Przejdź do zawartości

Wikijunior:Owoce/Wstęp

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Owoce
— Wstęp — Indeks nazw »
Wstęp

Podręcznik o owocach przygotowany został z myślą o dzieciach starszych, ale dzięki połączeniu różnych treści może zainteresować zarówno dzieci młodsze (ilustracje) jak i dorosłych (opisy). Przedstawia owoce jadalne roślin występujących naturalnie i uprawianych w Polsce, a także owoce tropikalne i pochodzące z innych zakątków świata.

Owoce o nazwach zaczynających się na tę samą literę zebrane są na kartach liter, np. „A” lub „K”.

Każdy owoc przedstawiony jest na osobnej karcie, która zawiera jego ilustrację, nazwę i opis, np. „Cytryna” lub „Gruszka”.

Ilustracje
Ilustracja: „Granat

Typowa ilustracja przedstawia trzy aspekty: owoc dojrzewający na roślinie w jej naturalnym środowisku, dojrzały owoc w całości i przekroju, owoce w postaci spotykanej w sprzedaży. Niektóre ilustracje odbiegają od tego schematu, z powodu braku dobrej jakości zdjęcia lub posiadania przez owoc takiej cechy, która uznana została za na tyle interesującą lub nietypową, że wartą pokazania. W przypadkach, gdy istnieją odmiany owocu różniące się wyglądem, ilustracja pokazuje typowy owoc, ale także stara się uwzględnić możliwą różnorodność form odmian.

Nazwy

Niektóre bardziej egzotyczne owoce nie mają, w chwili powstawania tego podręcznika, ogólnie przyjętych polskich nazw. Występują wówczas pod nazwą rośliny, która je rodzi. Część owoców jest z kolei znana pod różnymi nazwami handlowymi, nadawanymi przez producentów lub sklepy, na potrzeby sprzedaży samych owoców lub ich przetworów. Aby mimo to umożliwić identyfikację, w opisie każdego owocu wymienione są wszystkie jego bardziej znane nazwy, a także nazwa naukowa rośliny, podana w nawiasie, po łacinie. Czytelnik mający wątpliwości co do identyfikacji lub chcący poszerzyć swoją wiedzę, może poszukiwać dalszych informacji posługując się nazwą naukową rośliny.

Nawigacja

Podręcznik posiada górną i dolną nawigację, pozwalającą na przeglądanie go wprzód i w tył lub przeskakiwanie do wybranego fragmentu dzięki linkom.

Górna nawigacja pozwala na przeglądanie podręcznika strona po stronie, w ustalonej przez autorów kolejności. Dla kart owoców przyjęta jest kolejność alfabetyczna.

Dolna nawigacja pozwala na poruszanie się po kartach liter, na których zebrane są wszystkie owoce o nazwie zaczynającej się na daną literę.

Każda strona podręcznika (również ta) zawiera na dole spis liter alfabetu, dla których istnieją karty liter, pozwalając przejść bezpośrednio do karty dowolnej litery.

Indeksy

W celu ułatwienia przeglądania treści przygotowane zostały indeksy i spisy:

  1. Indeks nazw - zawiera alfabetyczny spis wszystkich użytych nazw owoców, z linkami pozwalającymi przejść do karty opisu owocu.
  2. Indeks ilustracji - zawiera ilustracje wszystkich opisanych owoców w kolejności alfabetycznej, z linkami pozwalającymi przejść do karty opisu owocu.
  3. Indeks kolorów - zawiera ilustracje wszystkich opisanych owoców pogrupowane według kolorów. Przyjęty został zestaw kolorów: biały, brązowy, czarny, czerwony, fioletowy, niebieski, zielony, żółty.

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż
— Wstęp — Indeks nazw »