdź do zawartości

Wikibooks:Brudnopis/Karol Karolus/Ulice miasta Lublina/Litera L

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
« Ulice miasta Lublina
Litera L
»
Litera K Litera Ł

Litera L

[edytuj]

Langiewicza Mariana

[edytuj]

Laskowa

[edytuj]

Lasockiego Wacława

[edytuj]

Laurowa

[edytuj]

Laury

[edytuj]

Lawendowa

[edytuj]

Lawinowa

[edytuj]

Lazurowa

[edytuj]

Legendy

[edytuj]

Legionowa

[edytuj]

W czasach PRL była nazwana ul. Przodowników Pracy. Do historycznej nazwy powrócono na mocy uchwały Rady Miasta nr XIV/120/91 z dnia 25 kwietnia 1991 roku.

Lelewela Joachima

[edytuj]

Do czasu rozbudowy os. Kalinowszczyzna biegła w miejscu obecnej ul. Wojciecha Kiwerskiego.

Lelka - Sowy Stefana

[edytuj]

Za czasów PRL zwana była ul. Janka Krasickiego. Zmiana nastąpiła na mocy uchwały nr XIV/120/91 Rady Miejskiej w Lublinie z dnia 25 kwietnia 1991 roku.

al. Lenina Włodzimierza

[edytuj]

W 1991 roku zmieniona na ul. Mieczysława Smorawińskiego i ul. Władysława Andersa.

Leńskiego Juliusza

[edytuj]

Za PRL nosiła nazwę na cześć Juliana Leszczyńskiego "Leńskiego" - przedwojennego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Polski. W maju 1991 roku zmieniła nazwę na ul. Wiktora Ziółkowskiego. Zmiana nastąpiła na mocy uchwały nr XIV/120/91 Rady Miejskiej w Lublinie z dnia 25 kwietnia 1991 roku.

Leonarda

[edytuj]

Leszczynowa

[edytuj]

Leszetyckiego Teodora

[edytuj]

Leszka

[edytuj]

Leszka Czarnego

[edytuj]

Leśmiana Bolesława

[edytuj]

Leśna

[edytuj]

Letnia

[edytuj]

Letniskowa

[edytuj]

Lędzian

[edytuj]

Ligonia Juliusza

[edytuj]

Liliowa

[edytuj]

Limbowa

[edytuj]

Lipeckiego Teodora

[edytuj]

Lipińskiego Karola

[edytuj]

Lipowa

[edytuj]

Lipska

[edytuj]

Lisa Jana

[edytuj]

Lisia

[edytuj]

Pojawiła się na mapie miasta uchwałą Rady Miasta nr 925 z 17 grudnia 2009 roku.

Liszkowskiego Bolesława

[edytuj]

pl. Litewski

[edytuj]

W XVIII i XIX w. pl. Na Rozdrożu, na pocz. XIX w. pl. Musztry.

Lompy Józefa

[edytuj]

Lotnicza

[edytuj]

Lubartowska

[edytuj]

Lubich Chiary

[edytuj]

Mała uliczka powstała na os. Botanik, boczna ul. Willowej. Nazwana tak w lutym 2010 roku na cześć Chiary Lubich, na mocy uchwały Rady Miasta nr 973/XXXIX/2010. Wcześniej nie miała nazwy, a bloki posiadały numerację zaczerpniętą od ul. Willowej. Chiara Lubich została wybrana na patronkę ulicy, ponieważ mieści się tam oddział ruchu Focolari, którego była założycielką. Z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości, a inicjatorem był radny Krzysztof Siczek. Po protestach mieszkańców radni lewicy złożyli wniosek o nadanie uliczce nazwy ul. Sławinek, od położonej niedaleko ulicy o tej właśnie nazwie. Wówczas ul. Chiary Lubich byłaby przedłużeniem ul. Sławinek. Jak stwierdził jeden z mieszkańców: "Nie kwestionuję tego, że pani Lubich była osobą ważną i zasłużoną, ale poprzednia nazwa ulicy nam odpowiadała. Urzędnicy powinni raczej zastanowić się, jak poprawić komfort życia mieszkańców tej części dzielnicy. Przydałby się nam np. asfalt, bo na razie toniemy w błocie – podkreśla".[1] W petycji do Rady Miasta napisali: "Będąc mieszkańcami drogi bez nawierzchni sami borykamy się z utrzymaniem jej w stanie pozwalającym na jako takie funkcjonowanie. Wiosną i jesienią - wszechobecne błoto, latem - pył i kurz, a zimą - zwały nieusuwanego przez miasto śniegu. I co robią Radni Miasta aby nam pomóc? Zmieniają nazwę ulicy! Cóż za cenna inicjatywa! I to w chwili, gdy szczególnie potrzebujemy infrastruktury - utwardzonej nawierzchni, chodników, oświetlenia". [2] Oburzenie mieszkańców budził fakt nieprzeprowadzenia konsultacji społecznych i nałożenie na nich obowiązku wymiany dowodów osobistych, a także udział w całej sprawie arcybiskupa Józefa Życińskiego. [3][4] [5] Wniosek radnych i petycja mieszkańców zostały odrzucone i ulica utrzymała nazwę Chiary Lubich.[6][7][8]

Lubomelska

[edytuj]

Lubuszan

[edytuj]

Ludowa

[edytuj]

Luksemburg Róży

[edytuj]

Tak od czasów PRL do maja 1991 roku nazywała ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Zmiana nastąpiła na mocy uchwały nr XIV/120/91 Rady Miejskiej w Lublinie z dnia 25 kwietnia 1991 roku.

Lwowska

[edytuj]

Przypisy


Powrót do indeksu