Przejdź do zawartości

Wikibooks:Witamy nowicjuszy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc
Witamy nowicjuszy
Spis treści

Witamy nowicjuszy[edytuj]

Wikibooks jest projektem z rodziny Wikimedia mającym na celu wspólne pisanie podręczników, tekstów popularnonaukowych i poradników o różnej tematyce. Wikibooks są tworzone przez internautów, dzielących się swoją wiedzą z innymi. Nasze podręczniki są wolne, darmowe i nie mają granic pod względem treści. Żaden komercyjny wydawca nie może nam narzucić swoich ograniczeń.

Zasoby naszego projektu umożliwiają czytanie, edycję istniejących stron oraz tworzenie zupełnie nowych modułów (czyli stron). Edytować możesz anonimowo (czyli bez rejestracji). Możesz także zarejestrować się jako stały użytkownik poprzez strony logowania. Dzięki temu będziesz mógł działać wygodniej dla siebie, korzystać z dodatkowych funkcji technicznych i komunikować się z innymi użytkownikami.

Jeśli natomiast szukasz pomocy lub potrzebujesz wyjaśnienia jakiejś kwestii, to zapytaj o to w Barze, zakładając nowy wątek dyskusji.

Czytanie[edytuj]

Czytanie jest proste – przejdź do Księgozbioru, znajdź książkę, która Cię interesuje, i po prostu czytaj. Dostępny jest także pasek wyszukiwania wśród odnośników po prawej stronie ekranu. Pomocniczo możesz korzystać z kategorii: Podręczniki według tematu.

Jeżeli podoba Ci się to, co czytasz, możesz dopisać komentarz w dyskusji strony. Żeby otworzyć stronę dyskusji, kliknij odnośnik Dyskusja, a potem wybierz Edytuj. Oczywiście możesz również skrytykować :-).

Jeśli jest jakiś temat, którego nie poruszyliśmy, lub masz problem z jego znalezieniem, napisz o tym w Barze. Przeczytaj też informacje prawne i notkę prawach autorskich.

Edytowanie[edytuj]

Każdy może edytować strony w Wikibooks; dotyczy to również niniejszej strony – po prostu kliknij Edytuj na jej górze lub na dole, jeśli twoim zdaniem wymaga ona poprawienia. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych uprawnień, nie musisz nawet być zalogowanym użytkownikiem. Niektóre strony mogą być jednak zabezpieczone do edycji tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Dzieje się tak dlatego, gdyż były wandalizowane przez anonimowe osoby. Do prób edycji można wykorzystać nasz brudnopis, lub swój własny: Edytuj brudnopis.

Jednym z najlepszych sposobów, żeby nam pomóc, jest czytanie Wikibooks jak każdej innej literatury, lecz jeśli zauważysz problem – np. literówkę czy niejasne sformułowanie – popraw je. Nie obawiaj się edytowania stron – jeśli widzisz sposób poprawienia strony, po prostu to zrób. Jeśli popełnisz błąd, to zawsze ktoś może poprawić po Tobie, a ostatnie wersje są zapisane w historii strony. Widoczne są także wśród Ostatnich zmian.

Pisanie nowych tekstów[edytuj]

Edytowanie istniejących zasobów jest wspaniałe, ale chcielibyśmy, abyś dołożył(a) swój wkład. Możesz zacząć pisać nowy podręcznik lub znaleźć już istniejący i dodać do niego nowe treści. Nie przejmuj się zbytnio błędami – jeśli zdarzy Ci się jakiś popełnić, może go poprawić każda inna osoba, w tym Ty.

Uwaga: Jeśli nie chcesz, by to, co napisałeś było edytowane i kopiowane bez ograniczeń, nie umieszczaj tego w Wikibooks. Cały wkład do Wikibooks jest udostępniony na wolnej licencji, co oznacza, że materiały zawarte w Wikibooks zawsze będą mogły być kopiowane i rozprowadzane darmowo i bez ograniczeń. Nie dołączaj na Wikibooks tekstów objętych prawami autorskimi innych osób.

Mamy kilka zasad postępowania i wskazówek, z którymi warto się zapoznać. Ale przede wszystkim pisz z neutralnego punktu widzenia. Oznacza to, że podręczniki, w tym również na tematy wzbudzające kontrowersje, powinny być bezstronne. Przede wszystkim projekt jest nastawiony na stworzenie podręczników, więc jest wiele rzeczy, którymi Wikibooks nie jest.

Powodzenia!

Jak możesz pomóc?[edytuj]

Możesz nam pomóc poprzez edycję artykułów, a ściślej:

  • oczywiście tworząc i uzupełniając istniejące podręczniki (tworząc nowe rozdziały, uzupełniając tekst, dodając pewne ciekawostki),
  • poprawiając błędy językowe, np. ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne,
  • poprawiając błędy merytoryczne i innego rodzaju,
  • poprawiając układ i wygląd strony, np. formatowanie itp.,
  • pomagając innym użytkownikom,
  • obserwując ostatnie zmiany i poprawiając powstałe błędy, a także cofając wandalizmy,
  • wstawiając linki do istniejących podręczników na Wikipedii,
  • dyskutując na temat proponowanych zmian w Barze, a także samemu wysuwać propozycje.Powrót do Pomocy Wikibooks
Koniec