Wikibooks:Poczekalnia/Nagłówek

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tej stronie prowadzimy dyskusje nad stronami (szablonami, kategoriami, artykułami, podręcznikami, itp.), które zdaniem użytkowników kwalifikują się do usunięcia lub naprawienia.

Umieszczenie tu stron nie oznacza, że zostanie automatycznie usunięty lub naprawiony. Strona ta powstała po to, aby dać możliwość przedstawienia argumentów za i przeciw usunięciu lub naprawieniu strony. Skasowanie strony może nastąpić tylko po dyskusji i wyraźnym poparciu przez użytkowników niepozostawienia strony i jego skasowania, a naprawa strony może nastąpić tylko po dyskusji i wyraźnym poparciu przez użytkowników naprawienia strony. W innym przypadku dyskusja może trwać nadal. Do chwili rozstrzygnięcia zawartość strony nie jest usuwana i naprawiana oraz można prowadzić nad nią prace.

  • Nie należy tu umieszczać stron stosunkowo nowych, powinno się dać autorom trochę czasu na rozwinięcie artykułu (lub podręcznika).
  • Nie umieszcza się tutaj pojedynczych stron przeznaczonych do ekspresowego kasowania. Strony, które zgodnie z zasadami projektu nie należą do tematów, które powinny znaleźć się na Wikibooks, są usuwane bez zbędnej zwłoki przez administratorów. Można tu przeprowadzić dyskusję w wypadku, gdy nie ma zgody co do odpowiadania wytycznym Wikibooks.
  • O zgłoszeniu strony do usunięcia lub naprawienia należy informować jego autora oraz użyć szablonu {{SdU}} lub {{DoSkasowania}} albo {{DNU}} (tylko dla stron: naprawa, prowokacje, artykuły i kwestie techniczne) na ich stronach (w przypadku podręcznika, ale książki na stronach głównych książek, a broszury na jego jedynym artykule).
  • Po zakończeniu dyskusji należy usunąć szablon {{SdU}} lub {{DoSkasowania}} albo {{DNU}} mówiące o trwaniu dyskusji z strony (w przypadku podręcznika, ale książki na stronie głównym książki, a broszury na jego jedynym artykule) oraz przenieść ewentualnie dyskusję do archiwum (szablon archiwum stworzony ze szkieletu z {{SDU}} to {{SDU/Archiwum}}), a później wstawić opcjonalnie (dla stron do usunięcia należy je wstawić nie opcjonalnie, tylko koniecznie) na tą stronę (w przypadku podręcznika, ale książki na stronach głównych książek, a broszury na jego jedynym artykule) szablony informujące {{DNU}} lub {{SdUwynik}} (na co najmniej 30 dni od zakończenia dyskusji), co dla stron, dla których w wyniku dyskusji ustalono, że należy usunąć je, to później po jakimś czasie najwcześniej po 30 dniach od zakończenia dyskusji Administrator z Wikibooks:Administratorzy to zrobi, a dla których stron ustalono, że należy zrobić co innego, robione jest po dyskusji, co ustalono w poczekalni.
  • Często podręczniki nie są usuwane bezpowrotnie, a archiwizowane na stronie użytkownika, który był autorem danego podręcznika.
  • Jak zgłaszać strony do naprawy lub usunięcia oraz co robić po zakończonej dyskusji to jest na stronach pomocy szablonu {{DNU}} oraz pomocy szablonu {{SdU}} i {{DoSkasowania}}, a także pomocy szablonu {{SdUwynik}}.

Pełna lista stron, co do których przeprowadza się dyskusję, co dalej robić, znajduje się w Kategoria:Poczekalnia DNU - dyskusja (naprawa), gdy strony należą do sekcji naprawa, a także na Kategoria:Poczekalnia DNU - dyskusja (prowokacje), gdy strony należą do sekcji prowokacje, Kategoria:Poczekalnia DNU - dyskusja (artykuły), gdy strony należą do sekcji artykuły i Kategoria:Poczekalnia DNU - dyskusja (kwestie techniczne), gdy strony należą do sekcji kwestie techniczne, wstawianych przez {{SdU}} i {{DoSkasowania}} oraz {{DNU}}, a wszystkie zgłoszenia są na stronie Zgłoszenia.

Co do pełnej listy zgłoszeń, co do których ustalono, co zrobić, czy nie podejmować, żadnych działań jest na: Kategoria:Poczekalnia DNU - załatwiono (zostawiono), gdy dla strony uzyskano konsensus w sprawie pozostawienia jej w Wikibooks, Kategoria:Poczekalnia DNU - załatwiono (brak wyniku), gdy dla strony nie uzyskano konsensusu w sprawie pozostawienia lub usunięcia jej z Wikibooks, Kategoria:Poczekalnia DNU - załatwiono (usuwane), gdy dla strony uzyskano konsensus w sprawie usunięcia jej z Wikibooks, oraz Kategoria:Poczekalnia DNU - załatwiono (naprawiono), gdy dla strony uzyskano konsensus naprawienia jej lub niepodejmowania żadnych działań w celu jej naprawy, wstawianych przez {{DNU}} i {{SdUwynik}}.

Zalecane jest używanie szablonu {{DNU}}, zamiast {{SdU}} i {{SdUwynik}}, ponieważ ten pierwszy jest bardziej ogólniejszy i bezpieczniejszy niż pozostałe.