Wikibooks:Brudnopis/Karol Karolus/Ulice miasta Lublina/Lipniak

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Lublin COA 1.svg Lublin
ulica Lipniak
ul. Lipniak, widok w dół ulicy w kierunku gminy Konopnica.
ul. Lipniak, widok w dół ulicy w kierunku gminy Konopnica.

Lipniak - ulica w Lublinie, położona w dzielicach Węglin Północ i Konstantynów.

Historia ulicy[edytuj]

Patron ulicy i pochodzenie nazwy[edytuj]

Nazwa ulicy pochodzi od wsi Lipniak, która w części została włączona do granic miasta Lublina. Ulica wraz z okolicami tworzy część osiedli Węglin Północ i Konstantynów, zwaną potocznie właśnie "Lipniakiem".

Otoczenie[edytuj]

Ulica przebiega od skrzyżowania z ul. Judyma obok nowowybudowanego domu kultury aż do ul. Wojciechowskiej. Najpierw biegnie w dół pomiędzy ogródkami działkowymi, następnie malowniczym wąwozem, przechodzi przez most i dochodzi do krzyżówki z drogą do Konopnicy. Kolejno skręca w prawo i długą ponad kilometrową, wąską gruntową drogą dochodzi do Wojciechowskiej w okolicy tzw. "Zimnych Dołów". Zamyka tym samym od południowo-zachodniej strony dzielnicę Węglin Północ oraz stanowi granicę - położonej na wzgórzu - dzielnicy Konstantynów.

Wbrew temu, co pokazują niektóre plany nie posiada bezpośredniego połączenia z ul. Raszyńską, gdyż między wspomnianą krzyżówką a ul. Laskową rozciągają się podmokłe łąki, okresowo zalewane wodą. Nie łączy się z nią również ul. Romea, która kończy się na skarpie.

Dzięki swemu położeniu - w wąwozie i dolinie strumienia - ulica jest lubianym miejscem wycieczek rowerowych. Na przełomie XX i XXI wieku stała się atrakcyjnym miejscem pod budownictwo jednorodzinne.


Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też:[edytuj]

Powrót do spisu ulic