Wikijunior:Cywilizacje/Fenicjanie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na jakim terenie żyli?[edytuj]

Mapa Fenicji.

Fenicjanie przynajmniej od III tysiąclecia przed naszą erą zamieszkiwali wąski pas zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, na terenie dzisiejszego Libanu. Była to kraina odizolowana od pozostałych ziem Bliskiego Wschodu przez wysokie góry, pozbawiona żyznych ziem, gdzie można byłoby uprawiać rolę. Do najważniejszych miast, położonych na tym terenie należały Sydon, Tyr i Byblos. Fenicjanie tworzyli wiele pierwotnie ciągle ze sobą walczących, potem działających często w porozumieniu państewek. Utrzymywali się z handlu morskiego, pływali po wodach Morza Śródziemnego, zakładając kolonie na jego wybrzeżach, m.in. w Afryce Północnej, Hiszpanii i na wyspach, takich jak Korsyka czy Sardynia. Do najważniejszych miast założonych przez nich zalicza się ulokowana w dzisiejszym Maroku Kartagina. Fenicjanie spokrewnieni byli z Kananejczykami.

Jak wyglądały ich budynki?[edytuj]

Czym się żywili?[edytuj]

Jakie nosili stroje?[edytuj]

Jak wyglądało ich pismo?[edytuj]

Fenicjanie byli wynalazcami pisma alfabetycznego, to znaczy takiego, w której jeden znak lub litera odpowiada jednemu dźwiękowi. Narodziło się ono z przekształconego pisma hieroglificznego, które Fenicjanie z biegiem czasu upraszczali.

W co wierzyli?[edytuj]

Kto z nich jest sławny do dzisiaj?[edytuj]

Jednym z najbardziej znanych Fenicjan jest występujący w Biblii król Tyru Hiram I, żyjący w X wieku przed naszą erą. Współpracował on z królem Izraelitów Salomonem przy budowie świątyni w Jerozolimie, dostarczając mu materiałów i rzemieślników. Hiriam zajął pobliskie miasto Sydon i prowadził aktywną kolonizację odległych terenów.

Co po sobie pozostawili?[edytuj]